×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNER PORTALU
Kanapa z funkcją spania – jak wybrać wygodny model?

Kanapa z funkcją spania – jak wybrać wygodny model?

Autor: mg
Dodano: 28 cze 2019 10:01
Zaktualizowano: 30 cze 2019 09:32

Sofa lub narożnik z funkcją spania w ciągu dnia służy jako miejsce wypoczynku, natomiast nocą, po rozłożeniu, może przekształcić się w regularne łóżko lub miejsce do nocowania dla gości. Nic dziwnego, że tego typu meble cieszą się dużym zainteresowaniem Polaków. Radzimy, na co zwrócić uwagę podczas ich wyboru.

Jeśli chcemy kupić kanapę lub narożnik przeznaczony nie tylko do siedzenia, czasami trzeba iść na pewne kompromisy. Podstawowe kryteria, jakimi warto kierować się przy wyborze kanapy, to: konstrukcja, powierzchnia spania, tkanina obiciowa, rodzaj wypełnienia i sposób rozkładania.

Konstrukcja

Konstrukcja, na której opierać się będzie nasza kanapa, powinna być solidna i wykonana z dobrej jakości materiałów. Stelaż, okucia i inne elementy muszą wytrzymać bowiem użytkowanie zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy. W pokoju dziennym wypoczywają przecież zwykle wszyscy członkowie rodziny oraz zaproszeni goście. A jeśli dodamy do tego energiczne dzieci, szybko przekonamy się, że mocna rama to podstawa.

Szczególnie polecamy konstrukcje drewniane, najlepiej z drewna bukowego. Zapewnią one stabilność i dłuższą żywotność naszego mebla – mówi Grzegorz Cedrowski ze sklepu Faster, mieszczącego się w Centrum Handlowym Fasty.

Powierzchnia spania

Drugim ważnym elementem jest powierzchnia spania. Minimalna szerokość zapewniająca komfort wypoczynku to kwestia indywidualna. Niektóre osoby, nie tylko ze względu na swoje gabaryty, zmieszczą się na 60 cm. Inni natomiast wyśpią się, wyłącznie mając do dyspozycji dużo większe przestrzenie. Dlatego przed zakupami w sklepie meblowym koniecznie przyjrzyjmy się swoim upodobaniom.

Standardowa powierzchnia spania, jaką spotykamy w rozkładanych kanapach, waha się od 120 do nawet 170 cm, co daje odpowiednio 60 i 85 cm na jedną osobę. Warto także zwrócić uwagę na długość kanapy czy narożnika i dostosować ją do wzrostu domowników.

Tkanina obiciowa

Kolejną kwestią jest wybór tkaniny obiciowej. Dobrze, aby materiał był wytrzymały i plamoodporny – w ten sposób nasz mebel zachowa swój dobry wygląd na długie lata.

Przy wyborze tkaniny należy zwrócić uwagę na jej parametry, a głównie na wytrzymałość mierzoną w cyklach Martinadale’a. Im wyższa liczba cykli, tym lepiej. Tkaniny dopuszczone w tapicerstwie powinny mieć ich około 10 tysięcy, natomiast średnio w ciągu roku wykorzystujemy ich około 2 tysięcy – tłumaczy Grzegorz Cedrowski.

Jeśli pomieszczenie jest nasłonecznione, warto zwrócić też uwagę na odporność koloru na światło, gdyż słabsze tkaniny, stojąc bezpośrednio przy oknie, potrafią bardzo szybko się odbarwić. Natomiast aby zminimalizować ryzyko powstawania plam, wybierajmy tkaniny impregnowane, które łatwiej się czyści.

W sklepach dostępne są także specjalne impregnaty, którymi można co jakiś czas spryskiwać naszą kanapę w celu utworzenia lub odnowienia powłoki zapobiegającej zabrudzeniom – dodaje Błażej Dzierżyński ze sklepu RS Design z CH Fasty.

Rodzaj wypełnienia

Wypełnienie to kluczowy element kanapy z funkcją spania. To właśnie od niego w dużej mierze zależeć będzie jakość naszego snu.

W kanapach dobrze sprawdzają się również sprężyny kieszeniowe, spotykane w materacach. Ten typ wypełnienia dostosowuje się do kształtu ciała i jest niezwykle wytrzymały. Istnieją ponadto sprężyny bonellowe oraz pianki wysokoelastyczne– one też doskonale spełnią swoją rolę. Bez względu na ostateczny wybór zawsze pamiętajmy o upewnieniu się, czy po rozłożeniu kanapy oba elementy zawierają to samo lub podobne wypełnienie – mówi Błażej Dzierżyński.

Czego unikać? Przede wszystkim tanich pianek, które zapadną się i odkształcą już po kilku tygodniach użytkowania.

Sposób rozkładania i elementy dodatkowe

Ostatni punkt na naszej liście to sposób rozkładania kanapy. Mamy do wyboru system polegający na wysunięciu siedziska (tzw. DL), system włoski, belgijski, delfin, wózek czy klik-klak.

Wszystkie mają swoje wady i zalety, dlatego ostateczny wybór to kwestia niezwykle indywidualna. Jak ułatwić sobie zadanie? Najprościej przetestować poszczególne mechanizmy jeszcze w sklepie – podsumowuje Błażej Dzierżyński.

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także