×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Meble kolonialne wciąż na topie

Meble kolonialne wciąż na topie

Autor: uk
Dodano: 20 lut 2014 07:25

Jak wyglądają meble w stylu kolonialnym? Nie jest łatwo jednoznacznie określić tę estetykę ze względu na to, że ma charakter eklektyczny, łączący wiele wpływów – zarówno europejskich, jak i „tubylczych”.

Meble w stylistyce kolonialnej swój eklektyczny charakter zawdzięczają różnorodności pierwowzorów pochodzących z wielu krajów europejskich. Największymi kolonizatorami były Anglia, Francja, Hiszpania i Portugalia. Meble te były dostosowane do potrzeb życia w Afryce, w Indiach. W stylistyce tych mebli silnie zaznaczają się również wpływy kultury arabskiej – podkreśliła Anna Sienkiewicz-Wysokińska z „Galerii Antresola” w Białymstoku. Meble arystokratyczne w stylu kolonialnym były związane z elitami społeczeństw kolonialnych, których wzornictwo było bezpośrednio przenoszone i modyfikowane na podstawie aktualnych trendów meblarstwa europejskiego. W przypadku tzw. british colonial style, czyli brytyjskiego stylu kolonialnego, który powstał w koloniach imperium brytyjskiego rozciągającego się w drugiej połowie XIX wieku od Singapuru do Afryki Wschodniej i od Indii do Falklandów, można ponadto wyróżnić wiele podstylów. Należą do nich: kolonialny styl indyjski, charakteryzujący się elementami architektury indyjskiej, styl obozowy (camp style) obejmujący lekkie, składane meble przystosowane do używania w obozowiskach oraz styl plantatorski – wyposażenie domów właścicieli wielkich plantacji kauczuku i trzciny cukrowej w koloniach tropikalnych.

Bogate formy mebli

Meble kolonialne obejmują zarówno modele bogato dekorowane, z licznymi elementami rzeźbionymi i toczonymi, jak również modele znacznie prostsze i bardziej praktyczne. Meble o stylistyce kolonialnej określa również wybarwienie – brązowe (ang. light brown) oraz wenge. Meble te są wykonane z materiałów dostępnych na tamtejszych terenach. W bryłach mebli przeważają tradycyjne elementy oraz materiały. Styl ten, zdobywając coraz szersze uznanie, umożliwia łączenie rozmaitych kompozycji aranżacyjnych, jak na przykład klasycznych, stylowych mebli z formami dość surowymi i nowoczesnymi]] – powiedziała Anna Sienkiewicz-Wysokińska.

Urok rzemiosła

Meble kolonialne odznaczają się nie tylko specyficzną stylistyką łączącą europejską użyteczność z azjatycką dekoracyjnością, ale też trwałością. Meble w stylistyce kolonialnej z oferty firmy Royal Decor produkowane są ze szlachetnego, litego drewna egzotycznego – palisandru indyjskiego (łac. dalbergia sissoo). Ten gatunek drewna posiada wysoką gęstość i ciężar, dlatego wyroby z niego wykonane są stabilne i odporne na uszkodzenia. Odpowiednio konserwowane, np. specjalnym woskiem służą swoim właścicielom przez dekady. Każdy z oferowanych przez nas egzemplarzy jest unikalny. Wynika to z ręcznej produkcji mebli przez hinduskich mistrzów rzemiosła, a także dzięki zastosowaniu litego drewna, które prezentuje indywidualny rysunek usłojenia. Tak więc każdy mebel jest inny. W naszej ofercie znajdują się kolekcje mebli utrzymanych w typowej stylistyce kolonialnej, w której nie brakuje bogatych zdobień np. oparć krzeseł, dekoracyjnych zwieńczeń szaf, koron, tłoczeń nóg, elementów metaloplastycznych, a także prostych, nowoczesnych, surowych wzorniczo kolekcji przeznaczonych dla osób ceniących sobie funkcjonalność, ale też jednocześnie zalety i zapach naturalnego, litego drewna - podkreślił Tomasz Błaszczyk z firmy Royal Decor.

Meble kolonialne z oferty firmy Kare Design również charakteryzują się klasycznymi formami, delikatnie przełamanymi egzotyczną stylistyką. Często polega to na zastosowaniu odważnych kolorów w klasycznych stylizowanych meblach, tj. niebieski, zielony, pomarańczowy. Czasami meble o stylistyce kolonialnej, zarówno wybarwione na „kolorowo” (zastosowanie jednego koloru bądź kilku kontrastowych kolorów naraz), jak i na odcienie brązu, są wykończone metodą przecierki, co przynosi dodatkowo interesujący efekt mebla oryginalnie „starego”. Meble tego rodzaju oferują także firmy: Karina Meble, Inne Meble, Indigo, Royal Decor.

Styl kolonialny i rokoko

Firma Orange Tree proponuje między innymi łoże w stylistyce kolonialnej, nawiązującej do stylu rokoko. Najbardziej charakterystycznym elementem stylu rokokowego jest tzw. noga kabriolowa (cabriole leg) o wklęsło-wypukłym profilu. Kolonialne czy indyjskie po prostu? Wydaje się, że określenie „meble kolonialne” jest zdecydowanie nadużywane w środowisku producentów i importerów, a tym samym – i przez klientów finalnych. Nazwę tę stosuje się najczęściej do wszystkich mebli wytwarzanych w Indiach. Używamy tego określenia wobec naszego asortymentu, ale głównie z tego powodu, że 95% osób tylko w taki sposób określa towar pochodzący po prostu z Indii. Takie są skojarzenia i chyba nie da się nic z tym zrobić. Jest to to jednak oczywisty błąd – powiedział Artur Szwedowski z firmy Orange Tree - Styl kolonialny tak naprawdę nie jest stylistyką, w której się specjalizujemy. Meble kolonialne to w zasadzie tradycyjne meble europejskie, które zadomowiły się w takich krajach jak np. Indie po kilku wiekach pobytu tam różnych „okupantów” z Europy. Z czasem „nasiąkły” miejscowymi wpływami wzorniczymi, ale właściwie w całości zachowały pierwotny charakter. W zasadzie zawsze są to średnie lub ciemne brązy o bardzo klasycznej formie, raczej gabinetowej. Najbliższy temu byłby klasyczny angielski styl z delikatnymi podgięciami nóg i dość oszczędnymi w formie zdobieniami. Indie natomiast oferują znacznie więcej, ale tych innych rzeczy nie bardzo można określić mianem stylu kolonialnego.

Z drugiej strony patrząc, nietrudno zrozumieć, dlaczego wszelkie meble wykonywane na przykład w Indiach określa się potocznie jako kolonialne, biorąc pod uwagę również skojarzenia z prostą stylistyką mebli plantatorskich czy obozowych. Tak czy inaczej, indyjskie meble stylizowane bądź utrzymane w minimalistycznej stylistyce różnią się od innych mebli chociażby specyficznymi gatunkami drewna, z których zostały wykonane, charakteryzującymi się oryginalnym rysunkiem usłojenia i wybarwieniem. A cechy te na tyle wnoszą wiele odmienności w estetykę mebli, że czynią go zupełnie odmiennym, egzotycznym „dziełem”, kreującym atmosferę tropikalnych miejsc w odległych epokach.

 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także