Meble.com.pl - komfort na miarę

Łóżko „Kopenhagen” marki Selene. Fot. Selene

Komfortowe materace do spania - innowacyjne rozwiązania

  • Autor: Alicja Pietrowska
  • 08 lip 2014 13:17 (aktualizacja: 10 lip 2014 08:05)

Do niedawna oferta materacy była bardzo ograniczona i trudno było znaleźć produkt dostosowany do specyficznych potrzeb. Producenci nie ustają jednak w poszukiwaniu rozwiązań, które poprawią jakość naszego snu w stopniu dotąd niespotykanym.

Na materacu lepiej nie oszczędzać. Bowiem to właśnie ten element zapewnia komfort wypoczynku i zdrowy sen. Nie ma jednego rozwiązania dla każdego, ponieważ każdy z nas posiada inną budowę ciała, zajmuje inną pozycję podczas snu. Pewnie jest natomiast, że „dobry” materac nie powinien być ani zbyt miękki, ani zbyt twardy, tak by zapobiegać przyjmowaniu przez użytkownika niewłaściwej pozycji.  

Efektem wieloletnich poszukiwań materiałów wygodniejszych, zwiększających komfort spania w stopniu dotąd nieznanym są materace termoelastyczne. Swoje korzenie mają one w technologiach NASA. Pianka ta miała niwelować skutki leżenia w jednej pozycji i ograniczonej przestrzeni. W latach 90. zaczęto ją produkować na szeroką skalę i powszechnie wykorzystywać w przemyśle ze względu na świetne działanie w profilaktyce antyodleżynowej.

Ich innowacyjność to przede wszystkim zasługa aktywnej reakcji na ciepłotę i kształt ludzkiego ciała. Te specyficzne właściwości sprawiają, że takie materace doskonale dostosowują się do krzywizn kręgosłupa i optymalnie podpierają ciało w pozycji leżącej. Ponieważ każde ciało emituje ciepło przez cały czas, podczas spoczynku nie da się uniknąć oddziaływania termicznego na materiał, na którym się leży. Ten specyficzny rodzaj materacy reaguje jednak zmiękczaniem materiału w miejscach nagrzania. Właściwości pianki sprawiają, że w miejscach chłodnych staje się ona dosyć twarda. Przy mocnym wychłodzeniu pokoju i pozostawieniu materaca w niskiej temperaturze przez dłuższy czas można zaobserwować jego bardzo mocne stwardnienie. Jednak już w chwili, w której ciało zaczyna ogrzewać materiał zachodzi zjawisko, podczas którego można odczuć delikatne zapadanie się wgłąb powierzchni produktu.

Innowacyjne modele materacy nierzadko bywają także wyposażane w różnego rodzaju mechanizmy zapobiegające powstawaniu reakcji alergicznych. Niestety nie każdy wie, że łóżko bywa tak naprawdę gigantyczną kolonią mikrobów i grzybów najróżniejszych rodzajów. Sprzyja im zarówno ciepłota ciała, ogrzewanie pomieszczeń i wysoka wilgotność. Dlatego też producenci wprowadzają do swoich materacy elementy zapewniające odpowiednią wentylację tych produktów. Takie materace zwykle zbudowane są z dwóch warstw, z których jedna wchłania pot, druga natomiast rozprowadza wilgoć po powierzchni ułatwiając jej parowanie. Ważną cechą materacy o właściwościach antyalergicznych jest także możliwość zdejmowania i prania warstw zewnętrznych.

"Dobra jakość" materacy objawia się nie tylko poprzez ich właściwości, ale także poprzez materiały użyte do produkcji. Od pewnego czasu największą popularnością cieszą się materiały naturalne, zarówno te pochodzenia roślinnego jak: bawełna, len, konopie, kokos, soja… jak i te, które pozyskuje się od zwierząt np. wełna czy końskie włosie. Wszystkie wymienione wyżej surowce są przyjazne dla środowiska (posiadają właściwości biodegradowalne) i dla człowieka. Zapewniając swobodną cyrkulację powietrza pozwalają skórze oddychać. Ich właściwości włosowate zapewniają mikroklimat regulujący temperaturę i wilgoć.

Wśród surowców wykorzystywanych do produkcji materacy jest m.in. otrzymywany z naturalnego mleczka z drzewa kauczukowego lateks, który stopniowo podbija rynek materacy oraz włókno kokosowe, pozyskiwane z wnętrza skorupy tego owocu. Włókno kokosowe dzięki swojej lekkiej strukturze zapewnia właściwą cyrkulację powietrza wewnątrz materaca, a także pochłania wydzielany pot i wilgoć panującą w otoczeniu. Nowinką są też materace wzbogacone olejkami roślinnymi, które powodują, że materac wykazuje nie tylko większą trwałość niż standardowe pianki poliuretanowe – jest też delikatny i miły w dotyku.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ

POPULARNE


NEWSLETTER MEBLE.COM.PL

Najciekawsze artykuły z serwisu Meble.com.pl codziennie w Twojej skrzynce

WNĘTRZA