Meble.com.pl - komfort na miarę

Cotone to tkaniny stworzone z myślą o miłośnikach naturalnych i ekologicznych wnętrz. W ramach kolekcji dostępne są tkaniny w dwunastu stonowanych kolorach ziemi. Fot. Toptextil

Prezentujemy najnowsze trendy w tkaninach obiciowych

  • Autor: Alicja Pietrowska
  • 31 marz 2017 11:02

Po erze minimalizmu i prostoty tkaniny tapicerskie nabierają wyrazu i zyskują coraz lepszą jakość. Modna tapicerka musi być równie ciekawa, co materiały używane przez projektantów mody. Dawać gwarancję komfortu użytkowania i stylowego wystroju wnętrza.

Trendy dotyczące kolorów i wzorów modnych tkanin zmieniają się co sezon. Każdego roku na targach designu prezentowane są oryginalne pomysły i rozwiązania, dzięki którym nasze wnętrza mogą nabrać zupełnie nowego – modnego charakteru. Nie da się ukryć, że rola tkanin obiciowych zdecydowanie się poszerza i  stwarza coraz większe pole do popisu w aranżacji wnętrz. Aktualnie oferowane na rynku tkaniny tapicerskie możemy dostać w niezliczonej liczbie kolorów, wzorów i struktur. Do tego dostęna jest cała paleta ciekawych wykończeń kolorystycznych.

Najważniejsze trendy

Aktualne trendy w tkaninach obiciowych wyrażają się w fakturach, kolorach i wzorach, które możemy podzielić na cztery grupy. Pierwszą z nich zamykają tkaniny jasne i delikatne w dotyku. Wiodące znaczenie ma prostota, subtelność i naturalność. Bazowymi kolorami jest tu cała paleta koloru białego, wzbogacona o miękkie, stonowane odcienie różu oraz mleczne szarości. Tkaniny są jednolite lub posiadają nadruki wśród których najpopularniejszy jest motyw kwiatów. Druga grupa tkanin zorientowana jest na kolor i mocne, dynamiczne odcienie. Reprezentująca tą stylistykę kolorystyka to ciemny bord, jasna fuksja, słoneczna żółć i czerwień. Tkaniny z jednej strony wyglądają na szorstkie i solidne, z drugiej sprawiają wrażenie delikatnych i puszystych w dotyku. Opalizują i emanują połyskiem. Trzecia grupa tkanin to zielenie w różnych odcieniach – od koloru mchu aż po kolory ziemi i minerałów. Barwy te pięknie prezentują się na tkaninach urozmaiconych graficznymi motywami i nadrukami fotorealistycznymi. Do czwartej grupy zaliczają się kolory nasycone – czyli czerwień, karmin, brąz czy akcenty złota i miedzi. W tej stylistyce dominują tkaniny zarówno gładkie, jak też materiały wzbogacone efektem tłoczenia i wypukłości. Tkaniny błyszczą, tworzą atmosferę tajemniczości, wysmakowanego luksusu i przepychu.

Bezpieczna natura

W kolejnym sezonie na popularności nie stracą barwy ziemi, materiały i formy odwołujące do świata przyrody. Trend nawiązujący do natury jeszcze długo nie wyjdzie z mody, ze względu na swoją uniwersalność oraz łatwość dopasowania do stylistyki wnętrza. Producenci tkanin sukcesywnie uzupełniają go o modne i najbardziej aktualne wykończenia. W tym roku będą to odwołania do minerałów, także tych o dość wyrazistej strukturze. Do tych ciekawszych możemy zaliczyć tkaniny zainspirowane szlachetnymi kamieniami, ale też wyglądem przypominające marmur czy kamień. W tym przypadku wzory są oczywiście modyfikowane z użyciem technik komputerowych, tak by wzór budził jedynie skojarzenia z oryginałem, a nie przedstawiał go wprost. Szarości we wszystkich odcieniach i natężeniach nie stracą na popularności wpływ na to mają na pewno włoscy projektanci mebli tapicerowanych, którzy nadal mocno lansują meble obite tkaniną w tym kolorze. Ponadto, kolor szary sprawdza się w każdej aranżacji i dobrze komponuje się z zielenią i czerwienią, które będą wiodły prym w 2017 roku. Nie minęła również moda na pastele. W ofercie producentów tkanin nadal widać mocny akcent na błękity i pudrowe róże, w nieco "oszronionej" wersji. Ich chłodny charakter rekompensują słodkie fasony i grube tkaniny – jednolite lub zdobione dekoracyjnymi aplikacjami.


WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ

POPULARNE


NEWSLETTER MEBLE.COM.PL

Najciekawsze artykuły z serwisu Meble.com.pl codziennie w Twojej skrzynce

WNĘTRZA