×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNER PORTALU
Meble ogrodowe – w drewnie czy technorattanie?

Meble ogrodowe – w drewnie czy technorattanie?

Autor: Piotr Sawczuk
Dodano: 28 marz 2014 14:33
Zaktualizowano: 31 marz 2014 07:07

I tu pada pytanie, czy jest się zwolennikiem rozwiązań tradycyjnych, w tym drewnianych mebli ogrodowych, czy też stylu nowoczesnego i mebli plecionych. Obie opcje upiększą każdy ogród.

Zalety drewnianych mebli

Do wykonania mebli ogrodowych stosuje się drewno krajowe lub trwalsze – ale i droższe – egzotyczne. Bardziej wytrzymałe jest te drugie, gdyż z natury zawiera substancje oleiste i nie jest narażone na szybkie zniszczenie pod wpływem wilgoci i zmian temperatury. Gatunki egzotyczne to np. teak, jatoba (diamentowa wiśnia), bangkirai, ipe, wenge, acajou, merbau lub eukaliptus są odporne na szkodniki i grzyby. Spośród rodzimych gatunków najbardziej znane są sosna, świerk, dąb, grab, buk lub robinia pseudoakacja. Drewniane meble są stabilne i solidne, a co za tym idzie – ciężkie. Naturalny surowiec idealnie sprawdza się w naturalnym otoczeniu. Pięknie komponują się w każdym przydomowym ogrodzie bądź tarasie.

Wady drewnianych mebli

Wykonane z naturalnego drewna meble mają jednak i słabsze strony m.in. cenę. Trzeba pamiętać, że dodatkowym kosztem, który bezwzględnie trzeba ponieść są nakłady na konserwację. Ze względu na warunki atmosferyczne panujące w Europie stosowanie preparatów zabezpieczających przed wnikaniem wody w strukturę drewna oraz chroniących przed grzybami i pleśniami jest niezbędne – mówi Marcin Pypłacz z firmy Kabex.

W celu odpowiedniego zabezpieczenia przed szkodliwym wpływem czynników atmosferycznych stosuje się impregnaty, oleje, lakiery lub farby. Hitem ostatnich czasów jest drewno olejowane. Olej sprawia, że woda nie wsiąka w drewno, tylko spływa po jego powierzchni. Zabieg ten należy wykonać przed rozpoczęciem każdego sezonu. Drewno lakierowane z kolei pod wpływem słońca i wilgoci matowieje, pęka i kruszy się. By zadbać o mebel, należy po kilku latach zetrzeć warstwę lakieru i położyć nową.

Technorattan i odmiany, wchodzą do gry

Bardziej wytrzymałą alteratywą dla wszelkiego rodzaju plecionek jest technorattan. Wytwarzany z bardzo wytrzymałego włókna polietylenowego, podlega w 100% recyklingowi. Charakteryzuje się wysoką odpornością na kontakt fizyczny i światło słoneczne. Z technorattanu wytwarzać można obłe, powyginane, spiralne formy mebli. Przewaga tego materiału nad jego naturalnym odpowiednikiem polega na możliwości barwienia go na wiele kolorów. Meble wykonane z petanu i technorattanu nie blakną, nie wysychają, nie poddadzą się inwazji korników. Tworzy się niego meble o klasycznym i nowoczesnym wyglądzie. Utrzymanie w czystości wymaga jedynie umycia ich powierzchni z użyciem środka czyszczącego. Modne są meble o prostych formach. Dotyczy to zarówno modeli nowoczesnych jak i wyplatanych. Miejsce wyszukanych form zajmują wypracowane detale. Meble ogrodowe stylistycznie coraz bardziej nawiązują do modeli wewnętrznych. Modne są rozłożyste, modułowe wyplatane z eco-rattanu sofy o wyściełanych poduszkami oparciach i siedziskach. Stół o aluminiowych malowanych proszkowo nogach i blatach wykończonych teakiem lub hartowanym szkłem, wygodne krzesła z podłokietnikami, miękko tapicerowane tkaniną Texteline - mówi Radosław Krajewski, project managerem House&More. 

Pozostałe plecionki

Gięty materiał nadaje ogrodowym zakątkom nieco rustykalny charakter. Wiklinowe meble są lekkie i niezwykle wygodne. Wyglądają oryginalnie w swym naturalnym brązowym kolorze jak też i zupełnie innych barwach. Rattan, z kolei, to zdrewniałe, elastyczne pędy palmy rosnącej w Malezji i Indonezji. Meble ratanowe dzięki prostocie i orientalnemu charakterowi wspaniale współgrają z naturą. Ich naturalność w połączeniu z wygodą i funksjonalnością gwarantuje idealny wypoczynek. – mówi Robert Tomczyk z firmy Vinotti.

Wady

Meble wykonane z tych materiałów są bardzo lekkie ale – niestety – nietrwałe. Ulegają zniszczeniu pod wpływem wody, słońca, mrozu i dlatego pod żadnym pozorem nie można zostawiać ich w ogrodzie na zimę, a nawet letni deszcz. Na rynku dostępne są jednak preparaty ochronne i pielęgnacyjne. Wyroby wiklinowe i rattanowe, pokryte wodoodpornym lakierem, co kilka lat należy odświeżać tym samym preparatem. Jeśli natomiast nie są polakierowane, można myć je wodą z sokiem z cytryny lub z sodą oczyszczoną, co uchroni materiał przed matowieniem i szarzeniem.

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także