Meble.com.pl - komfort na miarę

Maszyny do wypoczynku

  • Autor: kh
  • 27 gru 2013 18:00 (aktualizacja: 28 wrz 2012 00:00)

Mechanizmy regulujące pozycję zagłówków, podłokietników i podnóżków - gwarantują komfort i ergonomię.

Mechanizmy pozwalające ustawić takie elementy mebli, jak zagłówki, podłokietniki i podnóżki w optymalnej dla danej osoby pozycji, dosłownie podbijają branżę meblarską. Są one cenione przede wszystkim ze względu na komfort, jaki pozwalają uzyskać, ale nie tylko. Drugą, nie mniej ważną, choć zdecydowanie rzadziej poruszaną zaletą stosowania regulacji w meblach tapicerowanych jest fakt, że ma ona działanie prozdrowotne. Dopasowywanie mebla do ciała – a nie na odwrót, umożliwia zajęcie nie tylko komfortowej, ale również ergonomicznej i korzystnej dla zdrowia pozycji. Dzięki zagłówkom i podnóżkom możliwe jest odciążenie zmęczonego codzienną pracą kręgosłupa i zachowanie anatomicznej pozycji litery „S”.

W optymalnym położeniu

Jedną z najliczniejszych i najbardziej zróżnicowanych pod względem zastosowanych rozwiązań jest grupa mechanizmów pozwalających na regulację zagłówków. Obejmuje ona zarówno osprzęt pozwalający na wysunięcie zagłówka z korpusu mebla – tak by znajdował się wyżej i stanowił podparcie dla głowy, jak też skomplikowaną regulację jego położenia w kilku wymiarach.

Rodzaj zastosowanego w konkretnym meblu mechanizmu regulacji zależy od konstrukcji oparcia czy optyki oraz wymagań klienta. I tak na przykład w modelach „Katalia” (HF Helvetia Furniture) i „Merano” (Etap Sofa) wykorzystano mechanizm stopniujący kąt pochylenia, w którym zagłówek jest elementem dodatkowym do oparcia i pełni również funkcję dekoracyjną. W nielicznych modelach stosujemy zagłówki bez stopniowania kąta pochylenia, jak w przypadku „Lorenzo” marki HF Helvetia Furniture. – mówi Maciej Melwiński specjalista ds. marki HF Helvetia Furniture i NewLook.

Drugi segment mechanizmów regulacji dotyczy podłokietników. Ich odpowiednie ustawienie zapewnia odpowiednie podparcie łokci, a co za tym idzie – również pleców i kręgosłupa – podczas czytania książki, albo pracy z laptopem.

Kolejna grupa mechanizmów wykorzystywana jest w podnóżkach. Umożliwiają one wysunięcie tego elementu mebla spod fotela, czy kanapy, a także ustawienie go na optymalnej wysokości. Niektóre pozwalają na ruch jedynie podnóżka, inne zaś połączone są ze stelażem całej bryły, tak że jednocześnie zmieniają położenie oparcia i siedziska.

Oferowane przez Stalmot&Wolmet stelaże do foteli, które mają przedłużane podnóżki zapewniające optymalne podparcie dolnych partii nóg, eliminując ucisk w okolicy łydek, występujący w wypadku stosowania zbyt krótkich, „wyoszczędzonych” elementów. – mówi Krzysztof Sibierski, dyrektor handlowy firmy Stalmot&Wolmet.

Jest małe „ale”

Funkcjonalności i szerokie spectrum możliwości, jakie oferują mechanizmy regulacji, nie wyczerpują długiej listy potrzeb konsumentów. Jak pokazują doświadczenia producentów i handlowców, klienci oczekują nie tylko praktyczności, ale również estetyki.

Możliwość stopniowania oparcia czy zagłówka z pewnością wpływa na korzyść mebla i jest pożądana przez klientów, z tym jednak zastrzeżeniem, że musi ono pracować płynnie i cicho. Taka sama zasada dotyczy podłokietników i podnóżków. – mówi Maciej Melwiński.

Poza tym, klienci coraz częściej wymagają, by wszelkie mechanizmy zastosowane w meblu były absolutnie niewidoczne, bądź też – sprawiały wrażenie elementów dekoracyjnych. Stąd też, jeśli już widać jakąkolwiek część okucia (np. wysuwaną z plecków konstrukcję, na której opiera się zagłówek), jest ona wykonana w taki sposób, że dodatkowo zdobi mebel.

 

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ

POPULARNE


NEWSLETTER MEBLE.COM.PL

Najciekawsze artykuły z serwisu Meble.com.pl codziennie w Twojej skrzynce

WNĘTRZA