Meble.com.pl - komfort na miarę

Maxi w mini - mechanizmy rozkładania stołów

  • Autor: Katarzyna Hryniewicka
  • 27 gru 2013 18:01

Można mieć duży i mały stół w jednym - dzięki zastosowanym w nim mechanizmom rozkładania.

Czym charakteryzuje się dostępny asortyment mechanizmów pozwalających na powiększenie powierzchni stołów i czego poszukują przede wszystkim klienci? Odpowiedź na te pytania można znaleźć przyglądając się asortymentowi producentów okuć i propozycjom, które zostały wprowadzone w ostatnim czasie. Wśród dostępnych produktów można znaleźć rozwiązania przeznaczone do stołów o różnej budowie – z oskrzynią lub cokołem – albo bez tych elementów, z oskrzynią otwartą albo zamkniętą, z blatem dzielonym lub nie, z blatem z drewna, szkła bądź plastiku. To właśnie konstrukcja stołu i materiał z jakiego został on wykonany są głównymi wyznacznikami wyboru mechanizmów służących do jego rozłożenia.

 Mechanizm dostosowany do potrzeb

W przypadku oferowanych przez nas produktów włoskiego producenta Fratelli Cecchetto klienci zwracają uwagę przede wszystkim na sposoby i możliwości otwierania. Do blatów drewnianych dużym powodzeniem cieszą się modele „Faro” (prowadnica rozsuwa się wraz z nogami tylko z jednej strony stołu) oraz „Terra” (fragment blatu składa się do wnętrza stołu jak zamykana książka. Ciekawą propozycją są też prowadnice „Bronz” (stół nie rozsuwa się pośrodku a na krańcach, gdzie dzięki specjalnemu mechanizmowi wysuwają się dodatkowe blaty). – mówi Maciej Nowicki, wiceprezes AMI Polska.

Rosnącym zainteresowaniem cieszą się prowadnice synchroniczne, które umożliwiają rozsuwanie obu blatów stołu w wyniku pociągnięcia tylko za jeden z nich. Rozwiązanie to, wprowadzone już w zasadzie przez niemal wszystkich producentów (m.in. Hettich, Stolmet) jest o tyle wygodne, że wymaga mniejszego wysiłku, a stół rozłożyć może jedna osoba. Jeszcze większym udogodnieniem są prowadnice z samoistnym wysuwem, proponowane np. przez firmę Pöttker, które podczas ciągnięcia za blat stołu jednocześnie wysuwają dodatkową wkładkę.

Niemal nieograniczenie można powiększać powierzchnię stołów o oskrzyni otwartej (w ofercie m.in. firmy Stolmet). W tym wypadku poprzez rozsuwanie blatu wraz z nogami i dodawanie kolejnych elementów blatu opartych na dodatkowo montowanych nóżkach, nawet ze stołu bardzo małego, można stworzyć mebel o długości 4 m.

Jedną z rynkowych innowacji jes system „Tavoflex” proponowany przez firmę Häfele. Okucie to umożliwia podnoszenie blatu stolika do góry i na boki, dzięki czemu może on pełnić rolę biurka do pracy i równolegle skrzynki do przechowywania, np. gazet, czy książek. Mechanizm oparty jest na podnośniku gazowym, dzięki czemu podnoszenie jest proste i łatwe. „Tavoflex” jest wyposażony również w zintegrowany system samodomyku pozwalający na ciche i delikatne zamykanie. Dopuszczalny udźwig blatu wynosi 5 kg.

Nowinką są też okucia obrotowe do blatów składanych z oferty firmy Schachermayer. Umożliwiają one złożenie blatów wewnętrznych analogicznie do złożenia kartek książki i schowanie ich w oskrzyni. Ciekawą propozycją jest również okucie do stołu wysuwanego (Häfele), który sprawdzić się może np. w niewielkiej kuchni. Umożliwia on zamontowanie w szufladzie dwóch płyt składających się podczas wysuwania w jeden blat mogący służyć zarówno jako tradycyjny stół, jak i przestrzeń robocza.

 

 

 

 

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ

POPULARNE


NEWSLETTER MEBLE.COM.PL

Najciekawsze artykuły z serwisu Meble.com.pl codziennie w Twojej skrzynce

WNĘTRZA