Meble.com.pl - komfort na miarę

Sofa "Dandy" firmy Artflex. Fot. Artflex

Pikowane sofy - i klasyczne, i nowoczesne

  • Autor: Agnieszka Błachowska
  • 21 lip 2014 14:09

Sofy z pikowaną tapicerką wyróżniają się przede wszystkim mocnymi efektami wizualnymi, inspirowanymi klasycznymi „chesterfieldami”.

Większość pikowanych mebli jest utrzymana w klasycznej stylistyce. Wszycia, często ozdobione guzikami (obciągniętymi tkaniną, np. tą, która służy też za tapicerkę), tworzą na oparciach i siedziskach romby, ewentualnie kwadraty różnej wielkości, w różnych odstępach. Przykładem takiego bardzo wyraźnego nawiązania do tradycji pikowania mebli są modele takie, jak „Constancia” z oferty Formanowa lub „Desire Velvet” firmy Kare Design. Warto też wymienić tutaj bardzo efektowną sofę „Marilyn” firmy Bretz, w której wykończenie pikowania stanowią kryształki. 

Równie często pikowanie jest wykorzystywane przez projektantów w nietypowych wersjach. Bywa, że mebel ma wszycia, np. tylko w dwóch-trzech miejscach, i są one rozmieszczone nieregularnie. Idealnym przykładem takiego dynamicznego, nowoczesnego pikowania może być sofa „Bandy” firmy Bonaldo. Zdarza się też, że pikowanie połączone jest na meblu z ozdobnymi przeszyciami, np. wykonanymi nićmi w kolorze kontrastującym z tapicerką i guzikami, podkreślającymi pikowanie. Wystarczy przyjrzeć się meblom z kolekcji „Tufty Too” firmy B&B Italia, które w jednej z wersji dostępne są w czerwonej tapicerce, której wybrane przeszycia zostały wykonane dość grubą, mocno widoczną białą nicią.

Pikowanie okazuje się rozwiązaniem elastycznym i ciągle modnym. Skutecznie może uatrakcyjnić meble utrzymane w stylistyce klasycznej, jak i te na wskroś nowoczesne.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ

POPULARNE


NEWSLETTER MEBLE.COM.PL

Najciekawsze artykuły z serwisu Meble.com.pl codziennie w Twojej skrzynce

WNĘTRZA