System Modern Box firmy GTV. Fot. GTV

System Modern Box firmy GTV. Fot. GTV

  • Autor: mg
  • 29 sie 2017 10:22 (aktualizacja: 29 sie 2017 12:42)

Nowoczesna szuflada - jak uczynić kuchnię bardziej funkcjonalną?

Trudno wyobrazić sobie praktyczną kuchnię czy łazienkę bez funkcjonalnych szuflad. Powinny one lekko się wysuwać, a poza tym być wyposażone w mechanizm spowalniający zamknięcie oraz zapewniający cichą pracę. Szuflady muszą bowiem zapewnić wygodę, komfort i niezawodność użytkowania.

Kuchenna wyspa - przykłady ciekawych wnętrz

Jednym z najistotniejszych elementów szuflad są prowadnice, które decydują o komforcie ich użytkowania. Odpowiadają one za płynne i bezproblemowe otwieranie nawet w sytuacji, gdy szuflada jest maksymalnie obciążona. Niegdyś w powszechnym użyciu były prowadnice rolkowe i kulkowe. Pierwsze z nich charakteryzują się niezwykle prostą konstrukcją, bezproblemowym montażem i częściowym wysuwem. Drugie są nieco bardziej skomplikowane, zapewniają możliwość stosowania większego obciążenia, mają też spowalniacze i blokady wysuwu. Obecnie tego typu prowadnice wykorzystywane są najczęściej w masowo produkowanych meblach, których odbiorcami są klienci kierujący się przede wszystkim kryterium cenowym.

Szuflady czołowych producentów bazują na rozwiązaniach systemowych, w których na przykład boki są elementami konstrukcyjnymi szuflady lub łączą ją z prowadnicą. Dzięki temu minimalizowana jest ilość elementów, z których składa się szuflada. Równocześnie zostaje ułatwiony montaż oraz pojawia się możliwość regulacji.

Aktualnie trudno sobie też wyobrazić szuflady pozbawione cichego domyku. Bezszelestna praca to zasługa zastosowania systemów wyhamowujących. Zapewniają one płynny i cichy ruch zarówno podczas otwierania, jak i zamykania szuflady. Wpływa to na komfort użytkowania mebli, ale też wydłuża ich trwałość. Meble pozbawione mechanizmów synchronizacji znacznie szybciej się zużywają.

Z komfortem użytkowania szuflad nierozerwalnie związana jest również opcja pełnego wysuwu. Gwarantują to na przykład prowadnice składające się z trzech współpracujących ze sobą szyn, które podczas wysunięcia szuflady kolejno się wysuwają, a podczas zamykania – chowają. Całkowity wysuw ułatwia dostęp do zawartości szuflady. W ten sposób użytkownik ma zapewniony pełen przegląd jej zawartości.

Prowadnice stosowane w szufladach muszą także charakteryzować się odpowiednimi parametrami wytrzymałościowymi. To właśnie one decydują, co i w jakiej ilości może być przechowywane. Generalnie rzecz biorąc, chodzi przede wszystkim o zapewnienie odpowiedniej sztywności prowadnic, które poddane obciążeniu nie mogą się wyginać. Wytrzymałość jest tym bardziej istotna, że obecny trend zakłada korzystanie z większych i szerszych szuflad, które – siłą rzeczy – są bardziej obciążane.


WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ

Najciekawsze artykuły z serwisu codziennie w Twojej skrzynce