Narożnik Move z oferty firmy Gala Collezione wspiera się na kunsztownych, wygiętych w formie łuku nóżkach, które podkreślają elegancki charakter mebla. Fot. Gala Collezione

Narożnik Move z oferty firmy Gala Collezione wspiera się na kunsztownych, wygiętych w formie łuku nóżkach, które podkreślają elegancki charakter mebla. Fot. Gala Collezione

  • Autor: mg
  • 30 sie 2017 11:32

Meble do salonu. Jak nóżki potrafią odmienić wygląd sofy

Sofy i narożniki wsparte na oryginalnych nóżkach coraz częściej trafiają do naszych salonów. Dzięki nim wnętrze nabiera eleganckiego charakteru. Warto zwrócić uwagę na te drobne elementy, bowiem producenci zwykle proponują meble z podstawami w kilku wersjach.

Sofy i fotele Chesterfield - historia kultowych mebli

Funkcjonalne i estetyczne – takie powinny być nóżki przeznaczone do mebli tapicerowanych. Ich podstawowym parametrem jest wytrzymałość. Muszą one bowiem utrzymać nie tylko ciężar całego mebla, ale również siedzących na nim osób. Stabilna podstawa jest jednym z kluczowych warunków komfortowego użytkowania sof oraz narożników. Jednak nóżki mają też niebagatelny wpływ na wygląd mebla. Zwłaszcza teraz, gdy coraz bardziej modne są meble o lekkiej, nieco uniesionej konstrukcji. Wówczas odpowiednio dobrane nóżki są nieocenione.

Zdecydowana większość nóżek i podstaw meblowych powstaje z metalu, głównie ze stali i aluminium, które nie tylko gwarantują odpowiednią wytrzymałość, ale też dają szerokie pole do popisu projektantom. Na rynku dostępne są także sofy i narożniki wsparte na nóżkach wykonanych z tworzyw sztucznych oraz naturalnego drewna, choć pod względem popularności zdecydowanie ustępują one produktom metalowym.

Liczy się nie tylko materiał, z którego wykonane zostały nóżki, ale także sposób wykończenia. Nóżki metalowe mogą być chromowane lub niklowane, mieć powierzchnię matową, satynową lub połyskującą. Z kolei elementy drewniane są malowane, lakierowane bądź olejowane, zaś bazujące na tworzywach sztucznych zwykle imitują wygląd nóżek metalowych. Wybór sposobu wykończenia najczęściej wiąże się ze stylem aranżacji wnętrza, do którego trafiają meble. Chromowane na wysoki połysk metalowe nóżki doskonale pasować będą do mebli projektowanych z myślą o minimalistycznych salonach. Z kolei emanujące elegancją nóżki drewniane wpiszą się w styl bardziej klasycznych wnętrz. Bywają one kolorystycznie skontrastowane z meblem lub też są utrzymane w podobnym wybarwieniu.


WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ

Najciekawsze artykuły z serwisu codziennie w Twojej skrzynce