×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Nie tylko czarny i biały

Nie tylko czarny i biały

Autor:
Dodano: 27 gru 2013 18:01

W aranżacji ogrodów, werand czy przestrzeni przy basenie dominuje biel, ewentualnie kontrastowo zestawiona z czernią. Mile widziane jest „meblowe przenikanie” wnętrz domów i tarasów czy altan.

Ogrodowa moda obejmuje zarówno meble nowoczesne, jak stylizowane, czy inspirowane klasykami designu. Szeroko pojmowane meble ogrodowe dostępne obecnie na rynku i promowane przez wiodących producentów są wykonane z neutralnego drewna, nowoczesnego metalu, tradycyjnych plecionek i oryginalnych tworzyw. Pomysłowe i praktyczne zestawienia tych materiałów podnoszą komfort użytkowania i estetykę mebli. Oferta jest tak zróżnicowana, że każdy konsument może znaleźć coś dla siebie. Ten segment mebli wzbudza też coraz większe zainteresowanie projektantów i architektów wnętrz, którzy wykorzystują nowe możliwości techniczne i wzornicze mebli ogrodowych, aby kreować spójną przestrzeń zarówno w domach, jak i na tarasach, w altanach czy przy basenach. Producenci wychodząc naprzeciw tej tendencji proponują coraz więcej mebli o uniwersalnym przeznaczeniu i takim wzornictwie. 

Ciekawym przykładem trendu na „przenikanie” jest ażurowy fotel ogrodowy „Gigi” firmy Vincent Sheppard, który powstał na wzór innego modelu tej firmy („Joe”), przeznaczonego wyłącznie do aranżacji wnętrz. Inspiracją dla branży może też być propozycja firmy Sifas – meble z kolekcji „Oskar”. To krzesła i taborety-podnóżki, które mogą mieć różną tapicerkę: albo z wypełnieniem, albo z cienkiego, odpowiednio napiętego materiału. Ze względu na nowoczesną interpretację klasycznej konstrukcji krzyżakowej mogą kreować charakter wnętrz, jednocześnie świetnie komponują się np. przy basenie. Są oryginalną alternatywą dla tradycyjnych leżaków.

Minimalizm kontra różnorodność

Mimo że przydomowa przestrzeń postrzegana jest generalnie jako przytulna, wiele propozycji do ogrodów ma powściągliwy charakter. Prostota mebli, podkreślona zastosowanym materiałem (np. metal, szkło) ma kierować uwagę na roślinność, czy inne elementy aranżacji. Paradoksalnie – tak bardzo tego typu meble odstają estetycznie od otoczenia, że często grają „pierwsze skrzypce” – zwłaszcza przy basenach.

Przykładem laboratoryjnego minimalizmu w wersji ogrodowej mogą być niektóre elementy z kolekcji „Rolblock” firmy Joli, np. stół i ławka wyposażone w kółka jezdne. Ich charakter łagodzą tworzywowe, kolorowe nakładki stanowiące miękkie siedziska. Również drewno może posłużyć jako materiał na mebel minimalistyczny. Wystarczy spojrzeć na leżak „Horizon” firmy Barlow Tyrie.
Na przeciwległym biegunie estetycznym w segmencie mebli ogrodowych są propozycje stylizowane, wyraźnie inspirowane klasycznym wzornictwem. Często są to meble wykonane z dużym udziałem plecionek. Nawet jeśli te plecionki nie są wiklinowe, a wykonane z nowoczesnych tworzyw – wyglądają bardzo naturalnie, zwłaszcza, gdy odtwarzają znane z historii, popularne formy szezlongów, krzeseł, foteli i stolików. Bogatą ofertę tego typu mebli przygotowała firma Vincent Sheppard (np. fotel „St Tropez” czy leżak „Deauville Longuer”).

Alternatywą dla surowych form mebli minimalistycznych są też propozycje obejmujące np. rozbudowane kolekcje mebli tapicerowanych. Warto w tym miejscu zwrócić uwagę na „drugie oblicze” serii „Rolblock” firmy Joli. Sofa i narożnik z tej kolekcji to meble zaprojektowane z rozmachem, bardzo komfortowe – z powodzeniem mogłyby stanowić wyposażenie nowoczesnych wnętrz. Podobne wrażenia wywołują modułowe meble z serii „Kokonut” firmy Sifas. Dobrze komponują się zarówno na tarasie, przy basenie, jak i w salonie.
Na rynku dostępna jest też szeroka oferta różnego rodzaju ławek – drewnianych, metalowych, z wykorzystaniem plecionek, tapicerki tkaninowej lub tworzywowej. Niewielkie rozmiary i atrakcyjne wzornictwo (od prostych form po ozdobne elementy wykończeniowe) sprawiają, że niezmiennie cieszą się one popularnością.

Akcent na kolor

Jednym z najbardziej promowanych w tym sezonie kolorów na meblach ogrodowych jest biały. W parze z nim najczęściej występuje czarny, który na „solo” ma ostatnio mniejsze szanse.
Jednak żaden szanujący się producent mebli ogrodowych nie ogranicza kolorystycznie swojej oferty. Zwłaszcza meble wykonane z metalu i tworzywa dostępne są w pełnej gamie kolorystycznej. Obok białego i czarnego oraz naturalnych kolorów drewna czy wikliny, dostawcy wyposażenia ogrodów proponują różne odcienie zielonego, żółtego i niebieskiego. Na topie są róże, fiolety i pomarańcze. Kolory mebli mogą być zarówno intensywne, nasycone, jak też stonowane, pastelowe. Przykładem kolekcji wykorzystującej atut, jakim jest bogata kolorystyka, mogą być krzesła i stoliki „Diabolo” firmy Resistub, zaprojektowane przez Georgesa Raimbaud. Również firma Vincent Sheppard proponuje krzesła i fotele (np. „Gigi” i „Joe”) we wszystkich najmodniejszych kolorach.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także