×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Meble do jadalni - jak wybrać najlepsze rozwiązania

Meble do jadalni - jak wybrać najlepsze rozwiązania

Autor: mg
Dodano: 23 kwi 2019 12:31
Zaktualizowano: 25 kwi 2019 12:39

Jadalnia to miejsce, w którym celebrujemy wspólne chwile z rodziną i znajomymi. Prezentujemy rozwiązania, dzięki którym zaaranżujecie to wnętrze w zgodzie ze swoimi upodobaniami i stylem.

Nowoczesna, klasyczna, a może zgodna z najnowszymi trendami? – odpowiedzi szukajcie w swoich własnych gustach i upodobaniach. Jednak zważając na to, iż w obecnych czasach najczęściej spotykanym rozwiązaniem jest wydzielenie miejsca na stół i krzesła w salonie lub, w przypadku kuchni otwartej na salon, na granicy tych dwóch wnętrz, istotnym jest, aby meble były zarówno funkcjonalne, jak i spójne z resztą przestrzeni. Klasyczny salon pokocha proste meble z dekorem przywodzącym na myśl naturalne drewno, nowoczesny będzie pięknie współgrał z białymi lakierowanymi frontami, natomiast bardziej odważne przestrzenie to wymarzone miejsce dla tegorocznego kolorystycznego hitu – czarnego matu. 

Obecnie na rynku istnieje wiele możliwości zakupu zestawów mebli, które nie tylko pozwolą nam zaaranżować spójne stylistycznie wnętrze, ale również dobrać ich wielkość oraz rodzaj do naszych indywidualnych potrzeb i – co najważniejsze – rozmiaru pomieszczenia, jakim dysponujemy. Dzięki temu w prosty sposób umeblujemy zarówno przestrzeń wypoczynkową, jak i jadalnianą, wykorzystując do tego celu szeroki wybór brył o tym samym stylu i kolorystyce.

Stół to podstawa

Wiele osób przy urządzaniu przestrzeni jadalnianej staje przed dylematem, jaki stół wybrać? Jeśli nie dysponujemy zbyt dużą przestrzenią, a lubimy często urządzać przyjęcia, dobrym rozwiązaniem będzie wybór takiego, którego wielkość możemy zmieniać w zależności od potrzeb. Dzięki temu jego codzienne użytkowanie nie będzie wymagało poświęcenia cennej przestrzeni mieszkalnej, a przy wyjątkowych okazjach zyskamy pewność, że dla każdego starczy przy nim miejsca. Warto jednak pamiętać o kilku zasadach, które pozwolą nam właściwie zaplanować ustawienie stołu względem całej przestrzeni. Aby goście mieli wystarczającą ilość miejsca przy stole, potrzebne jest zapewnienie każdemu ok. 80 cm odstępu od krawędzi, przy których będą siedzieć. Taka odległość pozwoli nie tylko na swobodną pozycję przy stole, ale również na wygodne manewrowanie krzesłem. Ponadto, aby przy jednej krawędzi usadzić dwie osoby obok siebie, długość stołu nie może być mniejsza niż 120 cm – mówi Ewelina Wójcik, dyrektor marketingu Meble Wójcik – z tego względu na ustawienie prostokątnego stołu dla sześciu osób konieczne jest przeznaczenie ok. 7 m², a w przypadku okrągłego – 6 m². Natomiast stół dla ośmiu osób (niezależnie od jego kształtu) wymaga ok. 10 m² powierzchni – dodaje.

Istotne jest również odpowiednie oświetlenie samego stołu. Wysokość lampy powinna być dobrana w taki sposób, aby nie zasłaniała osoby siedzącej naprzeciw. Oświetlenie stołu najlepiej dobrać do jego wielkości, jak również do wysokości sufitu. Przy standardowych rozmiarach pomieszczeń zazwyczaj wystarczy umiejscowić ją w odległości ok. 70 cm od blatu.

Co oprócz stołu?

Bez wątpienia bez stołu nie może odbyć się żadne rodzinne spotkanie. Jednak niebanalną ozdobą pomieszczenia będą również inne elementy wyposażenia, takie jak bieliźniarki, komody czy przeszklone witryny z możliwością dodatkowego podświetlenia. Te ostatnie będą nie tylko pełniły funkcję dodatkowego miejsca do przechowywania, ale staną się również ozdobną całego wnętrza. Delikatne światło wprowadza do pomieszczenia niepowtarzalny klimat. Ciepły blask lampek LED nie tylko będzie bardzo efektownym, dodatkowym źródłem światła w salonie lub jadalni, ale również pięknie podkreśli zawartość półek, np. bogatą kolekcję odświętnej zastawy stołowej. Dzięki takiemu rozwiązaniu wspólne chwile spędzone w gronie rodziny czy przyjaciół będą upływały w ciepłej i przyjemnej atmosferze, nie tylko w okresie świąt – tłumaczy Ewelina Wójcik.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także