Meble.com.pl - komfort na miarę

Dobry materac powinien "współpracować" ze stelażem. Na zdjęciu materac "Capros" (Beds). Fot. Beds

Komfort pod materacem - czyli jak wybrać dobry stelaż

  • Autor: Katarzyna Hryniewicka
  • 25 lut 2014 08:03

Analiza parametrów stelaży łóżkowych jest na ogół jednym z ostatnich punktów na liście rzeczy, na które zwraca uwagę przeciętny Kowalski, kiedy szuka mebli do sypialni. Niesłusznie.

Stelaże, w wyścigu o zainteresowanie klientów, przegrywają z estetyką mebli, ich ceną, a także z właściwościami materaca. A szkoda, bo właśnie to, co znajduje się pod tym ostatnim, ma ogromny wpływ na komfort snu, a więc także na zdrowie wypoczywających.

Stelaże to zdecydowanie najbardziej niedoceniane elementy mebli i to zarówno w przypadku tradycyjnych łóżek, jak i mebli tapicerowanych wyposażonych w funkcję spania. Jeśli w ogóle zwraca się na nie uwagę, to przede wszystkim w kontekście tego, czy umożliwiają sprawne i nie wymagające wysiłku rozkładanie kanapy czy sofy. Tymczasem to od nich w dużym stopniu zależy komfort użytkowników i żywotność materacy. 

Konstrukcja mebla powinna zapewniać należyte podparcie ciała, tak aby zapobiegać przyjmowaniu przez użytkownika niewłaściwej pozycji. Zbyt wysokie lub zbyt niskie meble, za krótkie lub za głębokie siedziska, za krótkie podnóżki, brak lub niewłaściwe podparcia głowy, zbyt twarde lub za miękkie leżyska czy siedziska powodują szereg dolegliwości, które w dłuższym okresie czasu mogą przerodzić się w zwyrodnienia i doprowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych. Dlatego istotny jest dobór funkcji spania lub regulacji w konkretnym meblu, tak aby użytkownik niejako zmuszony był do zajmowania optymalnej pozycji siedzenia lub leżenia. – mówi Кrzysztof Sibierski, dyrektor handlowy firmy Stalmot & Wolmet.

Łoże z pełną regulacją

Przyjrzyjmy się w pierwszej kolejności ofercie stelaży przeznaczonych do tradycyjnych łóżek. Generalnie ich podstawową funkcją jest przeniesienie odkształceń materaca, który dopasowuje się do ułożenia ciała osoby na nim odpoczywającej. Umożliwia to nie tylko zapewnienie użytkownikowi maksymalnie wygodnej pozycji, ale też zapobiega stałemu uciskowi materaca i trwałemu jego odkształceniu.

O właściwościach stelaży decyduje szereg ich indywidualnych parametrów. Zasadnicze znaczenie ma m.in. liczba i rodzaj zastosowanych listew sprężynujących. Ogólna zasada jest taka: im więcej listew – tym lepiej, gdyż wraz ze wzrostem ich liczby zwiększa się również sprężysta powierzchnia nośna. – mówi Artur Paciorkiewicz z firmy Recticel KomfortSnu. Ilość listew, a właściwie wielkość odstępu pomiędzy nimi, jest szczególnie istotna w wypadku materacy kieszeniowych, przy których odległość pomiędzy listwami nie powinna być większa niż 5 cm. – dodaje.

Olbrzymie znaczenie ma również sposób mocowania listew do ramy (bądź ram) stelaża. Wykorzystywane metody łączenia umożliwiają regulację twardości, a także wysokości najbardziej newralgicznych stref. Dzięki temu możliwe jest m.in. zwiększenie twardości w miejscu odpowiadającym za anatomiczne ułożenie kręgosłupa i zapewnienie mu prawidłowego kształtu litery „S” w pozycji snu na wznak. Najbardziej zaawansowany technologicznie stelaż „Modia” marki Schlaraffia, umożliwia wręcz regulację twardości każdej listwy osobno, dzięki czemu stelaż można dopasować nie tylko do wagi ciała, ale i wzrostu. – mówi Artur Paciorkiewicz.


WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ

POPULARNE


NEWSLETTER MEBLE.COM.PL

Najciekawsze artykuły z serwisu Meble.com.pl codziennie w Twojej skrzynce

WNĘTRZA