Meble.com.pl - komfort na miarę

Kuchnia "Toskania" Mebin. Fot. Mebin

Klasyczna kuchnia cała w drewnie

 • Autor: Katarzyna Hryniewicka
 • 26 lut 2014 06:43

Jedną z najbardziej rzucających się w oczy cech klasycznych kolekcji mebli kuchennych jest materiał, z jakich zostały one wykonane. W stylistyce tej od lat królują solidne bryły, wykonane z drewna lub fornirowane.

Każdy, kto kiedykolwiek miał okazję urządzać dom, lub mieszkanie, na pewno stanął przed dylematem jakie meble wybrać – klasyczne, czy może raczej nowoczesne? Pierwsza z wymienionych stylistyk jest spokojna, stonowana, przywodzi na myśl urok zamożnych, wygodnych domów na sielskiej, angielskiej prowincji, druga – znacznie surowsza w wyrazie, na wskroś pragmatyczna i niemal sterylnie czysta jest swoistym połączeniem nut industrialnych ocieplonych urokiem młodości i świeżości. Ale to nie wszystkie różnice. Jeszcze jedna - niezwykle istotna - dotyczy materiału, z jakiego zostały stworzone meble utrzymane w tych stylach. Kolekcje klasyczne znacznie częściej niż nowoczesne sąfornirowane lub  produkowane z litego drewna. W stylistyce tej, od lat niezmiennie królują bryły solidne, często ozdobione frezami i rzeźbieniami.

Coraz bardziej wymagający klienci chętnie sięgają po meble wykonane z wysokogatunkowych laminatów, płyty MDF, w okleinie naturalnej lub w 100% z drewna dębu, orzecha, czy olchy. Najwięcej zwolenników ma jak zwykle klasyczne, proste wzornictwo w wielu odmianach i szlachetnych, ciepłych barwach czereśni i brązów. – mówi Edyta Siewier, kierownik ds. sprzedaży Mebin Import-Export.

Osoby wybierające kuchnie klasyczne często decydują się na witryny w szafkach wiszących. Chętnie projektują sobie również kredensy. Takie rozwiązania podkreślają charakter kuchni. Znacznie częściej niż w meblach nowoczesnych pojawiają się tu też relingi na ścianie z różnego rodzaju koszyczkami, haczykami na których można zawiesić dekoracyjne drobiazgi. Coraz popularniejsze jest też urządzanie kuchni w stylu tradycyjnym z dodatkami ze stali nierdzewnej, by stworzyć bardziej miejski klimat.

 • Wnętrze przeczy fasadzie

  Fot. Archiwum

  Maciej Seroka, Zakład Meblowy Layman
   
  Klasyczny styl mebli kuchennych wcale nie oznacza brył niefunkcjonalnych, czy przestarzałych w swej formie. Wręcz przeciwnie! Jeden z kierunków, w którym rozwija się stylistyka mebli zakłada połączenie akcentów typowych dla mebli klasycznych w postaci pilastrów, tralek, szkieł witrażowych, zdobionych koron itp. z bardzo nowoczesną techniką kuchenną ukrytą pod klasyczną fasadą. Stąd „środek kuchni” jest zaprzeczeniem części zewnętrznej. W szafkach i szufladach kryją się bowiem rozwiązania wprost z XXI wieku w postaci szuflad typu tandembox, frontów z zawiasami samodomykającymi się, przeróżnych rozwiązań koszy wyjeżdżających z szafek, oświetlenia LED i wielu innych nowoczesnych rozwiązań. Klienci doceniają połączenie nowoczesnej techniki z klasyczną urodą mebli kuchennych, ponieważ mogą delektować się spokojnymi liniami kuchni nie tracąc nic z ergonomii najnowocześniejszych rozwiązań kuchennych.

 

Wśród stosowanych najczęściej barw przeważają te imitujące naturalne, ciepłe drewno – wiśni, czereśni, dębu, a także odcienie miedzi, złamanej bieli, kremy, beże i brązy. Uzupełniane są one złoceniami, mosiądzem i patyną. Nieodzownym elementem dekoracyjnym kolekcji mebli klasycznych jest duża liczba akcesoriów i drobiazgów budujących atmosferę przytulności i iście domowego ciepła. Stojaki na wino, pilastry, kolumny, listwy wieńczące szafki, frezy, zewnętrzne ozdobne zawiasy i stylizowane uchwyty, a w końcu także ozdobna ceramika ustawiona na półkach i w witrynach, pozornie niedbale porzucona ściereczka pasująca do zasłon i tapicerki krzeseł, dzbanki i wazony z kwiatami – wszystko to odpowiednio podkreślone ciepłym, subtelnym oświetleniem tworzy wrażenie wyrafinowanej, ale jednocześnie kameralnej i ustronnej oazy bezpieczeństwa i dostatku.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ

POPULARNE


NEWSLETTER MEBLE.COM.PL

Najciekawsze artykuły z serwisu Meble.com.pl codziennie w Twojej skrzynce

WNĘTRZA