Meble.com.pl - komfort na miarę

Fotel Fino poza wysuwanym podnóżkiem, może się również obracać i bujać. Fot. Gala Collezione

Meble tapicerowane. Skórą czy tkaniną?

  • Autor: Alicja Pietrowska
  • 20 paź 2014 09:37 (aktualizacja: 21 paź 2014 07:59)

Skóra czy tkanina? Sofa w tkaninie jest przytulna i ciepła, jednak szybko ulega zabrudzeniom i przetarciu. Z kolei skórzana sofa jest elegancka i łatwa w utrzymaniu, ale sprawia wrażenie chłodnej. Decyzja nie jest więc łatwa...

Zanim dokonamy wyboru rodzaju tapicerki istotne jest abyśmy odpowiedzieli sobie na kilka pytań odnośnie późniejszego użytkowania kanapy. Należy się zastanowić jak intensywnie będziemy z sofy korzystać? Czy mamy możliwość czyszczenia i konserwacji mebla? Czy mamy lub planujemy mieć małe dzieci czy zwierzątko domowe? 

Skórzana sofa jest luksusowa i niezwykle elegancka. Skóra to materiał trwały, odporny na uszkodzenia mechaniczne i dość łatwy w utrzymaniu czystości. Ponadto skóry, które producenci wykorzystują do powlekania mebli są zabezpieczone przed działaniem czynników zewnętrznych. Warto jednak zwrócić uwagę na miejsce ich pochodzenia oraz sposób wyprawiania. Każda surowa skóra jest garbowana i sortowana pod względem jakości, ale już barwienie, korygowanie i szlifowanie mogą się od siebie bardzo różnić. 

Skóry nie są tak bogate pod względem kolorów i wzorów jak tkaniny, ale za to są pięknie zdobione. Ciekawe wizualnie są widoczne przeszycia w takim samym lub innym niż skóra kolorze. Kolejną modną propozycją są tzw. zewnętrzne szwy, które nadają meblom charakterystyczny wygląd, lub też pikowania często zaakcentowane ozdobnymi akcesoriami. 

Jeśli zdecydujemy się na sofę bądź narożnik tapicerowany tkaniną nasze wnętrze z pewnością nabierze przytulności. Tanina daje nam też większe możliwości aranżacyjne. Jeśli chodzi o kolory, wzory i faktury tkanin wybór jest tak duży, że bez trudu znajdziemy coś idealnego dla siebie. Aktualnie możemy wyróżnić trzy wiodące trendy w dekoracji tkanin tapicerskich. Pierwszy z nich to zabawa kolorami. Kolor urasta do roli architekta przestrzeni meblowej i daje szansę na indywidualizację wnętrza. Drugi natomiast to tkaniny stonowane kolorystycznie, czyli nieśmiertelne kolory ziemi. Trzecia tendencja to inspiracje modą odzieżową, czyli tweedy, kratki i wełny oraz kontrasty, np. w dotyku bądź rodzaju materiałów.

 

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ

POPULARNE


NEWSLETTER MEBLE.COM.PL

Najciekawsze artykuły z serwisu Meble.com.pl codziennie w Twojej skrzynce

WNĘTRZA