• Autor:
  • 08 maj 2006 00:00

Sofy 2-osobowe też mają funkcję spania

Sofy 2-osobowe, wyposażone w funkcję spania oraz pojemnik na pościel są produktem dość kontrowersyjnym. Ich niewielkie rozmiary nie sprzyjają komfortowi spania, natomiast w przypadku małego metrażu mieszkania, mogą stać się atutem.

Według opinii handlowców, z którymi rozmawialiśmy sofy 2-osobowe nie cieszą się dużym powodzeniem wśród klientów. Ich powierzchnia spania jest zbyt wąska, by mogły pełnić rolę łóżka, natomiast jako mebel wypoczynkowy do gościnnego pokoju również nie są mile widziane. Najczęściej do salonu kupowane są bowiem sofy większe – 3-osobowe lub narożniki. Wobec tego małe modele wykorzystuje się przede wszystkim jako dodatkowy mebel do spania, w sytuacji, gdy domownicy goszczą rodzinę lub znajomych. Rzadko zdarza się też, żeby ten rodzaj sofy był kupowany do pokojów młodzieżowych.

Kolorystyka i tkaniny

Z naszego sondowania rynku wynika, że dobrze sprzedają się sofy 2-osobowe w jednolitych kolorach, zarówno intensywnych (czerwienie, bordo, jaskrawe pomarańcze, zielenie), jak i stonowanych (écru, tonacje beżów i brązów). Jako element urozmaicenia tapicerki często stosuje się poduszki wzorzyste. Tendencja zestawiania powierzchni monochromatycznych z dekoracyjnymi poduszkami (motywy florystyczne lub geometryczne, bądź oba w jednym wzorze, pasy różnej szerokości) jest zgodna z obowiązującą modą w segmencie tkanin obiciowych.

Ciekawą kolorystykę ujawnia np. model „Jazz” firmy Polak Meble. Siedzisko i oparcie utrzymane są w ciepłej barwie cegły, natomiast pozostałe części (korpus i boki) są białe. Estetyczny akcent stanowią poduszki – również białe. Tak „rozłożona” kolorystyka sprawia, że bryła mebla jeszcze bardziej zaznacza swą geometryczność.

Jeżeli chodzi o rodzaj stosowanej tapicerki, dostępne są wszelkie tkaniny: mikroskin, alcantara, szenile, wytłaczane floki, tkaniny skóropodobne, tkaniny z zawartością bawełny, lnu, skóry naturalne. Handlowcy zauważają jednak, że coraz bardziej klienci interesują się sofami w tkaninach miękkich, takich jak szenile czy wytłaczane floki.

Wzornictwo

Powodzeniem cieszą się sofy 2-osobowe prezentujące stylistykę nowoczesną i klasyczną. Tradycyjność przejawia się w liniach bryły wyłamujących się spod „dyktatury” geometrii. Wobec tego boki sof często są lekko odchylone lub zaokrąglone. Takim przykładem jest sofa „Brera” firmy Eltim. Jej forma stanowi jakoby muszlę, ujmującą poduchy-oparcie. Z kolei model „Celina Lux” firmy Dąb bardziej zdecydowanie odwołuje się do klasyki. Oprócz formy, za tą estetyką przemawia też obecność dekoracyjnych, drewnianych elementów w oparciach.

System rozkładania

W przypadku sof 2-osobowych rozkładanych, wyposażonych w pojemnik na pościel, klienci skarżą się na szybkie zużywanie paneli podłogowych lub wykładzin w wyniku użytkowania wózka z pojemnikiem. Poza tym powierzchnia spania jest znacznie obniżona w stosunku do tej, którą zyskujemy np. dzięki tzw. miksolotom. Jednak wykorzystanie lepszego systemu rozkładania uniemożliwia z kolei wyposażenie mebla w pojemnik na pościel.

Popularny jest też inny sposób rozkładania tego typu mebli: część siedziskowa jest wysuwana do przodu, następnie siedzisko odchyla się do tyłu. W ten właśnie sposób rozkładają się np. sofy Lubuskich Fabryk Mebli.


WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ

Najciekawsze artykuły z serwisu codziennie w Twojej skrzynce