Meble.com.pl - komfort na miarę

"Pola" marki Sits to śliczna i nowoczesna sofa w zdecydowanym kolorze. Tylko dla odważnych.. Fot. Sits

Sofa – krótka historia wszędobylskiego mebla

  • Autor: Piotr Sawczuk
  • 23 lip 2014 10:19

Aby sięgnąć początków historii tego mebla, trzeba wrócić pamięcią w czasy starożytne. Jak dowiadujemy się ze źródeł – pierwowzorem sofy były okazałe trony, na których zasiadali egipscy i arabscy monarchowie.

Sofy w społeczeństwie rzymskim stanowiły element biesiad, które odbywały się w pomieszczeniu zwanym triklinium. Były to obszerne sale biesiadne, stanowiące jedno z najważniejszych pomieszczeń w rzymskich willach. Początkowo na sofach mogli zasiadać jedynie mężczyźni, kobiety natomiast siadały na krzesłach - nawet te z bogatych, wpływowych rodzin. Dopiero później, w kolejnych wiekach na wytwornych sofach relaksowali się przedstawiciele obu płci (o ile byli zamożni rzecz jasna). 

"Suffah" – długa ławka do siedzenia

Przez długie wieki sofa była synonimem wygody, a leżenie na niej – luksusem. Kilkaset lat wstecz, kiedy Europa doceniła produkty pochodzenia arabskiego, oznaką statusu społecznego zaczęło być picie dobrej, tureckiej kawy. Rytuał ten odbywano koniecznie na sofie, a nie na kanapie czy krześle.

Obecnie sofę uznaje się za rodzaj kanapy. Tą alternatywną nazwę mebla przyniosła siedemnastowieczna moda. Wtedy to, na europejskich salonach – kanapa była powszednim meblem, zaś sofa - orientalną nowością.  Sofa stała się meblem popularnym dopiero w XIX wieku.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ

POPULARNE


NEWSLETTER MEBLE.COM.PL

Najciekawsze artykuły z serwisu Meble.com.pl codziennie w Twojej skrzynce

WNĘTRZA