Duża ściana w pełni zabudowana półkami to dobra propozycja dla osób, które mają dużo książek. Fot. B&B Italia

  • Autor: bm
  • 25 sty 2018 13:24 (aktualizacja: 26 sty 2018 13:06)

Schować czy wyeksponować? Pomysły na domową bibliotekę

Duża kolekcja książek w mieszkaniu wymaga odpowiedniego ich przechowywania, co nie zawsze jest łatwe, nawet w dużych mieszkaniach. Bibliofile mają dwa wyjścia - mogą wyeksponować swoje zbiory albo... spróbować je ukryć np. za szkłem lub przesuwnymi frontami.

CZYTAJ TEŻ: Jak zaaranżować salon z kolorową sofą

W przypadku mniejszej ilości książek wystarczy lekki, ażurowy regał. Większym wyzwaniem jest natomiast przechowywanie większej ilości książek, które wymagają dużej przestrzeni i nieszablonowej ekspozycji. Wtedy trzeba wykazać się większą kreatywnością, zwłaszcza w przypadku małych metraży mieszkań, gdzie liczy się każdy centymetr. Ciekawym rozwiązaniem jest zabudowa całej ściany – wówczas przestrzeń zostanie maksymalnie wykorzystana, a przy tym zyskamy element wzbogacający wnętrze. Szczególnie efektownie wygląda zabudowa nad drzwiami. Książki przykuwają oko i wzbudzają zainteresowanie, ocieplają wnętrze i tworzą przyjazny klimat oraz zachęcają, aby choć na chwilę przy nich przystanąć. Biblioteczka na całej ścianie to dobre rozwiązanie do sypialni, salonu czy nawet korytarza – podkreśla Anna Wróbel, projektantka mebli firmy Komandor.

Innym sposobem na przechowywanie książek i płyt może być zaaranżowanie w mieszkaniu mniejszych przestrzeni, które zazwyczaj pozostają niezagospodarowane: pod schodami, nad lub pod łóżkiem. W przypadku poddaszy starajmy się wykorzystać skosy – biblioteczka wykona na wymiar, złożona z półek o nieregularnych kształtach na pewno przełamie schematy. Biblioteczka może również stanowić schludną ściankę działową w mniejszym mieszkaniu lub w kawalerce. Regały na książki lub bibeloty to jeden z tych elementów wnętrza, które nie tylko pozwalają utrzymać w porządku przydatne drobiazgi, ale także mogą być efektowną ozdobą. Wśród propozycji producentów i dystrybutorów mebli można znaleźć produkty wykonane z różnych materiałów - zarówno z litego drewna, jak i płyt drewnopochodnych, szkła, metalu czy różnego rodzaju tworzyw. Zazwyczaj łatwo je dopasować do stylistyki całego wnętrza.


WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ

Najciekawsze artykuły z serwisu codziennie w Twojej skrzynce