Meble.com.pl - komfort na miarę

Krzesło "Antilla" firmy Paged Meble, w którym można się doszukiwać podobieństwa "J77 Chair" projektu Folke Palssona. Fot. Paged Meble

Krzesła wzorowane na sławnych projektach

  • Autor: Marta Ustymowicz
  • 26 gru 2013 15:37

Komfort siedzenia jest bardzo ważny. Czy we współczesnym wzornictwie najważniejsza jest wygoda? Na jaki wygląd stawiają designerzy tworząc współczesne modele krzeseł? Czy wizualne doznania i wygoda idą ze sobą w parze?

Krzesło pełni rolę przedmiotu codziennego użytku, ale także ma ważne zadanie z zakresu wzornictwa. Współczesne krzesła zachwycają niebanalną formą. Mogą być przezroczyste, puste w środku, błyszczące, śliskie lub chropowate, a także barwione na najpiękniejsze kolory. Wybór jest ogromny. Nie musimy już wybierać krzeseł wykonanych wyłącznie w drewnie. Do wytworzenia siedziska używa się najróżniejszych materiałów. Metalu, plastiku, naturalnych bądź sztucznych plecionek. Obija się je prawdziwą lub ekologiczną skórą, różnobarwnymi tkaninami, delikatnym w dotyku filcem. To wszystko daje się ze sobą także łączyć.

Wzornicze dzieła sztuki

Są wśród nas niezmiennie żywe projekty znanych designerów, na projektach których wzorują sie polskie firmy. I tak przedłużając życie kolejnego meblarskiego arcydzieła firma Paged Meble stworzyła krzesło „SIG 1” jako limitowaną wersję słynnego modelu „A-5870” powstałego według projektu Mariana Sigmunda. Krzesło wykonano z giętego drzewa bukowego i profilowanej sklejki. Dzięki połączeniu dwóch kolorów oraz zastosowaniu ściętych, pochylonych nóg, krzesło wyróżnia się na tle innych. Współczesny model oprócz tego, że ze względów ergonomicznych ma poszerzone siedzisko, wygląda tak samo jak model sprzed pięćdziesięciu lat.

Podobnie stało się w przypadku krzesła „Viena”, które także możemy znaleźć w kolekcji Paged Meble. Projekt ten wykorzystuje nowoczesne i niezwykle harmonijne formy, zainspirowane wiedeńską secesją. Produkcję krzesła „Viena” oparto na wynalazku Michała Thoneta – Krześle „No. 14”. Oparcie wraz z tylnymi nogami wygięto z wyłącznie jednego elementu. Rodzina mebli „Vienna” jest unikalna, bowiem została wykonana z elementów giętych o rzadko spotykanym kwadratowym przekroju.

Również firma Fameg może się poszczycić meblami wzorowanymi na sławnych projektach. Dzięki współpracy z Studio Charaziak Design krzesło „A-1209 400” odnosi się do klasyka w historii wzornictwa mebli – fotela „Lounge Chair”. Kanciaste wykończenia wielu drewnianych elementów łagodzą siedzisko i oparcie, wymodelowane na kształt opływowych kadłubów łodzi.

Prosta konstrukcja przepisem na sukces

Jednym z bardziej wyrazisych modeli krzeseł w ofercie Ton Polska jest model „No 002“. Twórcą pierwowzoru o nazwie „No 14“ jest słynny projektant Michael Thonet. Krzesło zostało zbudowane z 6 elementów, a sam twórca wierzył, że niemożliwym jest, aby uczynić go prostrzym. Jednak model „002“ dowodzi, że jest. Projektant Jaroslav Juřicakontynuuje tradycję Michaela Thoneta, zachowując komfort siedzenia i doskonałe wzornictwo. Projektant rozwinął twórczo ideę legendarnego krzesła. Podzielił sześć na dwa i powstał model „002”. Składa się z 3 części, z których dwie są identyczne. Nie każdy o tym wie, ale siedząc na tym legendarnym modelu Brahms grał swoje kompozycje, a Lenin korzystał z niego pisząc swoje traktaty. Jest to także krzesło, które możemy spotkać także w milionach klimatycznych kafejek na całym świecie.

 

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ

POPULARNE


NEWSLETTER MEBLE.COM.PL

Najciekawsze artykuły z serwisu Meble.com.pl codziennie w Twojej skrzynce

WNĘTRZA