×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNER PORTALU
Nietypowe uchwyty - jak ozdobić meble z pomysłem!

Nietypowe uchwyty - jak ozdobić meble z pomysłem!

Autor: mg
Dodano: 05 wrz 2018 10:20
Zaktualizowano: 08 wrz 2018 14:53

Uchwyty frezowane na frontach bądź umieszczane na krawędziach szuflad stanowią ciekawy element dekoracyjny mebla. Jednak ich rola nie sprowadza się tylko do ozdoby. Są one również wygodne w użytkowaniu, a w wielu sytuacjach także bezpieczne.

Uchwyty meblowe dawno już przestały być wyłącznie funkcjonalnym dodatkiem do mebli. Za sprawą bogactwa form i szerokiej palety kolorów mają niebagatelny wpływ także na ich design i odbiór we wnętrzu. Nic dziwnego, że producenci akcesoriów meblowych poszukują coraz to nowych rozwiązań, które będę w stanie zaskoczyć użytkowników. Właśnie oryginalność wyznacza główny kierunek prac projektantów. Oczywiście, nie może ona pozostawać w oderwaniu od funkcjonalności.

Projektowanie mebli kuchennych zmierza w kierunku maksymalnego komfortu użytkowników – przyznaje Sylwia Kowalska-Mikutel, projektantka firmy Kam. Ma być wygodnie i funkcjonalnie, dlatego dużo uwagi poświęcamy nie tylko bryle mebli, stosowanym okuciom, ale bardzo starannie dobieramy również uchwyty meblowe, które muszą być praktyczne i wytrzymałe. Z drugiej strony musimy mieć na uwadze aspekt dekoracyjny i odpowiadać na oczekiwania nabywców mebli, którzy są coraz bardziej świadomi i zorientowani w panujących trendach.

Praktyczny frez

Interesującym rozwiązaniem, które będzie współgrało ze stylistyką nowoczesnych mebli, a nie będzie uchwytem w tradycyjnym rozumieniu, są fronty z frezowanym uchwytem. Ergonomicznie zaprojektowany frez pozwala uchwycić go w dowolnym miejscu, aby otworzyć szafkę czy szufladę, będąc jednocześnie elementem zdobniczym mebla.

Fronty z frezowanym uchwytem to propozycja nie tylko dla wszystkich poszukujących nowinek w trendach meblowych, ale także dla osób z praktycznym podejściem do funkcji mebli. Wygodny frez, przebiegający przez niemal całą powierzchnię frontu, pozwala uchwycić go w dowolnym miejscu. Nie ma ograniczeń znanych z innych sposobów otwierania: nie trzeba chwytać za uchwyt czy naciskać frontu w określonym miejscu, bo mamy do dyspozycji poręczny, długi frez – podkreśla Sylwia Kowalska-Mikutel.

Frezowane uchwyty doskonale wpisują się w ideę minimalistycznych wnętrz. W myśl zasady „mniej znaczy więcej” projektanci lubią rezygnować z elementów, które zakłócałyby prostą linię mebli. Nie wszyscy użytkownicy są jednak przekonani do frontów całkowicie pozbawionych uchwytów. Chcieliby zachować prostą bryłę mebla, nie rezygnując jednocześnie z wygodnych uchwytów. Oczekiwania te można pogodzić, stosując frezowania na frontach. Frezy uchwytowe są równie praktyczne, co tradycyjne uchwyty, a przy tym bardziej dyskretne.

Dobrze zaprojektowane frezowanie ułatwia codzienne użytkowanie mebli. Jednocześnie zapewnia dodatkowe bezpieczeństwo – w ten sposób unikniemy zahaczenia czy uderzenia o uchwyt wystający z bryły mebla.

Uchwyt na krawędzi

W minimalistycznych wnętrzach dobrze wyglądać będą również uchwyty krawędziowe.

Dzięki swojej prostej, idealnie zespolonej z frontem formie efektownie podkreślą linię i styl nowoczesnych mebli. To dyskrecja połączona z wygodą użytkowania, ponieważ uchwyt krawędziowy zapewnia wygodny dostęp do zawartości szafki na całej szerokości frontu – twierdzi Mateusz Strzałkowski z firmy GTV.

Dzięki prostej formie uchwyty krawędziowe równie dobrze będą pasować do mebli kuchennych, łazienkowych, odnajdą się też bez problemu w pokoju dziennym. Podkreślają design i tworzą spójną całość z krawędzią mebla, a są przy tym bardzo funkcjonalne. Szeroka gama kształtów i rozstawów uchwytów ułatwia ich dobór do wielkości frontu.

Wygodę użytkowania zapewnia specjalnie wyprofilowany, ergonomiczny kształt uchwytu: półokrągły lub ścięty do wewnątrz pod kątem 45°. Ułatwia to złapanie krawędzi frontu i otwarcie szafki lub szuflady. Frezowane lub wpuszczane uchwyty montuje się do górnej krawędzi szuflady czy frontu szafki dolnej lub do dolnej krawędzi szafki górnej – tłumaczy Mateusz Strzałkowki. 

Ze względu na brak ostrych, wystających elementów warto je zastosować również tam, gdzie zwraca się szczególną uwagę na bezpieczeństwo – w biurach czy wąskich przejściach.

Uchwyt z wkładką

Innym godnym uwagi rozwiązaniem są tzw. uchwyty wpuszczane, zintegrowane z frontem. Pozwalają one uatrakcyjnić zabudowę meblową i tworzyć efektowne aranżacje. Niektórzy producenci w celu wzbogacenia oferty tego typu produktów wprowadzili uchwyty wpuszczane z kolorowymi wkładkami.

Ponieważ uchwyty wpuszczane cieszą się dużym zainteresowaniem klientów, staramy się uatrakcyjniać ten segment naszej oferty, wprowadzając atrakcyjne wzorniczo rozwiązania – mówi Sylwia Kowalska-Mikutel. Ciekawą i nietypową propozycją jest możliwość umieszczenia pod uchwytem wpuszczanym wkładki w innym kolorze niż front mebla.

To zabieg stylistyczny, który szczególnie chętnie stosowany jest w zabudowach kuchennych. Przykładowo, w zabudowie dwukolorowej można zdecydować się na wkładki w obu kolorach i zastosować je wymiennie w górnych i dolnych frontach. Pod uchwytem wpuszczanym można również umieścić wkładkę w kolorze blatu meblowego, co pozwoli zaprojektować harmonijną aranżację.

Designerski detal w postaci kolorowej wkładki ożywi jednolitą kolorystykę frontów mebli, nie zakłócając jednak harmonii i spójności wnętrza – podkreśla Sylwia Kowalska-Mikutel.

Uchwyty są elementem łatwym do szybkiej wymiany, dlatego czasami warto sięgnąć po nietypowe rozwiązania, by odświeżyć bryłę mebla.

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także