Meble.com.pl - komfort na miarę

Łóżko Villa Fot. Archiwum

Łóżka, materace i stelaże - wszystko potrzebne dla idelanego snu

  • Autor: Urszula Koronczewska
  • 27 gru 2013 18:01

O potrzebie komfortowego snu i jego wpływie na życie „jawne” nikogo nie trzeba przekonywać. Jednak oferta materacy i stelaży oraz ich doskonałych „krzyżówek” jest na tyle różnorodna, że należy co pewien czas uchylić rąbka tajemnicy, co kryje się wewnątrz nich.

Wyróżnikiem nowoczesnych łóżek jest odpowiednio dobrany pod kątem wagi, wieku i ewentualnych dolegliwości konkretnego użytkownika materac oraz stelaż współdziałający z materacem, co oznacza wzajemne uzupełnienie się w zapewnieniu elastyczności. Istotną cechą stelaża jest też możliwość zmiany jego parametrów w przypadku stopnia twardości i sprężystości. Poza tym musi być trwały (wykonany z naturalnego drewna), łatwy w konserwacji i utrzymaniu czystości. Inną grupę produktów gwarantujących komfortowy sen są łóżka kompaktowe, w których materac i stelaż stanowią jedność. Zazwyczaj są wyposażone dodatkowo w funkcje np. przesuwania się do tyłu podczas podnoszenia za pomocą specjalnych prowadnic, co ułatwia korzystanie ze stolika nocnego bez względu na kąt podniesienia łóżka. Możliwość podnoszenia i opuszczania przedniej i tylnej części łóżka przeobraża je w fotel telewizyjny. Mechanizmy zdalnie regulowane, w które wyposażone są łóżka tego rodzaju, to konieczność dla chorych i luksus dla ceniących wygodę.

Materac jak tort

W przypadku materacy producenci najczęściej proponują wypełnienia wielostrefowe. Ma to na celu zwiększenie elastyczności powierzchni spania, właściwości antyalergicznych i antybakteryjnych oraz zapewnienie odpowiedniej wentylacji. Dwustronność materaca wpływa z kolei na jego trwałość. Poza tym „obie strony medalu” umożliwiają wykorzystywanie dwóch opcji – zimowej (np. z wełną owczą) i letniej (np. tkanina frotte). Zdaniem ortopedów, optymalną pozycją dla kręgosłupa jest naturalne wygięcie w kształcie litery „S”, ponieważ daje to równomierne podparcie – żadna część ciała nie jest przeciążona. Aby osiągnąć elastyczność materaca bez względu na miejsce nacisku, stosuje się przede wszystkim sprężyny typu kieszeniowego, pracujące niezależnie od siebie. Przykładami materacy tego rodzaju są „Estrella Air” firmy M & K Foam czy „Odys” i „Sokrates” firmy Janpol. Jeśli chodzi o materace z wkładem z pianki wysokoelastycznej, dodatkowo są one obłożone obustronnie pianką termoplastyczną o różnym stopniu twardości, zmieniającej się pod wpływem temperatury ciała (zwiększenie elastyczności materaca). Pianka termoplastyczna „Visco”, oparta na bloku pianki wysokoelastycznej materaca jednostronnego „4011 Cashmere” (oferowanego przez firmę Hilding Polska), reagując na temperaturę, gwarantuje idealne dopasowanie do kształtu ciała.
Z kolei wycięte w piance kanały powietrzne pozwalają materacowi „oddychać” – tak jest np. w modelach „Dubaj” i „Ameland” firmy M & K Foam. Porowata struktura lateksu także ułatwia przepływ powietrza, powstrzymując tym samym pocenie się oraz rozwój flory bakteryjnej.


WASZE KOMENTARZE (1) + DODAJ KOMENTARZ

POPULARNE


NEWSLETTER MEBLE.COM.PL

Najciekawsze artykuły z serwisu Meble.com.pl codziennie w Twojej skrzynce

WNĘTRZA