Meble.com.pl - komfort na miarę

Włoskie fotele firmy Exedra to wspaniały pomysł na wygodę i styl w każdym domu. Fot. Piotr Sawczuk

Modne i wygodne fotele – wkraczają do polskich salonów

  • Autor: Piotr Sawczuk
  • 27 lut 2014 08:14

Czy jest coś piękniejszego niż odpoczynek we własnym, wygodnym, jednosobowym fotelu, z ulubioną książką, kawą, herbatą lub przed telewizorem? Obecny rynek pozwala nam na wybór fotela spośród wielu modeli, kolorów, materiałów, patrząc oczywiście przez pryzmat wygody i designu.

Fotel - mebel dla "egoisty"

Do wyboru fotela powinno się podejść egoistycznie. To nam mebel ten ma służyć swoim komfortem i wyjątkowością. W asortymencie sklepów meblarskich, z pewnością znajdziemy coś dla siebie. Możemy również pokusić się o jedyny w swoim rodzaju, ekskluzywny model np. włoskich projektantów. 

Główne rodzaje foteli 

Fotel biurowy – minimalistyczny design, najczęściej element wyposażenia sal konferencyjnych.

Fotel skórzany lub tapicerowany – do biur, wnętrz prywatnych. Często z rozkładanymi podnóżkami. 

Fotel bujany – pasuje do wnętrz rustykalnych. 

Fotel papasan – w formie pucharu lub półmiska, dla dwu, a nawet więcej osób. Pasuje do wnętrz minimalistycznych i biur.

Fotel rozkładany lub leżakowy – zazwyczaj wykonany z przytulnych materiałów, spełniają funkcję jednoosobowej kanapy. 

Fotel fatty – spore poduszki uformowane w kształt fotela, do wnętrz młodzieżowych. 

Po pierwsze – fotel wygodny 

Fotel pomimo swojego wyjątkowego i modnego wyglądu ma służyć przede wszystkim swoją wygodą. Przy wyborze mebla należy zwrócić uwagę na jego ergonomiczność. Wyprofilowane oparcie powinno odpowiadać wzrostowi osoby używającej mebla. Siedząc, powinno się mieć możliwość swobodnego postawienia obu stóp na podłodze, a kręgosłup musi być solidnie podparty. Wygodny model nie nie wymusza przyjęcia nienaturalnej pozycji, lecz pozwala rozsiąść się na całym siedzisku. Fotel musi być również stabilny. Jego podłokietniki nie mogą być twarde. W przeciwnym razie, możemy zapomnieć o wygodnym odpoczynku z książką, gdyż nasze ręce, uciskane, będą pozbawione przepływu krwi i pojawi się nieprzyjemne drętwienie. To samo dotyczy nóg. Kolejnym plusem będzie fotel wyposażony w zagłówek. Kwestią, którą powinniśmy się kierować przy wyborze fotela jest materiał jego obicia. Jedną z ciekawszych propozycji obecnego sezonu, będzie łączenie materiałów. Fascynującym zestawieniem w tym przypadku jest wełna i naturalna skóra. Gwarantuje to bardzo wysoki komfort siedzenia, a także wygląda bardzo niekonwencjonalnie. Najmniej polecanym obiciem jest materiał skóropodobny, który nie oddycha i powoduje pocenie się ciała. 

Po drugie – fotel modny 

Aby rozpromienić i nadać charakteru naszemu salonowi lub sypialni warto postawić na indywidualność. Istotnym trendem jest mieszanie materiałów, kolorów, wzorów i struktur. Modne będą fotele z naturalnej, przetartej skóry – które wyglądają na długo eksploatowane. Na topie w tym sezonie będą także tkaniny bogate w drobne kwiaty, motywy wielkich aglomeracji oraz wizerunki zwierząt, motyli. 

Pierwsze fotele 

Pierwsze fotele na świecie - stanowiły trony władców. Pełniły funkcje reprezentacyjne, dlatego też były bogato zdobione, im bardziej, tym wyższa ranga zasiadającego. Wykorzystywano do tego szlachaetne kamienie, intrasowane drewno, złoto. W epoce baroku, fotele przybierały najrozmaitsze formy i kształty. Tapicerka często przedstawiała sceny jak na obrazach. Dopiero w renesansie fotele zaczęto robić dla zwyczajnych ludzi.

WASZE KOMENTARZE (1) + DODAJ KOMENTARZ

POPULARNE


NEWSLETTER MEBLE.COM.PL

Najciekawsze artykuły z serwisu Meble.com.pl codziennie w Twojej skrzynce

WNĘTRZA