Blat z oferty firmy Lupus.eu

  • Autor: bm
  • 03 sty 2014 13:31 (aktualizacja: 06 lut 2012 00:00)

Natura i... efekty specjalne

Producenci materiałów wykorzystywanych do wytwarzania blatów kuchennych są zgodni co do jednego – liczy się przede wszystkim funkcjonalność. Co to oznacza? Po pierwsze trwałość i niezmienność powierzchni, która zazwyczaj jest dość intensywnie użytkowana.

Kolejną, równie ważną sprawą jest odporność na uszkodzenia mechaniczne, szkodliwe działanie wody, tłuszczów itp. Trzecią – łatwość utrzymania w czystości i usuwania uciążliwych plam, a także – brak negatywnego wpływu na zdrowie czy samopoczucie użytkownika. Jednak spełnienie tych wszystkich warunków nie oznacza, że można zapomnieć o względach estetycznych. Blat kuchenny to zazwyczaj dość duża powierzchnia, często determinująca wizerunek całego pomieszczenia, nadająca klimat, ożywiająca lub też uspokajająca wnętrze – w zależności od upodobań użytkownika. Struktura naturalnego drewna, surowy urok kamienia – to motywy najchętniej wybierane przez klientów i – tym samym – najczęściej występujące w ofercie producentów. W ten subtelny świat natury coraz mocniej wkracza jednak technologia – tylko dzięki niej bowiem kuchenny blat może przetrwać lata eksploatacji. Nowatorskie sposoby wykańczania powierzchni, specjalne powłoki zwiększające trwałość i ułatwiające jego utrzymanie w czystości – to tylko niektóre z „efektów spec-jalnych”, na jakie może liczyć użytkownik zwyczajnego na pozór blatu.

Różnorodność mile widziana

Trudne byłoby udzielenie jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jakie wzornictwo blatów kuchennych jest aktualnie najpopularniejsze. To, że wciąż największym zainteresowaniem klientów cieszą się powierzchnie z materiałów naturalnych bądź też odwzorowujące ich struktury i barwy, nie zmienia faktu, że projektanci i producenci poszukują nowych rozwiązań, proponując nieco bardziej odważną kolorystykę blatów i oryginalne dekoracje w postaci podświetleń, nadruków itp. Idealnym materiałem umożliwiającym uzyskiwanie nietypowych efektów wzorniczych jest „Corian” – trwały, nieporowaty, jednorodny materiał powierzchniowy, składający się w ok. 1/3 z żywicy akrylowej, a w około 2/3 z minerałów naturalnych. Poza tym, że jest odporny, pozwala na uzyskanie jednolitych powierzchni bez widocznych połączeń, to w dodatku daje znaczne możliwości dekoracyjne.

Naturalny lub... prawie naturalny

Wsród dekorów dominują aktualnie imitacje naturalnego kamienia, marmuru, betonu, ale popularne stają się także połyski – mówi Anna Terech z firmy Egger. Na uwagę w ofercie Eggera zasługują blaty z serii „Eurolight”, których podstawą jest lekki, innowacyjny materiał drewnopochodny („Eurolight”), umożliwiający wytwarzanie blatów o większej niż standardowa grubości.

W kolekcji blatów firmy Pfleiderer, które znalazły się w ofercie na rok 2011, znaleźć można 11 nowych dekorów, inspirowanych urokami natury. Są wśród nich jasne i ciemne drewna, dekory imitujące różnobarwne skały oraz jeden dekor z motywem roślinnym. Przy tym na szczególną uwagę zasługują blaty, w których zastosowano nowoczesną strukturę powierzchni FG (Fine Grain). Struktura FG zapewnia blatom doskonale matową powierzchnię przypominającą lakier strukturalny, co pozwala nadać dekorom większy realizm.


WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ

Najciekawsze artykuły z serwisu codziennie w Twojej skrzynce