Meble.com.pl - komfort na miarę

Łóżko w formie i wnętrzu królewskim. Wnętrze z łóżkiem zaprezentowano na Targach iSaloni 2014 w Mediolanie. Fot. Alessandro Russotti

Łóżko do sypialni – 40 wygodnych i ciekawych propozycji

  • Autor: Piotr Sawczuk
  • 16 kwi 2014 09:24 (aktualizacja: 22 kwi 2014 07:01)

Podczas snu, w łóżku spędzamy 1/3 czasu naszego życia. Sen i wypoczynek to istotne elementy zdrowej egzystencji, dlatego taki mebel jak łóżko powinien być dobrany odpowiednio do potrzeb osoby, zachowując oczywiście swoje walory estetyczne.

Ważne parametry techniczne

Istotnym problemem jest, gdy łóżko jest zbyt krótkie. Minimalna długość łóżka powinna być równa wzrostowi człowieka, i większa o minimum 25 cm. Jego szerokość przeznaczona dla jednej osoby, to minimum 70 cm. Standardowe łóżka dwuosobowe mają wymiary: 140 x 200, 160 x 200 lub 180 x 200 centymetrów. Wysokość łóżka to co najmniej 30 cm nad podłogą. Jak wiadomo, o wygodzie łóżka decydują również stelaż, materac, zagłówek, a nawet podnóżek. Wybór materaca to trudna kwestia i zależy od indywidualnych predyspozycji człowieka. Stelaż powinien być wytrzymały i reagujący na ciało. Zagłówek umożliwia wygodne oparcie się, a także utrzymuje poduszkę na łóżku i zapobiega jej spadaniu na podłogę. 

Cena łóżka

Wartość łóżka zależy od materiału i sposobu wykonania. Te z miękkiego drewna jak sosna bądź świerk, są tańsze. Łóżko z drewna twardego jak brzoza, dąb, buk, charakteryzują się zazwyczaj wyższą ceną. Świetnym rozwiązaniem jest łóżko tapicerowane, które coraz częściej odnajduje się w sypialniach, ze względu na estetykę wykonania, wygodę, miękkość. Cena mebla zależy także, czy łóżko posiada w zestawie materac, stelaż, czy jest ze skrzynią, czy nie.

Walory estetyczne

Pięknym rozwiązaniem jest łóżko nawiązujące wyglądem do natury. Mowa tu o łóżku drewnianym. Rustykalne wzory i kształty, widoczne, naturalne usłojenie materiału, z którego łoże jest zrobione – stanowi wizualne ubarwienie sypialni. Równie często wybieranym rodzajem łóżek są modele tapicerowane. Propozycja z najwyższej półki to mebel wykonany w naturalnej skórze. Obicia ze skóry są naprawdę luksusowe i niezwykle trwałe. Taki materiał oddycha, dlatego sen w łóżku obitym skórą będzie wyjątkowo komfortowy.

Łóżka wyściełane miękka tkaniną po pierwsze odnajdują się w praktycznie każdym wnętrzu, po drugie są niezwykle komfortowe w użytkowaniu. Naturalne i syntetyczne tkaniny zapewniają bogaty wybór wzorów. Łóżka tapicerowane obite gładką tkaniną w pasy będą wyglądały pięknie w romantycznych wnętrzach w stylu rustykalnym. Miłośnicy shabby chic – mogą z kolei zdecydować się na żakardowe obicia w kwiaty. Bardzo przytulny, a jednocześnie luksusowy charakter nada sypialni łóżko tapicerowane obite pluszem. Możliwości jest nieskończenie wiele. Takie meble wyposażone są zazwyczaj w również tapicerowane wezgłowia, które często stanowią główny, charakterystyczny element łóżka. 

Kształt łóżka

Dużą zaletą mebli tapicerowanych jest fakt, że nie muszą być one w kształcie prostokąta. Modne obecnie łóżka półokrągłe, okrągłe, lub owalne sprawią, że wnętrze nabierze ekscentrycznego wyglądu.

Poczuć się jak król

Monarchowie zdecydowanie stawiali na łóżka tapicerowane. W Wersalu można zobaczyć łóżko między innymi Marii Antoniny, która uwielbiała kwieciste wzory. Baldachim, był natomiast nieodzownym elementem łóżka królowej Wiktorii. Również w pałacu w Wilanowie można oglądać piękne tapicerowane łoże królewskie. Dlatego żeby wprowadzić do sypialni odrobinę królewskiego szyku, warto zdecydować się na łóżko tapicerowane.

WASZE KOMENTARZE (1) + DODAJ KOMENTARZ

POPULARNE


NEWSLETTER MEBLE.COM.PL

Najciekawsze artykuły z serwisu Meble.com.pl codziennie w Twojej skrzynce

WNĘTRZA