Meble.com.pl - komfort na miarę

"Linus" Profim. Fot. Profim

Rynek krzeseł daje szanse rozwoju

  • Autor:
  • 01 marz 2006 00:00

Producenci i importerzy krzeseł biurowych wiele spodziewają się po krajowym rynku. Pierwsi coraz mocniej inwestują w produkty ze średniej i wyższej półki, pracują nad wizerunkiem i marką. Drudzy próbują wyłamać się spod etykietki „drogich i ekskluzywnych”, poszerzając ofertę o tańsze i prostsze modele.

Opinie osób z branży siedzisk biurowych, dotyczące kondycji tej części krajowego rynku, nie różnią się od siebie diametralnie. Respondenci nie zgadzają się ze sobą raczej co do skali zachodzących przemian. Ostrożne komentarze informują o stabilnej sytuacji, chłonności rynku na stałym, dość wysokim poziomie (w zależności od segmentu: ekonomicznego, średniego, wysokiego) i zapowiadają fazę wzrostową w tej branży. Jednak zdecydowana większość firm już od kilku lat dostrzega rozwój krajowego rynku krzeseł biurowych, a na poparcie tej tezy podają nawet 20% rokroczny wzrost obrotów tymi meblami.

Rynkowe puzzle

Na obecną sytuację złożyło się kilka różnych czynników. Jednym z nich, „pracującym” na dzisiejszy efekt już od lat 90., jest przeniesienie środka ciężkości w wyposażeniu stanowisk pracowniczych z mebli (biurek, szafek itp.) na krzesła i fotele. Rozwój techniczny i komputeryzacja sprawiły, że pracownicy coraz więcej czasu zaczęli spędzać siedząc, rzadko przy tym zmieniając pozycję ciała. To spowodowało wprowadzenie do sprzedaży wielu nowych, ergonomicznych, wygodnych i estetycznych rozwiązań, które wysoko ustawiły poprzeczkę dla producentów aspirujących do miana liderów. Z drugiej strony okazało się, że mocno eksploatowany fotel biurowy to najbardziej narażony na uszkodzenia i szybkie zużycie element wyposażenia biura. To wszystko sprawia, że popyt na krzesła nie maleje, a do tego stopniowo podnosi się poziom oczekiwań klientów i górna granica akceptowanych przez nich cen.

Mimo że wiele firm narzeka na niską świadomość ergonomiczną polskich inwestorów i użytkowników krzeseł biurowych, trzeba wyraźnie zaznaczyć, że obecnie nie jest tak źle, jak było jeszcze kilka lat temu. Wiedza na temat zdrowego, wygodnego i owocnego „siedzenia” w pracy coraz częściej przesądza o wyborach Polaków. Wiadomo, że „nie od razu Kraków zbudowano”, jednak zdecydowaną zmianę mentalności w tym zakresie potwierdza wyraźny wzrost sprzedaży siedzisk w firmach, które oferują nie najtańsze meble, standardowo wyposażone w skomplikowane, zaawansowane mechanizmy i funkcje regulacyjne. Świadomość ergonomiczna Polaków zyskała niedawno, bo w 2004 r., dodatkowy, przymusowy bodziec wzrostowy, w postaci wejścia naszego kraju do Unii Europejskiej. Jedną z konsekwencji akcesji jest postępujący proces dorównywania standardów polskich warunków pracy do unijnych.

Jednak tak naprawdę jednym z najistotniejszych czynników wpływających na to, że polski rynek siedzisk biurowych ma duże szanse rozwoju, jest odnotowane już jakiś czas temu ożywienie gospodarcze, które prowokuje wzmożone inwestycje, powodujące z kolei wzrost chłonności rynku mebli i krzeseł biurowych. Niektórzy mówią nawet o czekającym nas boomie inwestycyjnym w zakresie lokali biurowych, przy czym zaznaczają, że nie będą to projekty uwzględniające najtańsze produkty, a raczej przynajmniej ze średniej półki.


WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ

POPULARNE


NEWSLETTER MEBLE.COM.PL

Najciekawsze artykuły z serwisu Meble.com.pl codziennie w Twojej skrzynce

WNĘTRZA