×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Kuchnia – meble jasne czy ciemne? Galeria i porady eksperta

Kuchnia – meble jasne czy ciemne? Galeria i porady eksperta

Autor: Piotr Sawczuk
Dodano: 23 lip 2014 14:29
Zaktualizowano: 25 lip 2014 08:23

Białe i jasne kuchnie są piękne i uniwersalne. Dzięki kolorowym dodatkom mogą być przytulne i radosne. Z drugiej strony meble do kuchni w ciemnych kolorach, nadają elegancji całemu wnętrzu. Ciemne kuchnie są ciepłe, stylowe i pięknie komponują się z otwartym salonem.

Kuchnie jasne

Często usłyszeć można, że jasne meble w kuchni są niepraktyczne, ponieważ trudne je utrzymać w czystości. To nie do końca prawda. Jasne fronty brudzą się bowiem tak jak każde inne, a ślady codziennego użytkowania, mogą być na nich mniej widoczne niż na frontach ciemnych i połyskliwych.

Jasna kuchnia może być urządzona zarówno w sposób nowoczesny, jak i klasyczny tradycyjny. W nowoczesnej kuchni, stosuje się proste, geometryczne szafki z frontami o mocnym połysku. Jasne barwy to także domena minimalizmu i lekko wyglądają we wnętrzach mieszkalnych. Dla wielbicieli stylowych mebli, poleca się piękne, białe kuchnie w stylu prowansalskim lub angielskim. Białe kuchnie powróciły do łask na dobre.

Kuchnie ciemne

Z drugiej strony, ciemna kuchnia nadaje elegancji całemu mieszkaniu. Modne są mocne kolory: śliwkowe, czerń, czerwień i bordo. Ciemna kuchnia, to kuchnia z charakterem. Fajnym zabiegiem jest ustawienie ciemnych mebli kuchennych na jasnej ścianie. Takie zestawienia wprowadzają dużo dynamizmu do wnętrz kuchennych. Takie rozwiązania są dobre do przestronnych, nowoczesnych wnętrz. Ciemne fronty współgrają także z jasnym blatem. Koniecznym wyposażeniem do ciemnych kuchni, jest oświetlenie LED, które podkreśli nowoczesność mebli. Ciemne meble w kuchni pokażą cały swój szyk.

  • Jeden kierunek, różne trendy

    Fot. Andrzej Błoński

    Andrzej Błoński, projektant i właściciel studia projektowego "Pomarańcze Studio"

    Wydaje mi się, że częściej klienci decydują się na jasne kuchnie. Generalnie jasna przestrzeń zawsze wydaje się większa, obszerniejsza. Przy ciemnych kolorach może to być zbyt przytłaczające.

    Plusy i minusy

    Trzeba tu wspomnieć o rodzaju wykończenia frontów mebli kuchennych: lakierowane na wysoki połysk są bardziej narażone na odciski palców niż te wykończone w półmacie. Na pewno czarne lub bardzo ciemne, jednolite kuchnie najbardziej są wrażliwe na brud i częściej trzeba je doprowadzać do porządku. Taką sytuację można ratować poprzez wprowadzenie jakiegoś wzoru, który zwróci na siebie uwagę. Jasne kuchnie nie są przytłaczające. Sam kolor sprawia wrażenie lekkości. Na pewno warto zachować jakiś rytm szafek kuchennych, aby podziały frontów były w miarę regularne. Efekt lekkości można uzyskać poprzez wprowadzenie dodatkowego materiału w niektórych szafkach, np: fronty szklane z delikatną ramką. Spore znaczenie mają również zastosowane uchwyty. Warto się zastanowić nad doborem kształtu uchwytów do danej kuchni, ponieważ mogą zmienić cały charakter zabudowy kuchennej.

    Tendencje i moda

    Klienci lubią kuchnie wykończone lakierem na wysoki połysk. Często decydują się na takie rozwiązanie, ponieważ jest nowoczesne, a jednocześnie kuchnia nabiera wyrazu i staje się ekskluzywnym elementem w domu. Często osoby decydują się na fornir, który w ciekawy sposób eksponuje drewno, które w połączeniu z gładką, wypolerowaną powierzchnią nabiera szlachetności. 

 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także