Kolekcja Senso II. Ciepła barwa mebli z powodzeniem rozjaśni salon, natomiast przeszklone witryny nadadzą mu lekkości. Charakterystyczne dla wszystkich elementów kolekcji są zaokrąglone krawędzie oraz metalowe uchwyty i ozdobne listewki, nadające oprawom dodatkowej elegancji. Fot. Helvetia Wieruszów

  • Autor: Marta Ustymowicz
  • 04 marz 2015 19:41 (aktualizacja: 05 marz 2015 08:30)

Meble nowoczesne. Dlaczego warto mieć meblościankę?

Stanowiła doskonałe wyposażenie ciasnych mieszkań. Mimo wielu zwolenników, była też najbardziej krytykowanym meblem w historii polskiego wzornictwa. Kultowa meblościanka – przedmiot pożądania milionów Polaków, a zarazem obiekt pełen kontrowersji.

Duża, masywna wręcz i niespecjalnie ładna. Meblościanka powstała w czasach, kiedy to niemal nikt nie przejmował się estetyką mebli. Ponadto czasy komunistycznego niedostatku nie dawały ludziom wyboru. Kupowało się to, co było, albo nie miało się nic. Podobnie było z meblościanką, ją także należało sobie „wystać” w kolejce. Dlatego też, pomimo niespecjalnie pociągającego wyglądu, była ona meblem mocno pożądanym. Stworzona po to, by życie na czterdziestu metrach kilkuosobowej rodziny stało się przyjemniejsze i prostsze. I choć wiele od czasu PRL-u się zmieniło, to meblościanka przetrwała czasy komunizmu i co najzabawniejsze cieszy się powodzeniem po dziś dzień. 

Współczesne modele, choć znacznie nowocześniejsze i o przyjemniejszej dla oka stylistyce, nie zawsze różnią się od tych znanych już wszystkim PRL-owskich meblościanek. Moda na meble jakby zataczała koło, bowiem popularne obecnie meble systemowe do pokojów dziennych również tworzą solidną zabudowę, ich podstawą są przeszklone elementy, fronty na wysoki połysk i wiele innych udogodnień, jak np. schowany barek. Niemniej jednak są lżejsze w wyglądzie, solidniej wykonane niż modele z czasów PRL-u, i ze znacznie lepszych materiałów. Warte uwagi są również stosowane w nich systemy, jak chociażby zawiasy czy prowadnice, które opierają się na cichym domyku, a także mogą przenosić większe obciążenia. 

Meblościanki to jedne z najlepszych mebli, jakimi można wyposażyć małe mieszkania. Pozwalają zagospodarować funkcjonalnie całą ścianę dziennego pokoju, zapewniając tym samym wiele miejsca do przechowywania i zajmując relatywnie mało powierzchni w pomieszczeniu. 


WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ

Najciekawsze artykuły z serwisu codziennie w Twojej skrzynce