Meble z systemu "Ibero" Fabryki Mebli Gawin Meble. Fot. Gawin Meble

Meble z systemu "Ibero" Fabryki Mebli Gawin Meble. Fot. Gawin Meble

  • Autor: Urszula Koronczewska
  • 27 gru 2013 18:01

Salon niejedno ma imię

Meble do salonu - obecnie dominuje moda na meble skrzyniowe o wysokim połysku. Jednocześnie można zauważyć wzrost zainteresowania naturalnymi okleinami oraz naturalnym drewnem.

W tym przypadku często spotyka się rozwiązania inspirowane modą lat 50. i 60. A co z zupełnie świeżymi stylistycznymi impulsami? Coraz śmielej pojawiają się modele „okraszone” ciekawym detalem dekoracyjnym. A to jeszcze nie wszystko.

Zgodnie z trendem minimalistycznym, w segmencie mebli do salonu, w grę wchodzą głównie modele o prostej, geometrycznej, oszczędnej formie. Wizualna lekkość brył jest podkreślona często dzięki zastosowaniu szklanych, podświetlonych półek oraz frontów ze szkła półtransparentnego. To ogólna charakterystyka stylu, od dawna królującego zarówno w segmencie mebli do salonu, jadalni, jak i kuchni. W tym roku jednak coś się zmienia. Producenci mebli skupiają uwagę na szczególe, czyniąc z niego główną (chociaż drobną) dekorację. Tutaj istotne znaczenie przypisuje się intensywnym kolorom. Warto też wspomnieć jeszcze o jednym istotnym współcześnie aspekcie – nowoczesne meble spełniają coraz powszechniejszy wymóg zastosowania naturalnych surowców, z które zostały pozyskane i przetworzone z poszanowaniem zasobów środowiska naturalnego.

Urok szczegółu w meblu

Zestaw „Clu” Bydgoskich Fabryk Mebli, cechują purpurowe „skrzyneczki”, urozmaicające masywną formę. Bryły prezentują się w ciemnej dębowej okleinie naturalnej, co tym bardziej akcentuje barwny detal. Korpusy zestawu „Clu” wykonane są z litego drewna, wybarwionego na kolor wenge, zaś fronty – ze szkła w kolorze grafitowym oraz z okleiny naturalnej. W ofercie BFM nie brakuje również modeli o frontach przesuwanych, frontach narożnych. Zastosowano okleiny naturalne, zarówno ciemne (dąb, orzech), jak i jasne (orzech boliwijski). Zestaw „Corner” charakteryzuje się frontami „złamanymi” pod kątem prostym oraz frontami szklanymi przesuwanymi. Z kolei inna nowość – zestaw „S-Maxx” łączy linie proste z krzywiznami (fronty szafek) oraz otwarte półki z szafkami. Układ szafek jest interesujący: optycznie szafki „przenikają się” nawzajem, wąska podświetlona szafka o szklanym froncie „zachodzi” na szeroką szafkę o frontach wykończonych orzechową okleiną naturalną.
Fabryka Mebli Bravo proponuje zestawy pokojowe, w których zestawiono naturalną kolorystykę z barwami intensywnymi, np. dąb ciemny lub orzech rdzeniowy – niebieski, niebieski – wybarwienie wiśnia. Z kolei jedna z nowości FM Bravo, program mieszkaniowy „Claudia”, łączy wybarwienie orzecha rdzeniowego (korpusy) z kolorem dąb ciemny (fronty).

Program „Piagio” firmy Bogatti cechuje stylistyczna oszczędność, wizualna lekkość i łagodne linie. Dekoracje stanowią wyraźny rysunek drewna i ciekawy kolor, który zdaje się lśnić jasnym, łagodnym blaskiem. Zastosowanie szkła i srebrzystych detali, takich jak nóżki i uchwyty, podkreśla modernistyczne odwołania. „Piagio” wykonano z naturalnej okleiny mahoniowej, a zaokrąglenia – z litego drewna. Niezwykły kolor uzyskano dzięki wybarwieniu w kolorze bantu, który podkreślono ekologicznym lakierem wodnym.


WASZE KOMENTARZE (2) + DODAJ KOMENTARZ

    • ninka s, 2017-09-19 18:14:02
    Tylko ta przed ostatnia aranżacja mi sie podoba, zapewne dlatego, że mamy podobnie urządzony salon. W sumie to od niedawno kupilismy na domizdrowie.pl biało czarną meblościankę i też w połysku. Ślicznie wszystko teraz wygląda.
    • mart tyn, 2017-01-24 08:21:06
    Podobają mi się niektóre aranżacje i zapewne meblując swój skorzystam z podpowiedzi. Na razie to mam tylko narożnik, który akurat wczoraj mi przywieźli, ale ekstra wygląda, oczywiście ju go zdążyłam przetestować, naprawdę wygodny i tak ładnie wykończony. Teraz kolej na meblościankę i jakiś stolik.

Najciekawsze artykuły z serwisu codziennie w Twojej skrzynce