×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Łóżka, materace i stelaże - wszystko potrzebne dla idelanego snu

Łóżka, materace i stelaże - wszystko potrzebne dla idelanego snu

Autor: Urszula Koronczewska
Dodano: 27 gru 2013 18:01

O potrzebie komfortowego snu i jego wpływie na życie „jawne” nikogo nie trzeba przekonywać. Jednak oferta materacy i stelaży oraz ich doskonałych „krzyżówek” jest na tyle różnorodna, że należy co pewien czas uchylić rąbka tajemnicy, co kryje się wewnątrz nich.

Wyróżnikiem nowoczesnych łóżek jest odpowiednio dobrany pod kątem wagi, wieku i ewentualnych dolegliwości konkretnego użytkownika materac oraz stelaż współdziałający z materacem, co oznacza wzajemne uzupełnienie się w zapewnieniu elastyczności. Istotną cechą stelaża jest też możliwość zmiany jego parametrów w przypadku stopnia twardości i sprężystości. Poza tym musi być trwały (wykonany z naturalnego drewna), łatwy w konserwacji i utrzymaniu czystości. Inną grupę produktów gwarantujących komfortowy sen są łóżka kompaktowe, w których materac i stelaż stanowią jedność. Zazwyczaj są wyposażone dodatkowo w funkcje np. przesuwania się do tyłu podczas podnoszenia za pomocą specjalnych prowadnic, co ułatwia korzystanie ze stolika nocnego bez względu na kąt podniesienia łóżka. Możliwość podnoszenia i opuszczania przedniej i tylnej części łóżka przeobraża je w fotel telewizyjny. Mechanizmy zdalnie regulowane, w które wyposażone są łóżka tego rodzaju, to konieczność dla chorych i luksus dla ceniących wygodę.

Materac jak tort

W przypadku materacy producenci najczęściej proponują wypełnienia wielostrefowe. Ma to na celu zwiększenie elastyczności powierzchni spania, właściwości antyalergicznych i antybakteryjnych oraz zapewnienie odpowiedniej wentylacji. Dwustronność materaca wpływa z kolei na jego trwałość. Poza tym „obie strony medalu” umożliwiają wykorzystywanie dwóch opcji – zimowej (np. z wełną owczą) i letniej (np. tkanina frotte). Zdaniem ortopedów, optymalną pozycją dla kręgosłupa jest naturalne wygięcie w kształcie litery „S”, ponieważ daje to równomierne podparcie – żadna część ciała nie jest przeciążona. Aby osiągnąć elastyczność materaca bez względu na miejsce nacisku, stosuje się przede wszystkim sprężyny typu kieszeniowego, pracujące niezależnie od siebie. Przykładami materacy tego rodzaju są „Estrella Air” firmy M & K Foam czy „Odys” i „Sokrates” firmy Janpol. Jeśli chodzi o materace z wkładem z pianki wysokoelastycznej, dodatkowo są one obłożone obustronnie pianką termoplastyczną o różnym stopniu twardości, zmieniającej się pod wpływem temperatury ciała (zwiększenie elastyczności materaca). Pianka termoplastyczna „Visco”, oparta na bloku pianki wysokoelastycznej materaca jednostronnego „4011 Cashmere” (oferowanego przez firmę Hilding Polska), reagując na temperaturę, gwarantuje idealne dopasowanie do kształtu ciała.
Z kolei wycięte w piance kanały powietrzne pozwalają materacowi „oddychać” – tak jest np. w modelach „Dubaj” i „Ameland” firmy M & K Foam. Porowata struktura lateksu także ułatwia przepływ powietrza, powstrzymując tym samym pocenie się oraz rozwój flory bakteryjnej.

Pokrowce witaminizowane

W produkcji materacy wykorzystywane są specjalne tkaniny o właściwościach antyalergicznych, antyelektrostatycznych, ogniotrwałych oraz charakteryzujące się odpornością na zabrudzenia. Firma M & K Foam stosuje przede wszystkim antybakteryjny materiał „AloeVera”, pielęgnujący skórę i ułatwiający zasypianie, „Intera”, o krótkim czasie schnięcia, dzięki efektowi hydrofilowemu (wilgoć jest równomiernie rozprowadzana na powierzchni, co ułatwia parowanie), odporny na zabrudzenia „Lyocel” o mikrowłóknach odprowadzających pot oraz przeciwgrzybiczny „Amicor”. Natomiast zalety dzianiny 3D to: trwałość, unikalna przepuszczalność, równomierne rozłożenie ciężaru ciała na całej powierzchni, wysoka elastyczność. Ciekawostką są pokrowce firmy Dunlopillo (np. „VitaDry”), których pikowana powierzchnia pokryta jest ekstraktem witaminy E, wpływając dobroczynnie na skórę. Oczywiście niezastąpione są wypełnienia z surowców naturalnych, tj. końskie włosie, wełna owcza lub wielbłądzia, siano, słoma, włókno kokosowe bądź trawa morska. Dzięki nim zapewniony jest komfortowy mikroklimat, regulujący temperaturę i wilgotność w naturalny sposób, poprzez właściwości kapilarne naturalnych włókien. Firma Enkev Polska, oprócz produktów z surowców naturalnych, prawie w 100%, oferuje m.in. materace przeciw odleżynom, o wyjątkowo giętkiej warstwie, składającej się ze skręconych włókien poliestrowych, połączonych z odpornym na działanie wody lateksem. Niekiedy łączy się różne surowce, by uzyskać optymalną elastyczność i wentylację jednocześnie. Np. wkład materaca „II/B” firmy Demko Feder składa się z 4 warstw, z których środkową stanowi siano o grubości 6 cm, zaś powyżej znajduje się warstwa kokosu i 2,5 cm lateksu. Stabilność zapewnia 3-centymetrowa spodnia warstwa kokosu.

