Firma Blum system do segregacji odpadów łączy z systemem otwierania na dotyk, który umożliwia utrzymanie frontów w czystości – otwarcie szafki wymaga jedynie delikatnego pchnięcia frontu, nie zaś jego pociągnięcia za np. uchwyt. Fot. Blum

  • Autor: Alicja Pietrowska
  • 29 maj 2017 11:28 (aktualizacja: 30 maj 2017 10:05)

Meble w kuchni. Funkcjonalne kosze do segregacji śmieci

Segregacja domowych odpadów może być intuicyjna i prosta. Pomagają w tym nowe rozwiązania i ułatwienia, takie jak systemy do selektywnej zbiórki śmieci.

Dostępne dziś w sklepach systemy do selektywnej zbiórki odpadów mają szereg cech, które pozwalają dopasować je do potrzeb i oczekiwań. Czym się charakteryzują?

Producenci zwracają baczniejszą uwagę na jakość proponowanych przez siebie produktów. Duży nacisk kładą na rodzaj materiałów użytych do produkcji pojemników i innych elementów systemów – ram, stelaży, prowadnicy i innych mechanizmów. Grubość i jakość plastiku, z jakiego wykonane są poszczególne elementy systemów sortowników śmieci są ważne. Jeśli producent dba o kwestię jakości granulatu użytego w jego produktach, to rzadko dochodzi do pęknięć koszy, pokryw czy elementów stelaży. Zastosowanie materiału o jednorodnej, gładkiej powierzchni w tym przypadku gwarantuje ponadto łatwiejsze utrzymanie pojemników w czystości. Podczas zakupu kosza warto również zwrócić uwagę na jakość i rodzaj zastosowanych prowadnic, zawiasów, systemów wspomagania ruchu i szeregu innych, które z uwagi na znaczną wagę pojemników na odpady, poprzez częstą eksploatację najszybciej się zużywają i najczęściej się psują.

Zasadniczy podział systemów do selektywnej zbiórki odpadów dotyczy miejsca zamocowania produktu. Są one montowane albo do korpusu albo/i do frontu szafki. Wśród obecnych na rynku produktów znaleźć można systemy zarówno bardzo rozbudowane, jak i stosunkowo proste. Pojemniki mogą być montowane np. na specjalnych prowadnicach, mocowanych do frontu szafki. Pokrywa kosza przytwierdzona jest do ścianki korpusu w taki sposób, że przy otwieraniu drzwi kosz jest automatycznie otwierany. Zupełnie inaczej wygląda mocowanie produktów przeznaczonych do systemów szuflad. Tu pojemniki znajdują się na ogół w stalowych ramach lub profilach, które opierają się na prowadnicach zamocowanych do korpusu i jednocześnie przytwierdzone są do frontu.  

Funkcjonalność systemów poprawiają również zróżnicowane wielkości pojemników na poszczególne odpady. Wielkość koszy jest bardzo zróżnicowane. Najmniejsze mają po jedynie kilka litrów, natomiast pojemność największych jak np. sięga nawet 100 l. Dzięki takiemu zróżnicowaniu pojemniki można opróżniać rzadziej. Tym bardziej, że producenci coraz częściej wyposażają kubełki na odpady najszybciej się psujące, które wydzielają przykre zapachy w specjalne uszczelniające uszczelki lub specjalne filtry eliminujące problem brzydkiego zapachu.   


WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ

Najciekawsze artykuły z serwisu codziennie w Twojej skrzynce