Meble.com.pl - komfort na miarę

Materace firmy Seneko produkowane są z naturalnych surowców, tj.: bawełna, wełna, kokos, końskie włosie, konopie, lateks. Materace robione są ręcznie na zlecenie klienta, w indywidualnym kolorze, konfiguracji wnętrza i rozmiarze. Fot. Seneko

Pianka czy lateks? Wybieramy materac

  • Autor: Alicja Pietrowska
  • 06 marz 2014 07:55 (aktualizacja: 07 marz 2014 08:53)

Na materacu lepiej nie oszczędzać. Odpowiednio dobrany zapewnia komfort wypoczynku i zdrowy sen. Przyjrzyjcie się najbardziej aktualnym propozycjom.

Materac piankowy czy z lateksu? Oba tworzywa posiadają zarówno zalety, jak i wady, wybór wbrew pozorom wcale nie jest więc prosty. Dużo łatwiej podjąć decyzję jeśli rozumie się właściwości obu wypełnień, a co ważniejsze - swoje potrzeby.  

Gdy bolą plecy...

Materace lateksowe wykonane są z bloków lateksowych, które otrzymywane są z połączenia naturalnego mleczka z drzewa kauczukowego z lateksem syntetycznym. Charakteryzują się dużą elastycznością, dzięki czemu dobrze dopasowują się do kształtów ciała. Ponadto, materac z lateksu "oddycha". Zapewnia to porowata struktura lateksu oraz duża ilość kanałów wentylacyjnych. Lateks pochłania wydzielany pot i wilgoć panującą w otoczeniu, ma rówież właściwości przeciwgrzybiczne. Oznacza to, że z powodzeniem sprawdzi się w sypialni rekonwalescentów, ludzi starszych, borykających się z bólami pleców, a także wszystkich, którzy w ramach profilaktyki chcą dbać o kondycję swojego kręgosłupa.

Nie da się zaprzeczyć jednak, że lateks kojarzy się z czymś sztucznym. Zapach gumy oraz podatność na pleśń – to główne wady tego surowca. Z racji tego, iż wykazują dobrą izolację cieplną, wypełnienia lateksowe nie są też odpowiednie dla osób, które nadmiernie się pocą.  Z drugiej jednak strony materace lateksowe nie wymagają odwracania i można poddawać je dezynfekcji parą wodną. 

Doskonałe podparcie

Wypełnienia piankowe mogą być wykonane z pianki - wysokoplastycznej i termoplastycznej. Pianka termoplastyczna nie tylko „reaguje” na ciężar ciała (ugina się pod jego wpływem), ale także na temperaturę (staje się bardziej miękka pod wpływem ciepła ciała). Te specyficzne właściwości sprawiają, że materac doskonale dostosowuje się do krzywizn kręgosłupa i optymalnie podpiera ciało w pozycji leżącej. Natomiast wkłady wysokoelastyczne uwzględniają fizjologiczny kształt kręgosłupa. Zapewniają mocne podparcie zwłaszcza części lędźwiowej i łagodne podparcie części biodrowej oraz barkowej. Dzięki temu nie odczuwamy nadmiernego ucisku, który prowadzi do dyskomfortu i zmusza do ciągłej zmiany pozycji podczas wypoczynku.

Pianka, która pamięta

Jeśli chodzi o pianki obecnie w segmencie produkcji materacy wykorzystuje się technologie, które producenci określają jako „kosmiczne”. Do produkcji materacy z pianki termoelastycznej wykorzystuje się piankę „Visco”, zwaną także „memory foam”, co można przetłumaczyć jako "pianka, która pamięta”. Po wstaniu z materaca, jeszcze przez chwilę jest zapadnięta i wyprofilowana w miejscu, w którym leżeliśmy. Pianka ta została opracowana w połowie lat 70. na potrzeby NASA. Miała za zadanie niwelować niekorzystne skutki długotrwałego siedzenia lub leżenia w ograniczonej przestrzeni oraz absorbować energię podczas startu. 

Materace te polecane są szczególnie osobom mającym problemy z kręgosłupem, czy układem krążenia oraz w profilaktyce odleżynowej. Od niedawna produkuje się również piankę termoelastyczną „Viscogreen”, która także reaguje na ciepło ciała, z tym że w trochę inny sposób. W chłodnym otoczeniu jest dość twarda. Jeśli w zimowy wieczór mocno schłodzi się pomieszczenie przed snem, kładąc się na materac można odnieść wrażenie, że powierzchnia jest bardzo twarda. Jednak z każdą chwilą, gdy ciepło ciała zaczyna przenikać w materac, pianka zaczyna się poddawać i mięknąć. W odróżnieniu od wszystkich innych typów materacy proces nie odbywa się natychmiastowo, ale jest rozłożony w czasie. W rezultacie materac dosłownie „formuje się pod śpiącą osobą”.

Główną wadą materacy z pianek jest ich wysoka cena (pianka wysokoelastyczna). Dla osób, które nie chcą wydawać na materac dużej kwoty producenci polecają materace ze zwykłej pianki tzw. poliuretanowej. Takie materace można kupić już za 100 złotych. Niestety, za niską ceną idzie też niska jakość, materace te bowiem nie zapewniają dobrego podparcia kręgosłupa.

 

WASZE KOMENTARZE (10) + DODAJ KOMENTARZ

POPULARNE


NEWSLETTER MEBLE.COM.PL

Najciekawsze artykuły z serwisu Meble.com.pl codziennie w Twojej skrzynce

WNĘTRZA