Meble.com.pl - komfort na miarę

Komoda "Prisma" firmy Catellan Italia. Oferta: Inter Style Home. Fot. Catellan Italia.

Komoda – piękna, ciepła i naturalna jak drewno

  • Autor: Piotr Sawczuk
  • 24 cze 2014 14:12 (aktualizacja: 25 cze 2014 08:16)

Historia tego mebla sięga drugiej połowy XVII wieku. Komodę stworzono we Francji – ze skrzyni poprzez umieszczenie szeregu szuflad w ścianie bocznej mebla. Mebel, który swym wyglądem oddaje naturalną barwę i usłojenie drewna to idealne rozwiązanie, nawet jako element w nowoczesnym pomieszczeniu.

Kiedyś i dziś...

Komoda w zamożniejszych domach szlacheckich stanowiła często część wyprawki ślubnej. Panna młoda dostawała ją w posagu wraz z zawartością: pościelą, ręcznikami, obrusami itp. Dziś mebel ten stanowi jeden z najważniejszych – często designerskich elementów w domu. 

Komoda na kilka sposobów

Rodzajów komód jest wiele. Można je podzielić ze względu na wygląd, pojemność, styl, rodzaj materiału, z jakiego są wykonane. Dużą popularnością cieszą się komody wykonane z litego drewna, lecz takie meble są zazwyczaj drogie. Komody wykonane z materiałów drewnopochodnych cieszą się największą popularnością. Imitacja i wybarwienie drewna mogą być dobierane swobodnie. Do najpopularniejszych należą:

Sosna: "świeża", jasna barwa rozjaśni pomieszczenie. Dobrze się barwi na efekt podkreślający usłojenie.

Modrzew: naturalny ma brązowo-żółtawy odcień, który ciemniejąc przechodzi w brąz. Znacznie wytrzymalszy niż sosna, jest najtwardszym gatunkiem z miękkich drzew. Barwiony mocno podkreśla usłojenie.

Buk: drewno twarde, jednolicie się wybarwia. Niestety usłojenie nie jest zbyt widoczne. Materiał bardzo wytrzymały, naturalny ma jasny kolor - odcienie beżu.

Olcha: gatunek twardy, ale drewno raczej miękkie. Komody są zazwyczaj barwione, ze względu na ciekawy efekt końcowy. Usłojenie jest mniej widoczne niż w przypadku sosny.

Brzoza:  to piękny, złoty, mieniący się kolor. Drewno twarde, wytrzymałe. Dość powszechne jako materiał meblowy.

Dąb: zdecydowanie jeden z najbardziej szlachetnych rodzajów i kolorów drewna. Twardy i ciężki. Charakteryzuje się pięknym i bogatym usłojeniem. Głębokie pory podkreślają rustykalny charakter. 

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ

POPULARNE


NEWSLETTER MEBLE.COM.PL

Najciekawsze artykuły z serwisu Meble.com.pl codziennie w Twojej skrzynce

WNĘTRZA