Uchwyt Triest na froncie z rysunkiem drewna. Fot. GTV

Uchwyt Triest na froncie z rysunkiem drewna. Fot. GTV

  • Autor: Marta Ustymowicz
  • 22 lis 2016 10:24 (aktualizacja: 22 lis 2016 10:39)

Modne meble. Jak dobrać uchwyty

Uchwyt – z pozoru niewielki element funkcjonalno – dekoracyjny, z łatwością może odmienić wygląd mebla. Dziś podpowiadamy, jak dobrać uchwyt do frontu mebla, by stanowił nie tylko użyteczny, ale i estetyczny element wystroju wnętrza. Od czego zacząć?

Po pierwsze: funkcjonalność

Charakter pomieszczenia, częstotliwość użytkowania, podatność na zabrudzenia to warunki, które musimy rozważyć patrząc na dobór uchwytów w sposób funkcjonalny. Wybierając uchwyty kuchenne musimy wziąć pod uwagę ich trwałość, łatwość czyszczenia, a także wygodę i ergonomię użytkowania – to bowiem tutaj szuflady i szafki pracują niemal bez przerwy i muszą stawiać czoła plamom, zaciekom czy zabrudzeniom powstałym podczas przygotowywania posiłków. W wirze gotowania nie myślimy bowiem o porządku – ta refleksja przychodzi zwykle znacznie później. - Idealne uchwyty kuchenne charakteryzują się kształtem, który ułatwia utrzymanie czystości, dlatego w strefie gotowania  nieustannie królują minimalistyczne relingi lub ich wariant – dyskretne uchwyty listwowe, które, wpuszczone we front szafki, nie przeszkadzają podczas pracy przy kuchennym blacie. Zrezygnujmy więc z misternych zdobień czy zawiłych, geometrycznych kształtów – choć estetyczne sprawią nam w przyszłości wiele kłopotu  – podkreśla Joanna Repko, ekspert firmy GTV. – Co więcej, projektując kuchenne wyposażenie warto postawić na większe modele wykonane z solidnego materiału, które zapewniają możliwość wygodnego chwytania i  równomierny  wysuw  ważących  niejednokrotnie  kilkadziesiąt kilogramów szuflad – dodaje ekspert firmy GTV. Przed zakupem warto sprawdzić  czy ten  sam uchwyt dostępny będzie w różnych rozmiarach - zabudowa bowiem ma różnej wielkości fronty, do których potrzebujemy różnej wielkości uchwytów. A jak wiadomo – przezorny zawsze ubezpieczony.

Po drugie: estetyka

Salon to miejsce, w którym możemy popuścić wodze wyobraźni, bowiem tu uchwytom meblowym zagraża znacznie mniej niż w kuchni, a szeroki wachlarz dostępnych modeli sprawia, że możliwości kompozycyjne są tu niemal nieograniczone. Do wyboru mamy bowiem uchwyty porcelanowe idealnie wpisujące się w styl retro czy shabby chic; kryształowe lub zdobione kamieniami szlachetnymi, które uzupełnią kobiecy glamour; ręcznie kute lub rzeźbione, imitujące mosiądz o nieco surowym charakterze idealne dla postindustrialnych czy loftowych wnętrz i wiele innych – w tym wypadku ogranicza nas tylko nasz zmysł estetyczny i efekt jaki chcemy osiągnąć. – Najważniejsze, by wybrany przez nas uchwyt pasował do frontów mebli, w których zostanie zamontowany. Musi zagrać zarówno z formą, materiałem wykończeniowym, a także z całą kompozycją wnętrza utrzymaną zwykle w jednym, konkretnym stylu. Nie zapominajmy również, że uchwyt, jak biżuteria, ma ozdabiać mebel, dlatego jego rozmiar powinien odpowiadać wielkości frontu i być dopasowany w sposób proporcjonalny – zbyt mały nie wywrze odpowiedniego efektu, za duży groteskowo przyćmi piękno frontu – podkreśla podkreśla Joanna Repko. Jednak do wyboru uchwytu potrzebujemy nieco szerszego kontekstu – koloru mebli i elementów aranżacyjnych czy materiału, z którego wykonano front. – Z ciemnym ciężkim drewnem i stylizowanymi, wyszukanymi meblami wspaniale zagrają postarzane uchwyty w odcieniach antycznego złota czy ciepłego mosiądzu. Jasne fronty możemy harmonijnie połączyć z delikatnym, srebrnym wykończeniem lub, dla kontrastu, uchwytami w zdecydowanym, ciemnym odcieniu. Warto sprawdzić wiele kombinacji i wybrać tą, która idealnie dopełni nasze wymarzone wnętrze – dodaje ekspert firmy GTV.


WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ

Najciekawsze artykuły z serwisu codziennie w Twojej skrzynce