Meble.com.pl - komfort na miarę

Krzesła "So Happy" firmy Maxdesign. Fot. Maxdesign.

Meble biurowe - jak w salonie

  • Autor: wm
  • 27 gru 2013 18:02

Meble tapicerowane do wnętrz biurowych i publicznych zaczynają odgrywać coraz ważniejszą rolę. Wynika to z promowania nieformalnego stylu pracy, upodobniania się wnętrz biurowych do wnętrz mieszkalnych.

Jednym z ważnych elementów budowania owego dobrego samopoczucia pracowników są różnego rodzaju meble tapicerowane, zamieniające biuro w coś w rodzaju salonu.

Komfortowe siedziska sprzyjają szczególnie właśnie tym sytuacjom, w których ma miejsce wymiana informacji, komunikacja między ludźmi: naradom, negocjacjom, burzom mózgów, kształceniu pracowników. Dlaczego? Psycholodzy twierdzą, że wygodne, wypoczynkowe meble kojarzą się nam z sytuacjami, kiedy jesteśmy zrelaksowani, spokojni, kiedy komunikujemy się z innymi spontanicznie: domowym spotkaniem z przyjaciółmi, wizytą w kawiarni.

Do domu i do biura

Pogoń za komfortem i chęć stworzenia w biurowych wnętrzach domowego nastroju sprawia, że nawet konferencyjne krzesła są tapicerowane. Precyzyjnie wyprofilowane kubełkowe foteliki zaskakują nie tylko swoim wzornictwem, odwołującym się do ikon designu, ale przede wszystkim wygodą.

Taki jest na przykład fotelik "Turtle" zaprojektowany przez biuro projektowe PearsonLloyd dla firmy Walter Knoll. Zewnętrzny "kubełek" to demonstracja starannie wypracowanej formy, wewnątrz kryje się miękka wyściółka. Fotelik jest obrotowy, jego baza to okrągły talerz lub 4-ramienna stopa. Z powodzeniem można go zastosować również we wnętrzach mieszkalnych. Typowo kubełkowe siedzisko ma też krzesło "So Happy" zaprojektowane przez Marco Marana dla włoskiej firmy Maxdesign. Jego nazwa pochodzi od charakterystycznego wycięcia pomiędzy oparciem a siedziskiem, przypominającego uśmiechnięte usta.

Ciekawym elementem, powtarzającym się w wielu kubełkowych siedziskach jest kontrast kolorystyczny pomiędzy zewnętrzną "skorupą" a wnętrzem. Tak jest na przykład w wypadku krzesła "Duna" włoskiej firmy Arper. Sukces innego modelu w dwukolorowej wersji skłonił tego producenta do podobnego zestawienia w wypadku "Duny", sprzedawanej jako krzesło tradycyjne, na stopie, na płozie oraz obrotowe.

Meble do lobby

Jeśli chodzi o siedziska przeznaczone do pomieszczeń typu lobby, poczekalni, holów, to wyróżnić można kilka typów, których charakter determinuje wielkość pomieszczenia, jego przeznaczenie oraz wystrój. Ogromne, architektonicznie zaaranżowane wnętrza wymagają równie rozbudowanych siedzisk.

To często monolityczne, zgeometryzowane lub przeciwnie, organiczne meble, niekiedy pozbawione oparć, uzupełnione czasem stolikami lub oświetleniem. Dobrym przykładem może tu być "Stay" firmy Walter Knoll - modułowy system kubicznych brył, które można łączyć w różne zestawy.

Kto nie lubi kątów prostych i chciałby trochę rozweselić swoich firmowych gości powinien zwrócić uwagę na system "Connect" tureckiej firmy Nurus. Okrągłe moduły z otworem wewnątrz, można łączyć ze sobą bezpośrednio, tworząc ogromne "okulary". Można też wykorzystać do tego podłużne łączniki. Nieco bardziej z tradycyjną formą sofy kojarzyć się może modułowy system "Space" duńskiej firmy Hans Skipper. Jego charakterystyczny element to siedzisko ujęte niczym w szczypce w szeroką obudowę podłokietników.

 

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ

POPULARNE


NEWSLETTER MEBLE.COM.PL

Najciekawsze artykuły z serwisu Meble.com.pl codziennie w Twojej skrzynce

WNĘTRZA