Meble.com.pl - komfort na miarę

Meble firmy Royal Decor. Fot. Royal Decor.

Meble kolonialne wciąż na topie

  • Autor: uk
  • 20 lut 2014 07:25

Jak wyglądają meble w stylu kolonialnym? Nie jest łatwo jednoznacznie określić tę estetykę ze względu na to, że ma charakter eklektyczny, łączący wiele wpływów – zarówno europejskich, jak i „tubylczych”.

Meble w stylistyce kolonialnej swój eklektyczny charakter zawdzięczają różnorodności pierwowzorów pochodzących z wielu krajów europejskich. Największymi kolonizatorami były Anglia, Francja, Hiszpania i Portugalia. Meble te były dostosowane do potrzeb życia w Afryce, w Indiach. W stylistyce tych mebli silnie zaznaczają się również wpływy kultury arabskiej – podkreśliła Anna Sienkiewicz-Wysokińska z „Galerii Antresola” w Białymstoku. Meble arystokratyczne w stylu kolonialnym były związane z elitami społeczeństw kolonialnych, których wzornictwo było bezpośrednio przenoszone i modyfikowane na podstawie aktualnych trendów meblarstwa europejskiego. W przypadku tzw. british colonial style, czyli brytyjskiego stylu kolonialnego, który powstał w koloniach imperium brytyjskiego rozciągającego się w drugiej połowie XIX wieku od Singapuru do Afryki Wschodniej i od Indii do Falklandów, można ponadto wyróżnić wiele podstylów. Należą do nich: kolonialny styl indyjski, charakteryzujący się elementami architektury indyjskiej, styl obozowy (camp style) obejmujący lekkie, składane meble przystosowane do używania w obozowiskach oraz styl plantatorski – wyposażenie domów właścicieli wielkich plantacji kauczuku i trzciny cukrowej w koloniach tropikalnych.

Bogate formy mebli

Meble kolonialne obejmują zarówno modele bogato dekorowane, z licznymi elementami rzeźbionymi i toczonymi, jak również modele znacznie prostsze i bardziej praktyczne. Meble o stylistyce kolonialnej określa również wybarwienie – brązowe (ang. light brown) oraz wenge. Meble te są wykonane z materiałów dostępnych na tamtejszych terenach. W bryłach mebli przeważają tradycyjne elementy oraz materiały. Styl ten, zdobywając coraz szersze uznanie, umożliwia łączenie rozmaitych kompozycji aranżacyjnych, jak na przykład klasycznych, stylowych mebli z formami dość surowymi i nowoczesnymi]] – powiedziała Anna Sienkiewicz-Wysokińska.

Urok rzemiosła

Meble kolonialne odznaczają się nie tylko specyficzną stylistyką łączącą europejską użyteczność z azjatycką dekoracyjnością, ale też trwałością. Meble w stylistyce kolonialnej z oferty firmy Royal Decor produkowane są ze szlachetnego, litego drewna egzotycznego – palisandru indyjskiego (łac. dalbergia sissoo). Ten gatunek drewna posiada wysoką gęstość i ciężar, dlatego wyroby z niego wykonane są stabilne i odporne na uszkodzenia. Odpowiednio konserwowane, np. specjalnym woskiem służą swoim właścicielom przez dekady. Każdy z oferowanych przez nas egzemplarzy jest unikalny. Wynika to z ręcznej produkcji mebli przez hinduskich mistrzów rzemiosła, a także dzięki zastosowaniu litego drewna, które prezentuje indywidualny rysunek usłojenia. Tak więc każdy mebel jest inny. W naszej ofercie znajdują się kolekcje mebli utrzymanych w typowej stylistyce kolonialnej, w której nie brakuje bogatych zdobień np. oparć krzeseł, dekoracyjnych zwieńczeń szaf, koron, tłoczeń nóg, elementów metaloplastycznych, a także prostych, nowoczesnych, surowych wzorniczo kolekcji przeznaczonych dla osób ceniących sobie funkcjonalność, ale też jednocześnie zalety i zapach naturalnego, litego drewna - podkreślił Tomasz Błaszczyk z firmy Royal Decor.


WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ

POPULARNE


NEWSLETTER MEBLE.COM.PL

Najciekawsze artykuły z serwisu Meble.com.pl codziennie w Twojej skrzynce

WNĘTRZA