Meble.com.pl - komfort na miarę

Firma Konrad Hornschuch proponuje skóry o wyrazistej strukturze lica.

Skóra pod ochroną

  • Autor: Katarzyna Hryniewicka
  • 17 lut 2014 08:42

Naturalna skóra jest jednym z najbardzej trwałych i wytrzymałych materiałów, jakie są obecnie stosowane do tapicerowania mebli.

Naturalna skóra jest jednym z najbardzej trwałych i wytrzymałych materiałów, jakie są obecnie stosowane do tapicerowania mebli. Paradoksalnie jest jednocześnie niezwykle podatna na wszelkie uszkodzenia mechaniczne i wyjątkowo wrażliwa na niekorzystne działanie związków chemicznych, temperatury i światła słonecznego.

Koneserzy mebli tapicerowanych naturalną skórą mówią, że kanapy obite tym szlachetnym materiałem są jak dobre wino. Z upływem dni, miesięcy i lat nabierają swoistego, wyrafinowanego uroku kryjącego się w unikalnym rysunku fałd, zgięć, przetarć i zgrubień. Skórzana tapicerka nie jest jednak tworzywem wiecznym. Pierwszorzędnym warunkiem jej bezproblemowego, długiego użytkowania jest prawidłowo przeprowadzona pierwotna obróbka. Poza tym, by skóra miała szansę "dożyć" sędziwej starości, musi być również systematycznie czyszczona i odpowiednio pielęgnowana.

Stąd bierze się jakość

Jakość i wytrzymałość skóry uwarunkowana jest wieloma czynnikami. Zależy ona między innymi od tego, w jakich warunkach prowadzony był chów zwierząt, tego, czy błamy noszą ślady zranień, ukąszeń i zmian chorobowych, oraz czy garbowanie zostało należycie przeprowadzone. Wszelkie skazy, nawet te, które można w prosty sposób skorygować, osłabiają powierzchnię skóry i zmniejszają późniejszą wytrzymałość materiału, który w miejscu wcześniejszych uszkodzeń może zwyczajnie pęknąć lub przetrzeć się. Skóra naturalna zbudowana jest z włókien kolagenowych, które tworzą strukturę przestrzenną, wypełnioną środkami takimi jak tłuszcze i parafiny. Substancje te nadają jej elastyczność, a przez to wytrzymałość na czynniki, które pojawiają się podczas używania mebla – na przykład zmiany stopnia naprężenia. Specyficzna budowa skóry generuje też inne, równie wyjątkowe właściwości doceniane przez tapicerów i użytkowników. Zapewnia jej możliwość wchłaniania wilgoci z otoczenia oraz jej oddawania i to do 25% wagi surowca. Zdolność dostosowania do warunków otoczenia – temperatury (również ciepłoty użytkownika) i poziomu wilgotności przejawia się w niespotykanym komforcie odpoczynku. Poza tym skóra nie pozwala na penetrację alergenów znajdujących się w kurzu, ani nie pochłania dymu papierosowego. Te unikalne właściwości mają jednak swoją cenę. By wykonana ze skóry tapicerka mogła służyć długie lata, trzeba ją nie tylko regularnie czyścić, ale też odpowiednio pielęgnować.

Wzorowa konserwacja

Pierwszym etapem konserwacji skórzanych mebli jest ich odpowiednie czyszczenie. Podstawową zasadą w tej kwestii jest unikanie środków, które mogą tapicerce zaszkodzić. Absolutnie zakazane jest więc stosowanie detergentów i środków powstałych na bazie alkoholu. Skórze zaszkodzić może nawet krem do rąk (co widać zazwyczaj w okolicach podłokietników). Niezalecane jest również używanie gorącej wody – wysoka temperatura może spowodować trwałe uszkodzenia na licu skóry, namaczanie i mocne tarcie zabrudzonych punktów.


WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ

POPULARNE


NEWSLETTER MEBLE.COM.PL

Najciekawsze artykuły z serwisu Meble.com.pl codziennie w Twojej skrzynce

WNĘTRZA