Meble.com.pl - komfort na miarę

Stylizowana kolekcja firmy Layman. Fot. Layman

Na przekór trendom

  • Autor: Beata Michalik
  • 27 gru 2013 18:01

Meblowa klasyka dzielnie opiera się modom i broni swojej pozycji za pomocą niezaprzeczalnych atutów – a są nimi „bezpieczne” wzornictwo, wysoka jakość materiałów i wykonania, niepowtarzalny klimat i styl, jaki tradycyjne w formie meble nadają wnętrzu.

Polski rynek mebli klasycznych i stylowych jest wyraźnie podzielony. Jedną jego część stanowią importerzy mebli zagranicznych marek, nierzadko z wysokiej lub bardzo wysokiej półki cenowej. Meble renomowanych producentów – najczęściej włoskich, hiszpańskich, portugalskich lub też z krajów azjatyckich – dostępne są w salonach specjalizujących się w dystrybucji tego rodzaju asortymentu. Mimo stosunkowo wysokich cen mają one swoją grupę odbiorców – bardzo często są to klienci z sektora kontraktowego: hotele, restauracje, muzea, biura mieszczące się w zabytkowych budynkach. Ale nie tylko – zwolenników klasyki nie brakuje i wśród klientów indywidualnych.

Na polskim rynku w segmencie mebli klasy średniej i wyższej oczywiście jest zainteresowanie meblami klasycznymi. – mówi Danuta Abramowicz z salonu meblowego Arka w Krakowie. – Zainteresowanie to idzie w dwóch kierunkach. Pierwszy kierunek to miłośnicy stylu klasycznego, którzy swój dom widzą stylowo, a drugi to bardziej świadomi klienci, którzy urządzając swój dom starają się łączyć style nowoczesny i klasyczny. Ta druga grupa to również lub przede wszystkim architekci wnętrz. Z naszych obserwacji wynika, że najbardziej poszukiwane meble w stylu klasycznym to eleganckie jadalnie i sypialnie. W polskim społeczeństwie daje się zauważyć duża akceptacja dla dobrego, klasycznego stylu włoskiego.

Nie tylko z importu

I to jest właśnie drugi nurt na rynku tego rodzaju mebli - polscy producenci, którzy – można powiedzieć – wyrośli na meblach klasycznych. Należy do nich Kolekcja Mebli Klose. Jej zestaw „Rafael” to linia mebli inspirowana włoskim stylem. Charakterystyczne aplikacje frontów, bogato zdobione profile i łagodne zaokrąglenia, a także frezowane nóżki dodają uroku kolekcji. Meble z zestawu „Rafael” wykonane są z drewna olchowego w naturalnych okleinach czereśniowych. Dostępne wybarwienia: czereśnia orzech wenecki, czereśnia wenecka i czereśnia wenge podkreślają stylistykę mebli.

Klasyczne wzory przez wiele lat stanowiły trzon produkcji w firmie Bogatti. Nie zmienia to faktu, że Bogatti, starając się dopasować do rynkowych trendów, zaczęła wprowadzać do oferty również meble nowoczesne, wychodząc z założenia, że warto mieć propozycję zarówno dla zwolenników tradycji, jak i dla tych, idących z duchem czasu. 

W ofercie Bogatti warto zwrócić uwagę na kolekcję „Lolita”, która jest przykładem produktu stylowego, a zarazem modnego. Kolekcja mebli „Lolita” to przykład projektowania zgodnego z dzisiejszymi wymogami, nawiązanie do niezwykle modnego art deco pozwoliło uzyskać meble o klasycznym, a zarazem eleganckim wzornictwie. Meble wykonano z naturalnej okleiny orzech, specjalnie składanej na frontach oraz z litego drewna olchowego, z którego zrobiono zaokrąglenia i nogi. Wykorzystano również szkło, barwione na postarzane złoto włoskie uchwyty, a także wysokiej jakości tkaniny obiciowe.

Inspiracją do powstania kolekcji „Szmaragd” (Mebin) był klasyczny styl mebli włoskich, charakterystyczny dla dawnych rezydencji i pałaców Europy. Stylistyka kolekcji „Szmaragd” zachowała lekkość i finezję wykończenia, oryginalne podwójnie gięte fronty i specjalnie frezowane pilastry. Elementy korpusów, fronty i pilastry wykonano z drewna olchowego, blaty, spody i wieńce z płyty MDF wykończono naturalną okleiną olchową i czereśniową. Propozycja kolekcji „Szmaragd” jest niezwykle bogata – znajdujemy w niej kilkadziesiąt modeli: serwantek, witryn, komód, gablotek, szaf, szafek, stołów, stolików, krzeseł, a nawet lustra, zegary i oryginalną skrzynię na pościel. 


WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ

POPULARNE


NEWSLETTER MEBLE.COM.PL

Najciekawsze artykuły z serwisu Meble.com.pl codziennie w Twojej skrzynce

WNĘTRZA