Meble.com.pl - komfort na miarę

"Plio" Sitag. Fot. Archiwum

Krzesła i fotele do biura - bogata oferta

  • Autor: kh
  • 01 marz 2006 00:00

Kolekcjom krzeseł biurowych stawiane są coraz wyższe wymagania. Producenci ogromny nacisk kładą na jakość i możliwości regulacji mechanizmów wspomagających siedzenie.

Obok kształtu, funkcji i ergonomii ważną kwestią podczas zakupu krzeseł biurowych pozostaje możliwość wyboru z jak najszerszej gamy rodzajów, wzorów i kolorów materiałów tapicerskich. Z jednej strony jest to temat tak obszerny, że można go rozwijać co najmniej tak długo, jak moglibyśmy omawiać wszystkie inne elementy krzeseł. Z drugiej strony natomiast wiadomo, że każdy z producentów oferuje szerszy lub węższy pakiet tkanin, skór, zamszów, ekoskór lub siatek w dowolnych kolorach, co umożliwia ich swobodny dobór do konkretnych wnętrz i preferencji użytkowników.

Jest też sprawą oczywistą ich zgodność z międzynarodowymi normami wytrzymałościowymi, trudnopalności, ścieralności, trwałości koloru itp. Jest to już pewien standard w tym segmencie rynku, poniżej którego nie funkcjonuje żaden szanujący się producent krzeseł biurowych.

Różne twarze, jedno imię

„Linus”, „Open up”, „Carera”, „Energo” – to przykładowe nazwy kolekcji krzeseł biurowych, które zazwyczaj obejmują kilka, a czasem nawet kilkanaście różnych modeli mebli do siedzenia. Krzesła należące do jednej serii łączy wspólna stylistyka, bryła i dostępne w ramach linii rodzaje wykończeń, kolorów i rodzajów tapicerki. Różnice dotyczą przede wszystkim przeznaczenia poszczególnych wersji krzeseł – mogą to być modele menedżerskie, pracownicze, konferencyjne, audytoryjne, dla gości. To podstawowe rozróżnienie pociąga za sobą kolejne.

Kolekcje obejmują krzesła obrotowe i stacjonarne: na nogach, płozach lub kilkuramiennych podstawach. Jedne i drugie, w większym lub mniejszym stopniu, są wyposażane w różne elementy (np. podłokietniki i zagłówki) i mechanizmy. Przy tym coraz wyraźniej zaznacza się tendencja do podnoszenia standardu krzeseł konferencyjnych i audytoryjnych. Wielu producentów proponuje w tych modelach podobne mechanizmy regulujące, w które wyposaża wersje obrotowe do długotrwałej pracy w pozycji siedzącej.

Wzornictwo a ergonomia

W projektowaniu krzeseł biurowych zaznaczają się dwa kierunki, odmiennie określające wizerunek tych mebli. Z jednej strony znajdują się projekty, w których na pierwszy plan wysuwa się design i oryginalność. Często są to siedziska lekkie, nawet ażurowe, o przejrzystej konstrukcji, w których zaawansowane technologicznie mechanizmy są tak przemyślnie usytuowane, że prawie niewidoczne na pierwszy rzut oka. Pozornie wydają się być jedynie mało znaczącymi, niezauważalnymi dodatkami – podczas gdy w rzeczywistości odgrywają pierwszoplanową rolę.

Projektowanie takich właśnie krzeseł jest nie lada wyzwaniem, ponieważ w modnych obecnie, lekkich kształtach trudno jest ukryć wszystkie funkcje, niezbędne do wspomagania prawidłowego siedzenia. Dlatego równie popularne staje się alternatywne rozwiązanie projektowe, polegające na celowym eksponowaniu elementów świadczących o wysokim zaawansowaniu technologicznym krzeseł. Oczywiście tak określony wygląd mebla nie wyklucza jego elegancji, a nadaje mu oryginalny, „industrialny” charakter.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ

POPULARNE


NEWSLETTER MEBLE.COM.PL

Najciekawsze artykuły z serwisu Meble.com.pl codziennie w Twojej skrzynce

WNĘTRZA