×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNER PORTALU
Nogi na poziomie - oferta nóżek meblowych

Nogi na poziomie - oferta nóżek meblowych

Autor:
Dodano: 05 cze 2006 00:00

Chociaż czasem w ogóle ich nie widać, stanowią podstawę niemal każdego mebla. Bywa nawet, że są jego główną ozdobą. Nóżki meblowe – bo o nich mowa – występują na polskim rynku w tysiącach różnych form i kształtów, mogą być wykonane z drewna, stali, aluminium, tworzywa sztucznego czy MDF-u.

Wraz z modą na nowoczesne, minimalistyczne wnętrza przyszło zainteresowanie nogami meblowymi wykonanymi z różnego rodzaju metali (stali, aluminium, stopu cynku z aluminium itp.). Ich kształty przeważnie są proste, geometryczne, przekroje kwadratowe lub okrągłe. Coraz częściej mają regulowaną wysokość, co pozwala idealnie dopasować mebel do pomieszczenia.

Z połyskiem metalu

Projektanci firmy Wolmet opracowali nową kolekcję nóg meblowych, w której dominuje prosta forma z wyeksponowaniem ostrych krawędzi. Materiał zastosowany do ich produkcji to w większości płaskowniki gięte stalowe,  chromowane lub lakierowane proszkowo. Tego rodzaju nogi są wykorzystywane głównie do mebli tapicerowanych, chociaż – jak powiedział nam Piotr Szczepkowski z firmy Wolmet – ostatnio wzbudzają też zainteresowanie producentów nowoczesnych mebli biurowych, głównie biurek.

Nowa kolekcja nóżek powstała według naszych własnych projektów, ale pomysły czerpaliśmy między innymi z obserwacji trendów podczas zagranicznych targów meblowych – mówi Piotr Szczepkowski, wiceprezes firmy Wolmet.

Z oferty Wolmetu na uwagę zasługują też nogi długie, poziome (tzw. płozy), stosowane z boku mebli. Niektórzy producenci chętnie stosują też, zamiast nóżek, całe stelaże do mebli, w których podstawa mebla połączona jest z podłokietnikiem i stanowi jego główną konstrukcję.

Nóżki z płaskowników pojawiły się też ostatnio w ofercie firmy Rejs. Klienci mogą wybierać spośród kilku różnych wariantów materiałowych: nóżki mogą być wykonane ze stali nierdzewnej lub ze stali zwykłej, chromowanej, malowanej proszkowo, ewentualnie ze stali szczotkowanej. Modne są nogi stołowe, wykonane z drewna łączonego ze stalą lub z aluminium anodowanego na satynowo, ewentualnie z aluminium ryflowanego. Tego rodzaju nogi idealnie dopasowują się do stylistyki nowoczesnej, minimalistycznej, tworzą całość z meblami o prostych, czasem wręcz kubistycznych formach.

Popyt na nogi meblowe ze stalowych płaskowników panuje od około dwóch lat. Wie o tym firma Stalmot, która od dawna ma w swojej ofercie stalowe nóżki różnych kształtów i rozmiarów. Ale jednocześnie – jak zaznacza Krzysztof Sibierski, dyrektor handlowy Fabryki Okuć Meblowych Stalmot – trendy w tej branży są trudne do przewidzenia. I tak – równie dobrze jak nowości – sprzedają się wzory sprzed 15 lat. Wciąż popularne są na przykład nogi do tapicerki wytłaczane z blachy.

Stalmot próbuje też wyprzedzać trendy, pokazywać klientom wzory, do których przekonają się być może dopiero za jakiś czas.

Bywa, że jakiś wzór nogi przez długi czas pozostaje niezauważony, a potem niespodziewanie robi karierę – mówi Krzysztof Sibierski. Tak było w przypadku nogi w kształcie litery S. Teraz trochę wyprzedzamy modę proponując nóżki o nietypowych kształtach.

Toruńska firma Gamet posiada w swojej ofercie sprzedażowej nóżki do mebli, które są produkowane z różnorodnych materiałów: ZnAl-u, stali, aluminium i drewna. Nóżki znalowe i stalowe dostępne są we wszystkich standardowych pokryciach galwanicznych, takich jak chrom, mosiądz, nikiel satynowy i chrom matowy, natomiast aluminiowe dostępne są w standardowych pokryciach anodowanych. Na życzenie klientów Gamet wykonuje również pokrycia niestandardowe – aluminium szczotkowane lub elektropolerowane.

Tworzywo jak stal

Materiałem równie popularnym jak wszelkiego rodzaju metale są rozmaite tworzywa. I tak – firma KOSZ, produkująca większość swoich wyrobów z płyty MDF, wykorzystuje ten materiał również do produkcji nóg meblowych. Tworzywo wykorzystuje do produkcji akcesoriów meblowych firma Kuncar.

Nowością wzorniczą firmy Kuncar jest nóżka owalna. Trudno byłoby jej nie zauważyć przy jakimkolwiek meblu. Została wykonana z tworzywa ABS, jest regulowana, montowana dwoma wkrętami, malowana specjalnymi lakierami do tworzyw sztucznych, imitującymi metal. Przeznaczona jest głównie do mebli skrzyniowych. Swoją popularność nóżka owalna zawdzięcza nie tylko oryginalnemu kształtowi, ale również atrakcyjnej cenie – zastosowanie tworzywa sztucznego i lakieru imitującego aluminium upodabnia produkt firmy Kuncar do kosztownych nóżek metalowych, pozostając jednak na niższym poziomie cenowym. Nóżka owalna jest w sprzedaży dopiero od kilku miesięcy.

Ciekawym produktem jest też nóżka wykonana z tworzywa, o przekroju kwadratu, z możliwością regulowania wysokości mebla. Nóżki tego rodzaju należą do najpopularniejszych na rynku. Z innych produktów firmy warto wspomnieć też o nóżkach, w których tworzywo połączone jest z drewnem albo pokryte okleiną drewnopodobną.

Wykorzystujemy do produkcji nóżek różne materiały – mówi Krzysztof Ziemiński, dyrektor ds. marketingu firmy Kuncar. Ale chyba najchętniej tworzywo. Jest tańsze i daje duże możliwości tworzenia kształtów, większe niż metal i drewno. Wszystkie wykorzystywane przez nas tworzywa są atestowane. Są to tworzywa konstrukcyjne, więc ich wytrzymałość jest wysoka, nie mniejsza niż np. metalu.

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News

Komentarze

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

Zobacz także