Meble.com.pl - komfort na miarę

"Sydney" MC Akcent. Fot. MC Akcent

Które meble warto oświetlić od środka?

  • Autor: kh
  • 01 lip 2014 08:13 (aktualizacja: 02 lip 2014 08:06)

Systemy oświetleniowe, które można montować w meblach - w kuchni, garderobie, salonowej witrynie zdobywają coraz więcej zwolenników stanowiąc alternatywę do tradycyjnego oświetlenia. Jak wyglądają dostępne rozwiązania?

Montowane w meblach systemy oświetleniowe szturmem zdobywają polski rynek. Początkowo wprowadzane były głównie do kuchni, gdzie pełniły rolę przede wszystkim funkcjonalną. Montowane pod szafkami górnymi miały za zadanie doświetlanie blatu roboczego, tak by ułatwić codzienne przygotowywanie posiłku. Jednakże z biegiem czasu oczekiwania jakie Polacy mieli wobec systemów świetlnych zaczęły się zmieniać. Światło w meblach coraz częściej było elementem o znaczeniu nie tylko praktycznym, ale również estetycznym. Wówczas dedykowane meblarstwu systemy świetlne "weszły" na salony i do alkowy.

Punkty świetlne pojawiły się więc w tych wnętrzach między innymi w witrynach i kredensach, w których eksponują przechowywaną zastawę i szkło użytkowe, a także w komodach i szafkach RTV. Niekiedy przybierają postać małych punktów poświetlających jedynie szklane półeczki, innym zaś razem w postaci długich listew oświetlają całą bryłę. Popularne staje się wykorzystanie światła do podkreślenia elementów szklanych np. blatów stolików i stołów.

Różnorodne formy opraw montowane są również w szafach i garderobach, gdzie pozwalają na szybkie znalezienie poszukiwanych ubrań i drobiazgów, a także w szufladach i szafkach. W ostatnim czasie pojawiły się również w sypialni, a dokładniej w wezgłowiach i ramach łóżek. Mogą przybierać formę delikatnych, ukrytych w obudowie punktów, lub małych lampeczek, które wykorzystać można na przykład przy wieczornej lekturze. Coraz modniejsze stają są też systemy montowane w cokołach i wieńcach mebli, które dają delikatne światło kierowane na podłogę, ściany lub sufit, a przez to stanowią alternatywę dla tradycyjnego oświetlenia pokoju.

Zastosowane w wyżej wymienionych meblach systemy świetlne, przede wszystkim podkreślają formę mebla i materiały z jakiego został on wykonany. Nic, tak jak światło nie pokaże bowiem piękna naturalnego drewna – finezyjności frezowania, czy oryginalności ryflowania. Nic też nie jest w stanie uwidocznić kolorystycznej głębi wybarwienia dekoru. Ale to nie wszystko...

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ

POPULARNE


NEWSLETTER MEBLE.COM.PL

Najciekawsze artykuły z serwisu Meble.com.pl codziennie w Twojej skrzynce

WNĘTRZA