Meble.com.pl - komfort na miarę

Kolekcja „Heksa” firmy Terra Design. Fot. Terra Design

Meble z naturalnych materiałów - prawie bez skazy

  • Autor: ap
  • 20 lut 2014 07:28

Meble wykonane z naturalnych materiałów to produkt wyjątkowy sam w sobie. Nie tylko ze względu na wartość liczoną w pieniądzach, ale także z uwagi na oryginalny, dopracowany wygląd i pewność, że zagoszczą w naszych domach przez wiele lat.

Kosztują od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych za komplet. To stosunkowo dużo, jednak ich zakup daje pewność, że nie jest to inwestycja chybiona. Wyroby z litego drewna nie ulegają zniszczeniu, nie zmieniają koloru i kształtu. Nie będzie przesadą także stwierdzenie, że kupno mebla znaturalnego drewna jest swego rodzaju oznaką statusu społecznego, ekskluzywności i potwierdzeniem dobrego smaku. Jednym słowem, prawdziwy i wartościowy mebel jest zawsze wykonany z naturalnych materiałów.

Jeśli chodzi o wzornictwo, kolorystykę i rozwiązania funkcjonalne, rynek mebli z drewna jest prawdziwą kopalnią pomysłów. Meble wykonane z masywu nie kojarzą się już tylko i wyłącznie z ciężkimi w formie bryłami. Obecnie rynek stolarski wychodzi naprzeciw oczekiwaniom różnorakich gustów, dlatego meble z drewna litego to zarówno nieskomplikowane w kształcie stoły, krzesła, łóżka, szafy i komody, których prostota połączona jest z elegancją drewna, ale także formy wymyślne i osobliwe.  Współczesne projekty meblowe w zgrabny i często interesujący sposób łączą tradycyjne kanony z nowoczesnością. Duże pole do popisu mają tutaj projektanci, którzy mogą pozwolić sobie na większą swobodę w tej dziedzinie. Tworzywo, jakim jest drewno jest niezwykle plastyczne i trwałe, co daje możliwość dowolnego kształtowania form mebli i ich ozdobników. Za przykład mogą posłużyć rzeźbione szafy z tzw. pilastrami oraz wykończenie oparć i podłokietników tzw. główkami.

W przypadku mebli z naturalnego drewna trudno wskazać stylistykę najbardziej godną uwagi. Pewnych zbieżności możemy jednak dopatrzyć się w przypadku wykończenia i kolorystyki preferowanych przez salony meblowe. Polacy w dalszym ciągu najchętniej wybierają rozwiązania dość kompromisowe i bezpieczne, w sklepach najwięcej widzimy więc mebli w kolorze ciemnym (klasyczne brązy oraz wenge.) Królują buki i dęby. Dużą popularnością cieszą się też orzechy. Jeśli chodzi o formę, modne stają się meble, gdzie podkreślony jest akcent natury. Czyli ryfle oraz głębokie szczotkowanie.

Natomiast w przypadku mebli malowanych na biało widoczny jest powrót do klasyki, mebli w stylu country lub prowansalskich. Obserwuje się również zainteresowanie łączeniem kolorów jasnego i ciemnego drewna, bądź też bardziej odważnie, frontami zdobionymi wstawkami w różnych wykończeniach.

W przypadku witryn i kredensów zauważamy także wręcz absolutną dominację przeszkleń przydymionych, transparentnych bądź czarnych. Nieodzownym elementem najpopularniejszych mebli drewnianych jest także oświetlenie montowane na tylnej ściance mebli, na wysokości szklanych półek, by dodatkowo podkreślić krawędź szkła, tafle umieszczone w drzwiczkach witryn oraz urok naturalnego drewna.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ

POPULARNE


NEWSLETTER MEBLE.COM.PL

Najciekawsze artykuły z serwisu Meble.com.pl codziennie w Twojej skrzynce

WNĘTRZA