×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Meble z oświetleniem - pomysł na funkcjonalne i niebanalne wnętrze

Meble z oświetleniem - pomysł na funkcjonalne i niebanalne wnętrze

Autor: mg
Dodano: 13 lip 2018 11:58
Zaktualizowano: 14 lip 2018 12:01

Oświetlenie wykorzystywane było w meblach od wielu lat, lecz dopiero pojawienie się na rynku systemów ledowych poszerzyło obszar jego zastosowania i umożliwiło tworzenie bardziej kreatywnych aranżacji.

Taśmy i listwy ledowe, oprawy o najrozmaitszych kształtach i układach źródeł światła, lampy podszafkowe i wysięgnikowe – dzięki tym rozwiązaniom bryła mebla zyskuje na atrakcyjności, ale też staje się bardziej funkcjonalna. Możliwości jest mnóstwo – wszystko zależy od pomysłu na aranżację danej przestrzeni.

Oświetlenie LED sprawia, że współczesne meble stały się dziełami sztuki, oświetlanymi niczym perły architektury. Światło LED nadaje meblom nowoczesny wygląd, ale pozwala również podkreślić ich niepowtarzalny design. Już nie przedmioty wyeksponowane w meblowej wystawie, ale sam mebel staje się istotnym elementem ozdobnym danej aranżacji. Z drugiej strony podobną ewolucję przeszły oprawy LED. Już dawno przestały być domeną zakładów produkcyjnych czy minimalistycznych wnętrz. Dziś eleganckie oprawy mogą być prawdziwą ozdobą salonu – mówi Mateusz Strzałkowski, ekspert firmy GTV.

Oferta rozwiązań dostępnych aktualnie na rynku jest przebogata – oświetlenie ledowe występuje jako zmienne kolorowe RGB lub białe, pod względem barwy – zimne lub ciepłe, a także – jeśli uwzględnić formę – punktowe, jako listwy bądź taśmy. Wielość propozycji otwiera przed projektantami szerokie możliwości aranżacyjne. 

Dekoruje i pomaga

Oświetlenie znajduje zastosowanie w najróżniejszych typach mebli. Można je wkomponować w bryły witryn, regałów, szafek kuchennych i łazienkowych. W ostatnim czasie w ten sposób dekorowane są też meble tapicerowane. W praktyce oświetlenie ledowe można znaleźć w każdej części mebla – nad, pod, na froncie, a nawet w szufladach czy szafach.

Z jednej strony oświetlenie pełni funkcję dekoracyjną. Nie tylko podkreśla poszczególne elementy mebla, ale także eksponuje całą jego bryłę, czyniąc z niej atrakcyjny składnik aranżacji wnętrza. Wydobywa geometryczne podziały mebli, ale też kieruje uwagę na zgromadzone w witrynach czy półkach dodatki wnętrzarskie czy rodzinne pamiątki. Tak się dzieje w przypadku mebli znajdujących się w salonie bądź jadalni.

Funkcja oświetlenia zmienia się w meblach łazienkowych bądź kuchennych. Wówczas aspekt dekoracyjny ustępuje funkcjonalności, a oświetlenie – zwykle w postaci punktowej – służy doświetleniu stref roboczych (np. blatu kuchennego) lub miejsc często wykorzystywanych (np. lustra).

W tej roli świetnie sprawdzają się taśmy LED montowane w profilach chroniących taśmę przed uszkodzeniem lub zabrudzeniem. Kształt profilu można dobrać w ten sposób, żeby światło padało tylko na przykład na kuchenny blat. Dekoracyjnym, a zarazem bardzo funkcjonalnym rozwiązaniem jest zastosowanie aluminiowego profilu „Glax” z regulowanym kątem świecenia nawet do 44˚. Dzięki możliwości obrotu dolnego profilu możemy doświetlić te miejsca na kuchennym blacie, które wymagają szczególnej uwagi. Dodatkowo, różnorodność kształtów profili pozwala na wiele zastosowań aranżacyjnych i umożliwia uzyskanie ciekawych efektów świetlnych – poleca Mateusz Strzałkowski.

Światło kreuje nastrój

Oświetlenie kreuje również charakter pomieszczenia, w którym ustawiony jest mebel, choć należy pamiętać, że jego rozmieszczenie to nie wszystko. Liczy się także barwa światła. Pojawienie się oświetlenia LED stworzyło możliwość używania źródeł światła o różnych temperaturach barwowych, a tym samym wyboru między barwą ciepłą, neutralną a zimną.

Podstawowa zasada doboru oświetlenia uwzględnia aktywność użytkowników w poszczególnych pomieszczeniach. Im większa aktywność, tym barwa powinna być chłodniejsza. Zatem w pomieszczeniach służących do wypoczynku trzeba postawić na ciepłe oświetlenie, do kuchni wskazane jest oświetlenie o neutralnej charakterystyce barw, zaś do pomieszczeń przeznaczonych do pracy umysłowej – oświetlenie zimne.

Dużą rolę odgrywa także właściwe powiązanie barwy oświetlenia ze stylem wnętrza. Otóż ciepła sprawdzi się na przykład we wnętrzach klasycznych, których aranżacja bazuje na elementach z naturalnego drewna lub doskonale go imitujących materiałów drewnopochodnych. Tak dobrane oświetlenie podkreśli strukturę słojów i ich rysunek. Z kolei źródła światła o chłodnej barwie mogą być stosowane we wnętrzach noszących piętno ascetycznego minimalizmu. Zestawione z elementami ze szkła, metalu lub tworzyw sztucznych podkreśli ich nowoczesny styl.

Szczególnie istotny jest dobór oświetlenia w miejscach przeznaczonych do pracy, np. w gabinetach. Popełnione w tym zakresie błędy mogą osłabiać koncentrację i męczyć po dłuższym czasie. 

LED-y otworzyły nowe perspektywy

Pojawienie się na rynku oświetlenia ledowego znacznie rozszerzyło możliwości projektowania mebli, zwłaszcza skrzyniowych. Jego ogromnym atutem, poza walorami dekoracyjnymi, jest również niewielki pobór mocy przy bardzo dużej żywotności. Należy jednak pamiętać, że kompletny system oświetleniowy tworzą dopiero diody LED zestawione z oprawami, które same w sobie stanowią element dekoracyjny.

W praktyce dostępne obecnie na rynku oprawy oświetleniowe przybierają najróżniejsze kształty, przystosowane są też do różnorodnych zastosowań. To właśnie dzięki oprawom nowoczesne systemy oświetleniowe mogą być wykorzystywane w roli podstawowego oświetlenia blatów, półek czy szafek, jak również pełnić funkcję dekoracyjną, gdy podświetlają wnęki lub witryny.

Najlepiej jest wybierać produkty sprawdzonych producentów. To nie tylko kwestia trwałości, ale i bezpieczeństwa. Dotyczy to na przykład systemów stosowanych w meblach łazienkowych, którym zagraża podwyższona wilgotność.

Światło we współczesnej aranżacji coraz częściej wychodzi poza dobrze znane ramy funkcjonalne, będąc prawdziwym kreatorem domowej przestrzeni. To dzięki niemu można dopełnić nastrój rodzinnego salonu, romantycznej sypialni czy relaksującej strefy domowego SPA. 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także