Meble.com.pl - komfort na miarę

„38th Elysee Avenue”, kolor: zieleń oliwkowa połysk” – Black Red White. Fot. Archiwum

Kolor mebli - sprawdź jaki odpowiada Twojemu temperamentowi!

  • Autor: Piotr Sawczuk
  • 26 maj 2014 14:03 (aktualizacja: 27 maj 2014 07:54)

Meble to nieodzowne elementy każdego domu. Tańsze, droższe, masowe, designerskie... Kolor mebli dobieramy najczęściej do koloru wnętrza, nie zawsze jednak pamiętając, że barwa ma istotny wpływ na ludzką psychikę i że powinna odwzorowywać nasz charakter.

W jaki sposób kolor mebli w domu wpływa na domowników? Dobrze dobranym kolorem mebli można stworzyć wnętrze odpowiednie dla danego charakteru. Kolor mebli warto dopasować do funkcji pomieszczenia. Tak więc barwa mebli w strefie relaksu powinna być zupełnie inna od koloru na przykład mebli kuchennych.

Meble śnieżnobiałe

Białe meble powiększają przestrzeń i dodają jej przejrzystości i czystości. Barwa ta powoduje spokój i dobre samopoczucie. Łagodzi emocje. Meble w kolorze białym dają poczucie swobody, a ponadto są dobrym lekarstwem na stres. Białe meble przeznaczone są dla osób dynamicznych, samodzielnie podejmujących decyzje życiowe, otwartych na nowe pomysły i plany. Koloru białego powinny unikać osoby samotne. Biały kolor nadaje się najbardziej do mebli kuchennych i salonowych.

Cytrynowo i słonecznie

Kolor żółty wywołuje radość i pobudza do życia. Meble w kolorze żółtym to zastrzyk pewności siebie, odpowiedni dla osób, które nie lubią same podejmować decyzji. Skłania umysł do działania, dzięki niemu lepiej zapamiętujemy i kojarzymy. Warto więc stosować tę barwę w miejscach, w których się uczymy i pracujemy. Rozładowuje napięcia i konflikty. Nadmiar żółtego koloru w meblach może powodować irytację oraz pogorszyć samopoczucie. Meble w żółtym kolorze są niewskazane dla osób niestabilnych i wrażliwych na krytykę. Kolor przeznaczony do pokojów dziennych i jadalni.

Meblowy róż

Barwa romantyczna. Kolor różowy pobudza organizm. Zjednuje sympatię, sprzyja czerpaniu przyjemności z zabawy, dlatego często stosowany jest w meblach dziecięcych. Róż to także oznaka osób pewnych siebie, lubiących ryzyko, spragnionych miłości, a z drugiej strony potrzebujących zainteresowania i współczucia. Meble w różowym kolorze są niewskazane dla osób niedojrzałych emocjonalnie. Kolor wykorzystywany głównie w meblach dziecięcych i sypialnianych.

Meble smaczne jak pomarańcza

Meble w tym kolorze odwzorowują radość, młodość i są symbolem nowoczesności. Barwa ta sprzyja pogodnym myślom i przywraca chęć do życia. Pomarańczowy kolor mebli to impuls motywacyjny oraz podnoszący poczucie własnej wartości. Meble o tej barwie, niewskazane są dla osób osamotnionych, zagubionych. Wyglądają pięknie jako fronty kuchenne.

Krwista czerwień

Czerwone meble, prócz tego, iż są bardzo modne, przywołują gorącą, płomienną miłość. Barwa bardzo pobudzająca i skupiająca uwagę. Meble kuchenne w tym kolorze wzmagają apetyt. Przeznaczone są dla osób przemęczonych, ospałych, spragnionych sukcesu i doznań zmysłowych. Meble o tej barwie odradzane są dla choleryków i ludzi zestresowanych. Pięknie komponują się w sypialni, kuchniach, a nawet salonach.

"Oprócz błękitnego nieba..."

Dobry kolor do mebli biurowych, ponieważ dodaje lekkości, relaksu, a jednocześnie pobudza do pracy. Wskazany osobom wyczerpanym psychicznie, potrzebującym spokoju oraz wypoczynku, pomaga również zwiększyć intuicję i kreatywność. Niebieskie meble sprzyjają samodzielności, wspierają intuicję, ułatwiają podejmowanie decyzji, a w kuchni, hamują apetyt. Barwa ta jest niewskazana dla osób przygnębionych i zdenerwowanych. Błękitne meble zarezerwowane są dla pokoju dziecięcego, jak również kuchni i łazienek.


WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ

POPULARNE


NEWSLETTER MEBLE.COM.PL

Najciekawsze artykuły z serwisu Meble.com.pl codziennie w Twojej skrzynce

WNĘTRZA