Meble ogrodowe z rattanu firmy IKEA.

Meble ogrodowe z rattanu firmy IKEA.

  • Autor: mg
  • 15 marz 2018 09:39 (aktualizacja: 25 marz 2018 09:48)

Meble na balkon i do ogrodu - jaki wybrać materiał?

Czas spędzany w ogrodzie czy na tarasie powinien upływać na beztroskim wypoczynku. Zamartwianie się jakością mebli ogrodowych niespecjalnie tu pasuje. Dlatego trzeba wybierać te, które przez długi czas będą nam służyły i nic nie stracą ze swej estetyki.

Każdy produkt przeznaczony do ogrodu powinniśmy traktować tak, jak gdybyśmy mieli wstawić go do domu, bez względu na pogodę. Stąd priorytetem jest dobór odpowiednio wytrzymałych materiałów i ich dodatkowe zabezpieczenie przed warunkami atmosferycznymi.

Metal
Wszystkie metale wykorzystywane w meblach ogrodowych powinny być odporne na deszcz, śnieg oraz niską i wysoką temperaturę. Lekkie aluminium jest niezwykle wytrzymałe i nie ulega korozji, nawet bez dodatkowej obróbki. Z kolei stal, która wytrzyma naprawdę wiele, warto zabezpieczyć przed rdzą malowaniem proszkowym. Stal galwanizowana jest cynkowana dla ochrony przed korozją, a następnie powlekana warstwą farby.

Tworzywa sztuczne
Wszystkie tworzywa wykorzystywane w meblach ogrodowych oraz sztuczny rattan muszą być odporne
na promieniowanie UV i nie płowieć na słońcu, dzięki czemu dłużej będą wyglądały jak nowe. Warto zwrócić na to szczególną uwagę, bowiem pod wpływem słońca meble wykonane z materiałów gorszej jakości mogą się przebarwiać. Niestety, strukturę plastiku może też osłabić chłód, dlatego nie jest zalecane pozostawianie mebli wykonanych z tworzywa sztucznego na zewnątrz po sezonie letnim.

Lite drewno
Wszystkie drewniane meble ogrodowe powinny być fabrycznie zabezpieczane. Trzeba też pamiętać, że po pewnym czasie wymagać będą ponownej impregnacji. Drewno jest wytrzymałe i estetyczne, a w otoczeniu zieleni prezentuje się niezwykle atrakcyjnie. Należy jednak odpowiednio o nie dbać.

Tekstylia
Nie od dziś wiadomo, że promienie UV szkodzą tekstyliom. Dlatego w celu ograniczenia ich płowienia na meblach ogrodowych wprowadza się specjalne techniki barwienia. Dodatkowo, do wykańczania sof i poduszek ogrodowych wykorzystuje się materiały łatwoczyszczące i o podwyższonej odporności na działanie czynników atmosferycznych.


WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ

Najciekawsze artykuły z serwisu codziennie w Twojej skrzynce