×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Łóżeczka dziecięce - normy bezpieczeństwa

Łóżeczka dziecięce - normy bezpieczeństwa

Autor: Marta Ustymowicz
Dodano: 10 lut 2014 22:31
Zaktualizowano: 18 gru 2013 14:29

Wybierając łóżeczko dla maluszka, najczęściej kierujemy się jego walorami estetycznymi. Kolorem, wzorami, kształtem. Sprawdzamy, jakie ma funkcje, na przykład czy można na nim zamontować przewijak.

Zastanawiamy się oczywiście również nad bezpieczeństwem i pytamy sprzedawcę w sklepie o atesty danego produktu, ale mało kiedy zdajemy sobie sprawę, co za tymi tajemniczymi literkami się kryje.

Europejskie normy określa się obecnie symbolami PN-EN 716-1:2010 oraz PN-EN 716-2:2010. To właśnie łóżeczka dziecięce są objęte najostrzejszymi normami bezpieczeństwa. Najważniejszy test, jaki przechodzi łóżeczko w procesie produkcji to tzw. test łańcuszkowy. Przeprowadza się symulację, która pokazuje, jakie jest i czy w ogóle, prawdopodobieństwo uduszenia się dziecka zahaczonym o łóżeczko łańcuszkiem od smoczka. Może się to wydawać absurdalne, ale europejskie normy nakazują przewidywanie nawet tych najbardziej nieprawdopodobnych wypadków. Tym bardziej, że po raczkujących lub pełzających niemowlakach, możemy się spodziewać naprawdę wszystkiego.

Z tego powodu właśnie niemowlęce łóżeczka nie mogą mieć żadnych wystających elementów oraz ostrych krawędzi. Równie ważna jest także odległość, jaka dzieli od siebie szczebelki. Nie mogą one być osadzone zbyt blisko, ponieważ groziłoby to ryzykiem uwięzienia w nich głowy, nóżek lub rączek dziecka. Odstępy między szczebelkami nie mogą być mniejsze niż 2,5 cm, żeby nie uwięzła między nimi rączka lub nóżka dziecka. Nie mogą być też większe niż 6 cm, aby nie weszła między nie główka. Boki łóżeczka powinny mieć wysokość minimum 60 cm, a przy najwyższym ustawieniu materaca nie mniej niż 30 cm - mówi Małgorzata Kwiatkowska ze Studia Caramella.

Sprawdza się wszystko. Także wytrzymałość dna łóżeczka i tego, czy istnieje jakiekolwiek prawdopodobieństwo jego urwania się. Kontroluje się także możliwość uwięzienia nóżki maleństwa na wypadek podwinięcia się materaca.

Łóżeczko niemowlęce to pierwszy i zarazem najważniejszy mebel dziecka. Dlatego młodzi rodzice powinni przywiązywać do jego zakupu szczególną wagę. Kupując łóżeczko niemowlęce, należy zwrócić nie tylko uwagę na jego wygląd, ale przede wszystkim na funkcjonalność i bezpieczeństwo. Oprócz regulowanej wysokości materaca łóżeczka mogą mieć demontowany 1 lub 2 boki. To istotna funkcjonalność, dzięki której posłużą dziecku przez wiele lat. Po upływie okresu niemowlęcego przeistaczają się najpierw w łóżka, a w jeszcze późniejszym etapie w bardzo praktyczne kanapki - podkreśla Małgorzata Kwiatkowska.

Do wyjątkowo ważnych elementów należy także użycie okuć oraz śrub montażowych o średnicy nie większej niż 6mm. Na wypadek, gdyby sprytny maluch wkładał w nie swoje paluszki. Normy regulują także rodzaj oraz jakość materiałów, z jakich wykonane mają być meble. Do produkcji można używać wyłącznie drewna, które jest pozbawione wad strukturalnych. Następnie wykańcza się je specjalistycznymi lakierami, które nie zawierają toksycznych substancji. Zatem stosowane do dziecięcych łóżeczek farby i lakiery także muszą posiadać stosowne atesty. Działania te mają na celu wykluczenie alergii.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także