Meble.com.pl - komfort na miarę

Cargo „Standard”, firmy Nomet to doskonały zamiennik tradycyjnych półek mocowanych na stałe. Fot. Nomet

Komfort ukryty w szafce

  • Autor: Alicja Pietrowska
  • 27 gru 2013 18:00

W ofercie producentów dostępne są różne innowacyjne mechanizmy i systemy podwyższające funkcjonalność szafek kuchennych.

Na przestrzeni ostatnich lat doszło do wielu „małych rewolucji” w technice okuć przeznaczonych do mebli kuchennych. Jeszcze kilka lat temu standardem w kuchni były zwykłe szafki na zawiasach, w których produkty upychało się byle jak, często w przypadkowych miejscach, a aby dostać się do potrzebnych przedmiotów, trzeba było opróżnić pół szafki. Dziś dzięki systemom organizacji przestrzeni wewnętrznej i zaawansowanym technicznie mechanizmom praca w kuchni stała się lżejsza i przyjemniejsza. Sama kuchnia natomiast – bardziej komfortowa i ergonomiczna.

Technologie ruchu

Do tego typu rozwiązań można zaliczyć podnośniki do klap szafek górnych, dzięki którym nawet szerokie i ciężkie fronty górne otwierają się i delikatnie i cicho. Dostępne w ofercie rozwiązania z zakresu okuć do klap przystosowane są do niemal każdej wielkości frontów. Posiadają wiele zalet, jednak kluczową kwestię w przypadku tych produktów stanowi sposób otwierania frontu w stosunku do korpusu szafki. System składano-uchylny, nazywany też mechanizmem łamanym do drzwiczek dzielonych, otwiera górny front prostopadle do wieńca górnego szafki, a front dolny układa się najpierw równolegle do korpusu szafki. System uchylny kieruje drzwiczki prostopadle do wieńca górnego.

W nowoczesnej kuchni nie do przecenienia jest także wygoda w manipulowaniu ciężkim frontem. Drzwi otwiera się i zamyka bez wysiłku, bezgłośnie, a ciężki front zatrzymuje się na dowolnym poziomie. Komfort ten zapewniają zintegrowane w systemy moduły cichego domykania, takie jak „Blumotion” (Blum), „Silent System” (Hettich), „Smove” (Salice), „Soft and Silent” (Häfele), które oprócz amortyzowania frontu, zapewniają samoczynne domykanie drzwiczek. Kolejnym rozwiązaniem radykalnie zmieniającym wygląd i użytkowanie szafek wiszących w kuchniach jest zastosowanie techniki pozwalającej na otwieranie i zamykanie frontu za pomocą pilota. Takie innowacyjne rozwiązanie dostępne jest w ofercie firmy Peka (system „Huwilift” E-Senso, E-Verso, E-Strato). System zatrzymuje klapę automatycznie, jeśli napotka przeszkodę.

We wnętrzu

Producenci sukcesywnie wprowadzają innowacje także do wnętrza szafek. Aby zapewnić wygodny dostęp do znajdujących się w szafce przedmiotów proponują windy, obrotnice, karuzele, półki wysuwne, bądź systemy segregacji. Do zagospodarowania przestrzeni wąskiej szafki górnej doskonale nadają się wyciągi przeznaczone do przechowywania np. przypraw. Wyciąg „Picanto” firmy Peka może być mocowany do frontu typu cargo lub wysuwany ręcznie po wcześniejszym otwarciu frontu na zawiasie. Z kolei wyciąg proponowany przez firmę Wireli przeznaczony jest do montażu na bocznych ścianach korpusu do prowadnicy. Innym ciekawym rozwiązaniem proponowanym przez firmę Peka jest winda do szafek górnych „Pegazus” (nowość w ofercie producenta). Cała zawartość szafki bez trudu można opuścić na wysokość wzroku poprzez lekkie pociągnięcie za dźwignię. Siła wysuwu może być regulowana za pomocą pokrętła.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ

POPULARNE


NEWSLETTER MEBLE.COM.PL

Najciekawsze artykuły z serwisu Meble.com.pl codziennie w Twojej skrzynce

WNĘTRZA