×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Segregatory kuchenne - jak poradzić sobie z odpadami

Segregatory kuchenne - jak poradzić sobie z odpadami

Autor: mg
Dodano: 08 kwi 2019 12:11
Zaktualizowano: 09 kwi 2019 12:15

Przepisy dotyczące segregacji odpadów wymusiły zmiany w organizacji przestrzeni kuchennej. W tej sytuacji niezwykle przydatne bywają profesjonalne segregatory.

Przepisy wprowadzające nowe zasady dotyczące selektywnej zbiórki odpadów mają niebagatelny wpływ na segregację śmieci także w domu. Do recyklingu zobowiązuje nas zarówno prawo, jak i zdrowy rozsądek. W dobie rosnącego zanieczyszczenia środowiska segregacja odpadów przestaje być opcją, a staje się koniecznością. Jednocześnie pojawia się pytanie o organizację segregacji w kuchni, która w większości polskich mieszkań nie ma przecież zbyt dużej powierzchni. Jak w tej sytuacji poradzić sobie z podzieleniem śmieci na kilka dodatkowych frakcji, gdy liczy się każdy dostępny centymetr? Okazuje się, że rozwiązaniem tego problemu mogą być nowoczesne segregatory, oferowane przez producentów akcesoriów meblowych.

„Rewolucja” w kuchni

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, odpady powinniśmy segregować na pięć frakcji. Każda z nich ma trafiać do pojemnika oznaczonego innym kolorem. Dodatkowo, nadal mamy obowiązek odrębnego przekazywania zużytych baterii i leków, odpadów wielkogabarytowych (np. starych mebli) i remontowo-budowlanych, a także elektroodpadów (np. zużytego sprzętu agd i rtv). Jak zatem zmieścić w kuchni kilka sporych pojemników na odpady, by móc je wygodnie i efektywnie segregować? Na pewno w kontekście tych zmian każdą kuchnię czeka mniejsza bądź większa rewolucja.

Nawet w małej kuchni, za pomocą dobrze dobranych, optymalnych segregatorów, możemy zmienić szafkę w domowy kącik eko. Dwa segregatory „Tira” z pokrywą, w skład których wchodzą dwa wkłady o pojemności 8 litrów każdy, to idealne rozwiązanie do szafek o minimalnej szerokości 350 mm. Pełny wysuw zapewnia łatwy i higieniczny dostęp do koszy, a ich kolorowe oznakowanie znacznie ułatwi szybką segregację – podkreśla Mateusz Strzałkowski, koordynator komunikacji marketingowej i PR w firmie GTV Poland.

Stosując odpowiednie rozwiązania, możemy bez większego problemu usprawnić segregację odpadów nawet w małej kuchni. Wystarczą odrobina miejsca i profesjonalny system.

Jak dobrze się zorganizować?

Organizację domowej segregacji odpadów musimy jednak zacząć od analizy tego, ile i jakie śmieci na ogół wyrzucamy. Czy kupujemy napoje w butelkach plastikowych, czy szklanych? A może zużywamy sporo papieru? Co z lekami i wyrobami medycznymi? Czy wyrzucamy je tylko okazjonalnie, czy też dość często? Istotne jest również to, czy możemy sobie pozwolić na organizację kompostownika przy domu, czy też mieszkamy w bloku lub kamiennicy.

Odpowiedzi na te wszystkie pytania pozwolą się zorientować, jakich pojemników tak naprawdę potrzebujemy. I – co równie istotne – jaką powinny mieć one pojemność – mówi Damian Rybak, doradca techniczny firmy Rejs.

Gdzie zwykle umieszczane są segregatory? Kosze najłatwiej jest wstawić do kuchennej szafki lub szuflady. To tu generujemy większość śmieci. Warto też sięgnąć po funkcjonalne akcesoria meblowe – kosze, prowadnice, pokrywy, które ułatwią nam codzienną segregację – podpowiada Damian Rybak.

W praktyce okazuje się, że w nowoczesnej kuchni kosze na śmieci nie muszą wcale znajdować się wyłącznie w szafce pod zlewozmywakiem, choć wciąż jest to najpopularniejsze miejsce. Segregatory mogą też zostać umieszczone na przykład… w szufladzie. Dla tych, którzy mogą pozwolić sobie na zagospodarowanie nieco więcej przestrzeni, przygotowaliśmy segregator „Multino”. To komplet czterech pojemników: 2 x 15 litrów i 2 x 7 litrów oraz trzy brytfanki do przechowywania środków czystości lub detergentów. To estetyczne i ergonomiczne rozwiązanie dedykowane jest szufladom z systemem „Modern Box”, a wymiary podstawy dopasowane są do szafek o szerokościach – 600, 800, 900, 1.200 mm oraz do szuflad o długości 500 oraz 450 mm (po przycięciu) – informuje ekspert firmy GTV.

Segregator to nie wszystko

Umieszczając segregatory w szufladzie, należy pamiętać o doborze odpowiednich prowadnic. Pełen wysuw i miękki dociąg zapewnią bezproblemowy dostęp do wszystkich pojemników – nawet tych schowanych w głębi. Niektórzy producenci akcesoriów wprowadzili też opcjonalne elektroniczne wspomaganie otwierania, dzięki któremu otworzymy szufladę lekkim ruchem biodra czy kolana. System ten szczególnie sprawdza się podczas przygotowywania posiłków, np. gdy mamy brudne dłonie.

Przy okazji nie można zapomnieć o kwestii maksymalnego obciążenia systemu, które jest kluczowe dla jego funkcjonalności. Oferowana przez systemy firmy Rejs ładowność na poziomie do 20 kg zapewni bezproblemowe korzystanie z szuflad. Nawet gdy śmieci zbierze się sporo – informuje Damian Rybak. Wytrzymałe na odkształcenia prowadnice będą mogły być użytkowane przez długie lata.

Na koniec, rzecz drobna, ale z punktu widzenia funkcjonalności – niezmiernie istotna, czyli szczelne pokrywy segregatorów, zarówno te pojedyncze, jak również obejmujące jednocześnie wszystkie pojemniki. Chronią one przed przykrym zapachem, którego każdy chciałbym uniknąć w swojej kuchni. Bez nich segregatory dużo straciłyby ze swojej użyteczności.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także