Meble.com.pl - komfort na miarę

Nóżka meblowa firmy Zobal, która zajęła 5. miejsce. Fot. Zobal

Nogi na poziomie - oferta nóżek meblowych

  • Autor:
  • 05 cze 2006 00:00

Chociaż czasem w ogóle ich nie widać, stanowią podstawę niemal każdego mebla. Bywa nawet, że są jego główną ozdobą. Nóżki meblowe – bo o nich mowa – występują na polskim rynku w tysiącach różnych form i kształtów, mogą być wykonane z drewna, stali, aluminium, tworzywa sztucznego czy MDF-u.

Wraz z modą na nowoczesne, minimalistyczne wnętrza przyszło zainteresowanie nogami meblowymi wykonanymi z różnego rodzaju metali (stali, aluminium, stopu cynku z aluminium itp.). Ich kształty przeważnie są proste, geometryczne, przekroje kwadratowe lub okrągłe. Coraz częściej mają regulowaną wysokość, co pozwala idealnie dopasować mebel do pomieszczenia.

Z połyskiem metalu

Projektanci firmy Wolmet opracowali nową kolekcję nóg meblowych, w której dominuje prosta forma z wyeksponowaniem ostrych krawędzi. Materiał zastosowany do ich produkcji to w większości płaskowniki gięte stalowe,  chromowane lub lakierowane proszkowo. Tego rodzaju nogi są wykorzystywane głównie do mebli tapicerowanych, chociaż – jak powiedział nam Piotr Szczepkowski z firmy Wolmet – ostatnio wzbudzają też zainteresowanie producentów nowoczesnych mebli biurowych, głównie biurek.

Nowa kolekcja nóżek powstała według naszych własnych projektów, ale pomysły czerpaliśmy między innymi z obserwacji trendów podczas zagranicznych targów meblowych – mówi Piotr Szczepkowski, wiceprezes firmy Wolmet.

Z oferty Wolmetu na uwagę zasługują też nogi długie, poziome (tzw. płozy), stosowane z boku mebli. Niektórzy producenci chętnie stosują też, zamiast nóżek, całe stelaże do mebli, w których podstawa mebla połączona jest z podłokietnikiem i stanowi jego główną konstrukcję.

Nóżki z płaskowników pojawiły się też ostatnio w ofercie firmy Rejs. Klienci mogą wybierać spośród kilku różnych wariantów materiałowych: nóżki mogą być wykonane ze stali nierdzewnej lub ze stali zwykłej, chromowanej, malowanej proszkowo, ewentualnie ze stali szczotkowanej. Modne są nogi stołowe, wykonane z drewna łączonego ze stalą lub z aluminium anodowanego na satynowo, ewentualnie z aluminium ryflowanego. Tego rodzaju nogi idealnie dopasowują się do stylistyki nowoczesnej, minimalistycznej, tworzą całość z meblami o prostych, czasem wręcz kubistycznych formach.

Popyt na nogi meblowe ze stalowych płaskowników panuje od około dwóch lat. Wie o tym firma Stalmot, która od dawna ma w swojej ofercie stalowe nóżki różnych kształtów i rozmiarów. Ale jednocześnie – jak zaznacza Krzysztof Sibierski, dyrektor handlowy Fabryki Okuć Meblowych Stalmot – trendy w tej branży są trudne do przewidzenia. I tak – równie dobrze jak nowości – sprzedają się wzory sprzed 15 lat. Wciąż popularne są na przykład nogi do tapicerki wytłaczane z blachy.

Stalmot próbuje też wyprzedzać trendy, pokazywać klientom wzory, do których przekonają się być może dopiero za jakiś czas.

Bywa, że jakiś wzór nogi przez długi czas pozostaje niezauważony, a potem niespodziewanie robi karierę – mówi Krzysztof Sibierski. Tak było w przypadku nogi w kształcie litery S. Teraz trochę wyprzedzamy modę proponując nóżki o nietypowych kształtach.


WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ

POPULARNE


NEWSLETTER MEBLE.COM.PL

Najciekawsze artykuły z serwisu Meble.com.pl codziennie w Twojej skrzynce

WNĘTRZA