Meble.com.pl - komfort na miarę

Big Foot prod. E15. Fot. Archiwum

Kult siedzenia przy stole - na krześle lub ławie

  • Autor:
  • 01 lut 2006 00:00

Polacy uwielbiają sute przyjęcia, niedzielne obiady, świąteczne jedzeniowe maratony – krótko mówiąc kultywują tradycję długiego biesiadowania przy stole. Dlatego niezbędnym wyposażeniem niemalże każdego polskiego domu są stół i krzesła

Zdaniem producentów i dystrybutorów polscy klienci najczęściej decydują się na kupno stołu z kompletem krzeseł – dość rzadko zdarza się, by były one kupowane oddzielnie. Wiąże się z tym m.in. kwestia zgodności stylistycznej i kolorystycznej produktów – w przypadku kompletów możemy mieć pewność, że stół i krzesła dostępne są np. w tym samym wybarwieniu drewna.

Jeśli chodzi o liczbę krzeseł klienci najczęściej decydują się na 6 sztuk, choć w opinii niektórych firm równie często kupowanych jest 8 lub 4. Zdarzają się też klienci, którzy decydują się na 12, a nawet 16 krzeseł – są to zazwyczaj osoby dysponujące dużą jadalnią, lub takie, które na co dzień użytkują stół z 6 krzesłami, a dodatkowe krzesła trzymają na wyjątkowe okazje, np. na przyjęcie imieninowe.

Wielkość stołu zależy od metrażu

Przedstawiciele firm podkreślają, że to, jaki zestaw wybierze klient jest ściśle powiązane z wielkością jego mieszkania (i tym, ile miejsca przeznacza na jadalnię) oraz – co trochę zaskakuje – ze stylistyką wybieranych mebli. Z naszych obserwacji wynika, że klienci poszukują małych, nowoczesnych stołów, o prostych, liniowych kształtach – mówi Tomasz Nowak z firmy Meble Radomsko. – Stoły większe, ponad 12-osobowe, sprzedają się w stylistyce klasycznej.

Zdarza się dość często, że oprócz krzeseł i stołu klienci kupują jednocześnie również inne meble do jadalni. Z wypowiedzi producentów i dystrybutorów wynika, że są to najczęściej kredensy, oszklone witryny, komody, bufety, półki oraz lustra, a nawet... szafki RTV. W tym kontekście warto wspomnieć o oświetleniu wbudowanym w meble, które daje ciekawe efekty wizualne, a także podkreśla charakter mebla i jego zawartość – uważa Marek Gniedziuk z firmy Studio Hülsta & Rolf Benz.

Co ciekawe, przedstawiciele branży zaobserwowali, że w przypadku zestawów o stylistyce nowoczesnej modny jest minimalizm, także w odniesieniu do liczby dodatkowych mebli w jadalni – w tym przypadku klienci ograniczają się zazwyczaj do pojedynczych półek, czy komód. Gdy natomiast kupują wyposażenie jadalni o stylistyce klasycznej, chętniej decydują się na meble dodatkowe, takie jak witryny, kredensy i komody.

Co na topie?

Agnieszka Stonawska z firmy Black Red White uważa, że aktualnie szala popularności przechyla się w stronę wzornictwa nowoczesnego: Takiego poszukują młodzi ludzie, meblujący swoje pierwsze mieszkania. Nic dziwnego zresztą, skoro większość pism wnętrzarskich taki właśnie styl propaguje.
Z kolei Radosław Pasiuk z firmy Mazur Direkt twierdzi, iż zauważalny jest systematyczny wzrost zainteresowania klientów meblami wykonanymi z drewna naturalnego: W przeciwieństwie do okleinowanej płyty masywne blaty stołów nawiązują i kojarzą się z porządnymi i trwałymi meblami z przeszłości.


WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ

POPULARNE


NEWSLETTER MEBLE.COM.PL

Najciekawsze artykuły z serwisu Meble.com.pl codziennie w Twojej skrzynce

WNĘTRZA