×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Jakie meble wypoczynkowe najchętniej wybierają Polacy?

Jakie meble wypoczynkowe najchętniej wybierają Polacy?

Autor: bm
Dodano: 27 marz 2019 10:01
Zaktualizowano: 28 marz 2019 14:24

Zamiast narożników z funkcją spania coraz częściej kupujemy sofy przeznaczone wyłącznie do siedzenia. Lubimy szarości i meble na wysokich nóżkach. Tak wynika z raportu przeprowadzonego przez producenta mebli wypoczynkowych.

Pokochaliśmy różne odcienie szarości, wprowadziliśmy do naszych salonów więcej sof bez funkcji spania, które służą do typowego wypoczynku w pozycji siedzącej, polubiliśmy meble na wysokich nóżkach – takie wnioski płyną z najnowszego raportu przygotowanego przez Fabrykę Mebli Gala Collezione. Nasze upodobania w zakresie aranżacji pokoju dziennego zmieniają się z roku na rok, co pokazuje, że stawiamy na różnorodność i jesteśmy coraz bardziej otwarci na najnowsze wnętrzarskie trendy.

W polskich mieszkaniach przez wiele lat najważniejszym elementem wyposażenia salonu był narożnik, w klasycznym kształcie litery L. Mebel elegancki, a przy tym niezwykle funkcjonalny ze względu na to, że najczęściej wyposażony jest dodatkowo w funkcję spania oraz pojemnik na pościel. Z tego powodu chętnie po niego sięgaliśmy, chcąc zapewnić przestrzeni wypoczynkowej w salonie także wymiar praktyczny. W 2018 roku prawie 50% Polaków postawiło na sofę, przełamując dotychczasowy, długoletni trend. Lekkie wizualnie i eleganckie zestawy 3+2+1 podbiły nasze serca, a moda na ten typ zestawów wypoczynkowych znalazła bardzo podatny grunt.

Lubimy, gdy sofa lub narożnik do salonu może być wykorzystany także do przenocowania naszych gości. W 2018 roku 7 na 10 sof i narożników kupionych przez Polaków było wyposażonych w funkcję spania. To dużo, jednak o 10% mniej niż jeszcze rok wcześniej. Wraz z modą na zestawy 3+2+1, zaczęliśmy coraz chętniej wyposażać nasze mieszkania w meble pozbawione funkcji spania. W 2018 roku aż 56% kupionych sof, to meble na których odpoczywa się w pozycji siedzącej.

Doceniamy także funkcję relaksu, która pozwala na zmianę kąta nachylenia oparcia i podnóżka. Zarówno te rozkładane manualnie (siłą własnych mięśni), jak te sterowane elektrycznie (za pomocą przycisków sterujących i zasilane prądem) cieszą się dużym powodzeniem. 6 na 10 Polaków w 2018 roku wybrało mebel z co najmniej jedną funkcją relaksu. Tak duże zainteresowanie tego typu rozwiązaniami świadczy o tym, że kochamy komfort i lubimy, gdy mebel dopasowuje się do naszych potrzeb.

Ostatnie kilkanaście miesięcy to zdecydowany zwrot w kierunku wysokich, smukłych nóżek. Meble osadzone na tego typu nóżkach nabierają wizualnej lekkości. Dodatkowa przestrzeń, która pojawia się pomiędzy bryłą mebla a podłogą sprawia, że podłoga powiększa się optycznie, co ma znaczenie zwłaszcza w salonach o mniejszych rozmiarach. Łatwiej jest też pod takim meblem posprzątać. W 2018 roku trend ten stał się niezwykle popularny. Wysokie nóżki miała co druga sofa i narożnik kupione przez Polaków.

Wygląda na to, że pokochaliśmy szarość w przeróżnych odcieniach – od popielatego, po grafitowy. W 2018 roku 4 na 10 Polaków wybrało szarą sofę, narożnik lub fotel. Jeśli wybieraliśmy meble obite skórą naturalną, skłanialiśmy się raczej ku tradycyjnej palecie barw. W przypadku mebli w obiciu z tkaniny – pozwalaliśmy sobie na większą kolorystyczną fantazję, sięgając m.in. po kolory promowane przez stylistów i projektantów wnętrz, a także po kolor roku ogłaszany przez Instytut Pantone.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także