Stelaże jak kameleon

Swój udział we wspomaganiu działania materaca ma niewątpliwie stelaż. W związku z tym stelaże sprężyste przeznaczone są do współpracy z materacami miękkimi i średniotwardymi (np. stelaż dwurzędowy typ „Extra” firmy Demko Feder), natomiast stelaże sztywne (dodatkowe listwy), przeznaczone dla osób o wadze powyżej 125 kg, mogą współpracować z materacami twardymi, bardzo twardymi i grubymi, jak np. stelaż dwurzędowy typ „Extra II” z czterema paskami. Istnieje możliwość zmiany parametrów stelaża poprzez zdjęcie jednego z pasków bądź dodając krótkie paski elastyczne, uzyskując stelaż „Extra” z przesuwanymi paskami. Stelaż „Extra” z przesuniętymi paskami jest przeznaczony dla użytkowników o wadze do 130 kg. Dzięki paskom, rozłożonym w części pod tułowiem, uzyskano większą sztywność podłoża. Do tego typu stelaża zaleca się materac średniotwardy lub twardy. Paski można dowolnie przesuwać, dodawać, zdejmować. Umożliwia to indywidualne dopasowanie sztywności podłoża do potrzeb użytkownika. Regulowanie sprężystości i twardości podłoża w każdym miejscu stelaża zapewnia typ „Vario” (szerokość od 40 do 110 cm, długość od 120 do 240 cm), również dwurzędowy. Tutaj stelaż został wzmocniony na całej długości, a nie tylko w miejscu położenia tułowia. Dzięki temu stelaż jest symetryczny – można go odwracać w układzie nogi-głowa oraz dół-góra. Dwurzędowość stelaża eliminuje konieczność stosowania materaca wielostrefowego, o dużej szerokości. Poza tym zapewnia „kołyszący” ruch – porusza się we wszystkich kierunkach, może uginać się nawet w przedziale 1-7 cm, siły nacisku są przenoszone wzdłuż całego stelaża. W miejscu nacisku stelaż ugina się, a poza tymi miejscami stelaż oddziałuje na materac, „wypychając” go do góry. W efekcie podłoże snu idealnie dopasowuje się do sylwetki śpiącego.
Stelaże o regulowanej części zagłówka i części nożnej także dopasowują się do kształtu i ciężaru użytkownika („Megastar” firmy M & K Foam), umożliwiając odpowiednie rozłożenie nacisku na kark i nogi. W stelażu „Dunloflex Luxus KF” firmy Dunlopillo zastosowano sprężynujące moduły zamiast listew, by zapewnić najwyższą punktową elastyczność. Jednocześnie stelaż ten jest wrażliwy na każdy ruch. Ma regulowane wezgłowie i część nożną. Jego wysokość to ok. 80 mm. Natomiast stelaż „Dunloflex Premium Motor”, o płynnej regulacji położenia, sterowanej za pomocą pilota, stanowi kombinację modułowo-listwową. Charakteryzuje się specjalną strefą barkowo-lędźwiową. Gwarantuje solidne podparcie dla miednicy. Wysokość stelaża wynosi ok. 90 mm.

Łóżko kompaktowe

Połączenie stelaża z materacem w jeden produkt wydaje się rozwiązaniem idealnym nie tylko ze względu na funkcjonalność, ale też estetykę. Łóżko regulowane „Select Lyx” (firma Hilding Polska), wyposażone w funkcję masażu i funkcję slide składa się z drewnianej ramy o grubości 12 cm i stelaża regulowanego elektrycznie, na którym umieszczona jest niska sprężyna kieszeniowa, stanowiąca podłoże dla odwracalnego materaca głównego, „ubranego” w pokrowiec wewnętrzny. Całość prezentuje się w zdejmowanym pokrowcu. Konstrukcję wspierają metalowe nóżki o wysokości 10 cm. Wkład 5-strefowego materaca to sprężyny kieszeniowe. Materac jest obłożony z obu stron lateksem – z jednej strony 3 cm, z drugiej – 4 cm, dzięki czemu materac ma dwa niezależne stopnie twardości.
Innym łóżkiem, oferowanym przez Hilding Polska jest model z serii „Supreme” norweskiej marki Jensen. Charakteryzują go elastyczność oraz odpowiednie rozłożenie ciężaru użytkownika za pomocą strefowego systemu sprężyn kieszeniowych w kształcie klepsydr. Tkanina jersey na powierzchni spania, rozciągająca się we wszystkich kierunkach, uzupełnia działanie systemu sprężyn – użytkownikowi nie dokuczają stany napięcia mięśni. Za przewiewność i prawidłową kontrolę wilgotności odpowiada lateksowe wypełnienie. Natomiast łóżko „Active” wyposażone jest w dwa niezależne systemy sprężyn w podstawie oraz w dwustronny materac. Dodatkowa funkcja płynnego podnoszenia i opuszczania przedniej i tylnej części łóżka, zestawiona z estetycznym wyglądem całości, to propozycja dla prawdziwych koneserów.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także